Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prognozės liūdnos. Keliones lėktuvais kol kas galite pamiršti (nuotraukos)

Šimtai skrydžių atšaukti
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šimtai skrydžių atšaukti
Šaltinis: 15min
0
A A

Islandų mokslininkai, stebintys kunkuliuojantį ugnikalnį, kurio pelenų dulkės tiesiog paralyžiavo lėktuvų skrydžius visoje Europoje, teigia, kad sudėtinga situacija senojo žemyno oro erdvėje gali užsitęsti dar mažiausiai keturias ar penkias dienas.

Kaip informuoja Danijos portalas berlingske.dk, Islandijos mokslininkai savo liūdnas prognozes grindžia ugnikalnio aktyvumo stebėjimais, vėjo krypties stebėjimais ir kitais duomenimis.

Islandai teigia, kad vėjas ugnikalnio pelenų debesis ir toliau neša Europos link. Pasak mokslininkų, jie kol kas neturi pagrindo teigti, kad vėjo kryptis per artimiausias dvi dienas pasikeistų. Neatmetama, kad toks vėjas išliks net iki kitos savaitės vidurio.

Islandams antrina ir Danijos meteorologas Larsas Henriksenas. Jis teigia,kad lėktuvų keleiviams lieka tik apsišarvuoti kantrybe.

„Savaitgalio perspektyva atrodo šiek tiek liūdnoka. Vėjas ugnikalnio pelenus ir toliau neša Europos link. Pelenų debesis jau uždengė didelę dalį žemyno. Deja, mes nieko negalime padaryti. Galime tik stėbėti“, - sako L.Henriksenas.

Danijos aviacijos specialistai skaičiuoja, kad vien iš Kopenhagos oro uosto neišskridusių keleivių skaičius sekmadienį pasieks 100 tūkst. Danija savo oro erdvę uždarė ketvirtadienį 18 val. vietos laiku (19 val. Lietuvos laiku).

Danijos televizijos stotys šeštadienį nuo pietų irgi pradėjo cituoti Islandijos mokslininkus teigiančius, kad ugnikalnio aktyvumas padidėjo, pelenų debesis virš Europos išsilaikys dar keturias ar penkias dienas.

Lėktuvais negalintys išskristi keleiviai užplūdo traukinių ir autobusų stotis. Tačiau ir čia pasiseka retam. Bilietų tiesiog nebėra, viskas išparduota iki antradienio.

Islandijos naujienų portalas IceNews.is praneša, kad bendras aviakompanijų nuostolis dėl užsitęsusios krizės oro erdvėje kasdien siekia po 200 mln. Didžiosios Britanijos svarų. Su kiekviena diena šis nuostolis didėja. Nuo pat Antrojo pasaulinio karo niekur oro erdvėje dar nėra buvę tokio chaoso.

Ironiška tai, kad Reikjaviko oro uostas iki šiol gali dirbti pilnu pajėgumu. Lėktuvai iš Islandijos galėtų skristi visomis kryptimis, tačiau Europoje jie tiesiog nerastų, kur nusileisti.

Agentūra AFP cituoja Islandijos profesorių, kuris stebi ugnikalnio aktyvumą ir teigia, kad visiškai neaišku, kaip situacija vystysis toliau.

„Išsiveržimas gali greitai baigtis. Bet gali užsitęsti, o tai trikdys orlaivių eismą dar kelias savaites ar net mėnesius“, - sakė profesorius.

Šeštadienį pelenų stulpas toliau kilo virš ugnikalnio. Tirštų juodų dūmų kamuoliai pasiekdavo net 8,5 km aukštį.

Jei norite tiesiogiai stebėti tebekunkuliuojantį ugnikalnį Islandijoje, spauskite čia. Dar vieną interneto kamerą, įrengtą ugnikalnio prieigose, rasite čia.

Oro navigacijos saugumą Europos padangėje užtikrinanti agentūra „Eurocontrol“ praneša, kad šeštadienį visame žemyne vėl buvo atšaukta apie 16 tūkst. skrydžių (panašiai kaip ir penktadienį). „Eurocontrol“ taip pat informuoja, kad iš 300 kasdien vykdomų transatlantinių skrydžių į Europą, šeštadienį planuojami tik 73.

Agentūra taip pat negali paguosti oro uostuose įstrigusių keleivių. „Situacija užsitęs dar mažiausiai 24 val. (žiūrėkite pelenų debesies paplitimo žemėlapį)“, - rašoma „Eurocontrol“ svetainėje.

BBC praneša, kad šeštadienį oro erdvė buvo visiškai uždaryta Austrijoje, Belgijoje, Bosnijoje ir Hercogovinoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Airijoje, Latvijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje, Jungtinėje Karalystėje.

Dalinai oro erdvė uždaryta Baltarusijoje (draudžiami skrydžiai 7 km - 11 km aukštyje), Kroatijoje (uždaryta skrydžiams šiaurės vakarinė šalies dalis), Prancūzijoje (skrydžiai draudžiami šiaurinėje šalies dalyje), Italijoje (šiaurinė šalies dalis skrydžiams kol kas draudžiama iki šeštadienio vakaro), Lietuvoje (dėl skrydžių leidžiama spręsti pačioms aviakompanijoms), Norvegijoje (vykdomi atskiri skrydžiai šalies šiaurėje), Serbijoje.

Iki šiol skrydžiai be apribojimų vykdomi Ispanijoje, Bulgarijoje, Graikijoje ir Turkijoje.

Vilniaus oro uostas praneša, kad skrydžiai sustabdyti iki sekmadienio 9 val.

BBC taip pat praneša, kad bendrovė „Eurostar“, valdanti traukinius, kurie tuneliu po Lamanšo sąsiauriu važinėja tarp žemyninės Europos dalies ir Didžiosios Britanijos, informavo, jog niekada iki šiol per vieną dieną dar negabeno šitiek keleivių. Bilietų į traukinį jau nelikę iki pirmadienio.

Chaosas Europos oro erdvėje taip pat reiškia, kad dalis pasaulio lyderių nesugebės atvykti į Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio ir jo žmonos laidotuves Krokuvoje.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, grįždama iš JAV, įstrigo Portugalijos sostinėje Lisabonoje ir buvo priversta čia nakvoti.

JAV dainininkė Whitney Houston iš Jungtinės Karalystės, kur koncertavo, į Airiją, kur turi tęstis jos turas, atšaukus lėktuvų skrydžius, buvo priversta keltis keltu.

Paskutinį kartą ugnikalnis Islandijoje, kuris sukėlė tiek nepatogumų Europai, buvo išsiveržęs 1821 metais. Tąkart jo aktyvumas tęsėsi daugiau kaip metus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Ugnikalnis Europa
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min