Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 1d. 20:12

Profesorius Estebanas Arribasas Reyesas turi receptą, numalšinsiantį katalonų norą atsiskirti

Nacionalinė Katalonijos dienos minėjimas Barselonoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Nacionalinė Katalonijos dienos minėjimas Barselonoje

Jungtinė Karalystė išgyveno. Škotai nusprendė neatsiskirti, tačiau teigiama, kad jų pavyzdys įkvėpė Kataloniją dar garsiau prabilti apie norą tapti nepriklausoma valstybe. Ispanijos Konstitucinis Teismas pirmadienį įšaldė referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės, planuotą surengti lapkričio 9-ąją, tačiau šio turtingo šiaurės rytinio regiono lyderiai žadėjo vis tiek tęsti pasirengimą balsuoti. Apie dar vieną separatistinę iniciatyvą Europoje ir didžiausią pastarojo meto iššūkį Ispanijai 15min.lt kalbėjosi su Alcalos universiteto politikos mokslų profesoriumi Estebanu Arribasu Reyesu.

„Pirmiausia, turiu atkreipti dėmesį, kad Katalonija niekada nebuvo įkvėpta Škotijos, kaip dabar bandoma teigti, ar nesekė jos pėdomis, kalbant apie nepriklausomybės siekį. Katalonija ir Škotija šiuo aspektu negali būti lyginamos“, – 15min.lt teigė politikos mokslų profesorius.

E.A.Reyesas teigė, kad iš esmės Škotijos polemika koncentravosi ties nepriklausomybe sukurti „socialdemokratiją kaip Norvegijoje, kurios ekonomikos varomoji jėga – energetiniai ištekliai“.

Katalonija ir Škotija nepriklausomybės siekio aspektu negali būti lyginamos, – 15min.lt teigė politikos mokslų profesorius.

„Nebuvo identiteto klausimų, kuriais, panašu, remiamasi Katalonijos atveju. Niekam nėra iki galo aišku, kodėl katalonai siekia atsiskirti ir kokio trokšta politinio bei socialinio modelio“, – komentavo E.A.Reyesas.

Vykstant Škotijos balsavimui dėl nepriklausomybės, kai kurie katalonai nuvyko į šalį ir iš arti turėjo galimybę stebėti šį procesą.

65-erių Danielis Rue leidiniui „VICE News“ teigė norėjęs išreikšti paramą Škotijoje vykusiam referendumui ir atkreipti dėmesį į skirtumus tarp britų ir Ispanijos vyriausybių laikysenos dėl nepriklausomybės klausimo.

„Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tai, kad Ispanija yra priešas“, – teigė jis.

„Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas atvyko ir pasakė „Škotija, neišeik, mes tave mylime“. Ispanijos vyriausybė pasakė: „Katalonija, neišeik, nes atsiųsime jums armiją“. Norime balsuoti referendume lapkričio 9 d., bet Madridas pareiškė, kad tai yra neleistina. Taigi atvykome čia parodyti, kad tuo metu, kai Škotija balsuoja, mes to paties padaryti negalime – mums neleidžiama“, – lygino D.Rue.

Ispanijos teismas įšaldė planus surengti referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės. Profesorius E.A.Reyesas 15min.lt tvirtino galintis lažintis, kad tądien referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės neįvyks.

Supuvusi politinė sistema

Daugelis katalonų šiuo metu jaučia, kad ta autonomija, kurią dabar turi – nepakankama. Šį jausmą dar labiau pakurstė Ispaniją krečianti ekonominė krizė ir suvokimas, kad Katalonija, kaip vienas turtingiausių šalies regionų, turi išlaikyti kitus, kur kas skurdesnius šalies regionus.

Profesorius, kalbėdamas su portalu 15min.lt, teigė, kad katalonams daugelį metų buvo formuojama atitinkama pozicija šiuo klausimu: „Per žiniasklaidą ir per švietimo politiką buvo manipuliuojama katalonais daugiau kaip 30 metų“.

„Žvelgiant iš ekonominės pusės, Katalonija šiuo metu yra viena iš labiausiai korumpuotų Ispanijos regionų. Katalonijai tenka 20 proc. Ispanijos valstybės skolos naštos, tačiau taip yra ne dėl to, kad tarp regionų būtų didelis ekonominis disbalansas“, – atkreipė dėmesį profesorius.

Ispanijos ir Katalonijos politinės sistemos yra supuvusios. Visuomenė nuo to pavargo, – teigė pašnekovas.

Jo teigimu, jeigu Katalonijos referendumas dėl nepriklausomybės įvyktų, o žmonės jame pasakytų „taip“, Ispanijos žmonės nusiviltų dar labiau, o konfliktas tik taptų dar gilesnis. „Ispanijos ir Katalonijos politinės sistemos yra supuvusios. Visuomenė nuo to pavargo“, – teigė pašnekovas.

Sprendimas – federacinė valstybinė santvarka

Jo nuomone, geriausias būdas numalšinti Katalonijos nepriklausomybės siekį – konstitucijos keitimas ir federacinės valstybinės santvarkos įtvirtinimas.

„Tai reikštų, kad Katalonijos parlamentas turėtų subalansuoti savo įgaliojimus ir tapti lygiateisiu regionu kitiems Ispanijos regionams“, – 15min.lt sakė E.A.Reyesas.

Pasak jo, Ispanija atsidūrusi aklavietėje ir politikai čia turėtų suvaidinti didžiausią vaidmenį. „Kaip dėl kitų Ispanijos regionų? Ar jie turėtų pasakyti „taip“ ar ne“ Katalonijos priklausomybei? Kam priklauso suverenitetas? Anot Ispanijos Konstitucijos, jis priklauso vienai tautai, Ispanijai“, – sako pašnekovas. Baigdamas 15min.lt jis teigė, kad tai yra sudėtinga problema, kuriai reikalingas kompleksinis, naujas sprendimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min