Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Propaganda įtikėję Sirijos kariai: užbaigę savo karą vyksime į Donbasą žudyti ukrainiečių

Pagrindinė Sirijos diktatoriaus Basharo al-Assado sąjungininkė Rusija ne tik siunčia karius ir karo lėktuvus į pilietinio karo nuo 2011 metų siaubiamą šalį. Kremlius ten taip pat entuziastingai eksportavęs aršią antiukrainietišką propagandą. Ir ji, regis, veikia, rašo „Kyiv Post“.
B.al-Assadas tarp Sirijos režimui ištikimų karių
B.al-Assadas tarp Sirijos režimui ištikimų karių / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Provyriausybinės „Facebook“ grupės dažnai skelbia žinutes ir nuotraukas, kaltinančias Ukrainą parama džihadistams. Internete apstu piešinių, vaizduojančių dvi apsikabinusias figūras. Viena, suprask, – Ukraina, o kita – „Islamo valstybė“ ar „Al Qaeda“.

Yra ir rašinių, skelbiančių apie sukilėlių rengimo stovyklas prie Lvovo ar Charkovo, kur kovotojai ruošiasi nuversti B.al-Assadą.

Tokia propagandinė medžiaga dažniausiai parengta prastai ir, žinoma, paremta melu. Tačiau dezinformacija veikia.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Porcelianinės lėkštės su B.al-Assado ir V.Putino portretais Damasko turguje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Porcelianinės lėkštės su B.al-Assado ir V.Putino portretais Damasko turguje

„Kai tik baigsis mūsų karas, prisijungsime prie Rusijos karių Ukrainoje. Prisiekiu jums: ten išvyksiu tą pačią dieną, kai iškovosime pergalę namuose“, – dar 2014 metų vasarą pareiškė vienas B.al-Assado pajėgų karys.

„Putinas gerų žmonių nežudytų“

Maskva oficialiai neigia, kad reguliarioji Rusijos armija dalyvavo dabar kiek aprimusiuose mūšiuose nuo Ukrainos atplėštose teritorijose Donecko ir Luhansko srityse.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiški separatistai Ukrainos Luhansko srityje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiški separatistai Ukrainos Luhansko srityje

Bet net pusiau raštingi, jauni Sirijos kariai puikiai supranta, kas iš tikrųjų nori kariauti ir kariauja tolimojoje Ukrainoje. Ne tik supranta, bet ir besąlygiškai remia tokius veiksmus.

„Kam man ir mano bendražygiams vykti į karą užsienyje ir žudyti ukrainiečius? Nes Putinas tai daro – jis juos žudo.

Ir nemanau, kad Putinas žudytų gerus žmones – tik blogi žmonės verti tokio likimo. Todėl mes padėsime jam kovoti su blogais žmonėmis ne tik čia, Sirijoje“, – teigė vienas Sirijos vyriausybės pajėgų eilinis.

Kremlių ir Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną Sirijos valstybinė žiniasklaida šlovino dar iki 2015-ųjų, kai į šalies uostamiestį Latakiją atskrido rusų karo aviacija.

Maskvą Damaskas vadina artimiausia sąjungininke kovoje prieš „Izraelio ir JAV remiamą sukilimą norint nuversti teisėtai išrinktą prezidentą“.

Abipusė retorinė parama

V.Putino portretai nuo 2012-ųjų iškabinti Latakijos ir kitų režimo kontroliuojamų miestų kavinėse, parduotuvėse.

O savotiška ikona Rusijos lyderis tapo dėl aiškių ir paprastų priežasčių – B.al-Assadas iš Kremliaus gauna pinigų, ginklų ir diplomatinę paramą.

„Scanpix“ nuotr./Mitinguose skamba liaupsės B.al-Assadui ir V.Putinui
„Scanpix“ nuotr./Mitinguose skamba liaupsės B.al-Assadui ir V.Putinui

Kaip ir anksčiau Sovietų Sąjunga, Rusija yra pagrindinė karinės technikos ir amunicijos tiekėja Sirijos vyriausybei. Be to, Maskva į Sirijos ekonomiką, visų pirma – naftos sektorių, yra investavusi milijardus dolerių.

Galiausiai Rusija yra viena iš nedaugelio šalių, pasiruošusių bet kokia kaina ginti B.al-Assado valdžią – net tokią, kuri įvykdžiusi nežmoniškų nusikaltimų prieš pačios Sirijos žmones.

Damaskas atsidėkodamas, žinoma, remia visus Rusijos nuotykius tarptautinėje erdvėje – pavyzdžiui, B.al-Assadas 2008-aisiais teigė, kad Maskva turėjo teisę į karinius veiksmus Sakartvele.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gorio bombardavimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gorio bombardavimas

Tada rusų pajėgos užėmė Sakartvelo autonominius regionus – Abchaziją ir Pietų Osetiją. Beveik tokią pat retoriką Sirijos pareigūnai pasitelkė ir 2014-aisiais, kai Rusija aneksavo Krymą ir sukėlė karą Rytų Ukrainoje.

Propaganda kursto neapykantą

Nenuostabu, kad nuo 2014-ųjų Sirijos ir Ukrainos santykiai blogėja kone kiekvieną savaitę.

B.al-Assado vyriausybė pripažįsta Krymą Rusijos dalimi ir sveikina visus rusų veiksmus, esą reikalingus, kad Ukrainoje būtų „atstatyta taika ir tvarka“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Donbase, ties Avdijivka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Donbase, ties Avdijivka

Praėjusių metų rudenį Sirijos užsienio reikalų ministerija netgi paskelbė pranešimą, kuriame apkaltino Kijevą siunčiant ginklus džihadistų grupuotėms, įskaitant „Islamo valstybę“.

Damaske gyvenanti ukrainietė: „Manau, kad būtų geriau, jei Rusija užimtų visus Ukrainos rytus ir pietus, įskaitant Odesą, kurioje gimiau.“

O tokia neapykantą ukrainiečiams kurstanti propaganda ir yra priežastis, kodėl sirų jaunimas išplautomis smegenimis nori vykti ir kautis su Kijevo pajėgomis Donbase.

Tiesa, toks pyktis nėra kreipiamas į kelias dešimtis Ukrainos piliečių, gyvenančių Sirijoje – daugiausia tai sirų, kurie prieš karą studijavo ar dirbo Ukrainoje, ukrainietės žmonos. Visgi šias moteris irgi paveikė propaganda.

„Esu ukrainietė, bet manau, kad būtų geriau, jei Rusija užimtų visus Ukrainos rytus ir pietus, įskaitant Odesą, kurioje gimiau“, – tvirtino viena ukrainietė, žurnalistams nepanorusi atskleisti savo tapatybės.

Moteris sako reguliariai verdanti barščius, o kai atvyksta draugai ar yra kokia išskirtinė proga, išsitraukia ukrainietiškos degtinės butelį.

Kroviniai plaukė iš Odesos

Jaukiame bute netoli Sirijos sostinės Damasko centro su vyru ir sūnumi gyvenanti ukrainietė tiki viskuo, ką sako V.Putinas, o pareigūnais Kijeve nepasitiki.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Nedidelis televizorius namuose visada rodo vieną iš Kremliaus kontroliuojamų televizijos kanalų, o moters sutuoktinis dirba vienoje B.al-Assado režimo ministerijoje ir bendradarbiauja su į Siriją atvykstančiais rusais žurnalistais.

Iki 2014-ųjų siras dirbdavo ir su ukrainiečiais, bet dabar pats su šypsena sako, kad reikalų turi tik su viena Ukrainos piliete – savo žmona.

Ukrainietės vyro brolio Muchtaro manymu, SSRS gyventi buvo geriau nei dabartinėje Ukrainoje.

Tiesa, Ukrainos pilietybę turi ir šis vyras. Ukrainietišką pasą jis išsirūpino legaliai, nes mokėsi mokykloje ir universitete Odesoje.

Ten vyras atsidūrė dar vaikystėje, kai jo tėvas kaip puikiai rusiškai kalbantis specialistas buvo išsiųstas gerinti Sirijos santykių su Sovietų Sąjunga.

Aišku, dar svarbiau buvo tai, kad vyro šeima – alavitai. Ši religinė mažuma ilgai būdavo engiama, bet jai priklauso al-Assadų klanas – tiek 1970-aisiais į valdžią po karinio perversmo atėjęs Hafezas al-Assadas, tiek jo sūnus, dabartinis prezidentas Basharas.

„Scanpix“ nuotr./Odesos uostas
„Scanpix“ nuotr./Odesos uostas

Todėl alavitai jau kelis dešimtmečius užima elitines pozicijas valstybinėse institucijose. Iš skurdo taip išbrido ir ukrainietės vyro šeima.

Jo tėvas Odesoje, uoste, kuris SSRS buvo svarbus dėl prekybos su sąjungininkais Viduriniuose Rytuose, būtent ir organizavo prekių, įskaitant ginklus, gabenimą į Siriją.

Tiki, kad Rusija nori atkurti SSRS

Ukrainietės vyras iki šiol su didžiule nuostaba kalba apie Sovietų Sąjungos subyrėjimą 1991 metais. Jis tada buvo paauglys.

„Turėjome visko. Žinote, visko. Automobilį, vaizdo grotuvą, amerikietiškų džinsų, japonišką magnetofoną. Visi tiek dalykai buvo nepaprastai brangūs Sirijoje, o SSRS jų buvo neįmanoma nusipirkti.

Bet mano tėvas visa tai mums nupirko. Bet kai sugriuvo SSRS, jis prarado darbą, nes visi maršrutai buvo nukreipti į nepriklausomos Rusijos uostus, – pasakojo siras. – Daug prarado ir mano šeima, ir Ukraina.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Basharas al Assadas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Basharas al Assadas

Šis vyras, kaip ir jo brolis, mano, kad V.Putinas nori atkurti Sovietų Sąjungą – šalį, kurioje jie buvo turtingi ir laimingi. Ukrainietės vyro brolio Muchtaro manymu, SSRS gyventi buvo geriau nei dabartinėje Ukrainoje.

„Matėte, ką jie padarė mūsų Odesai? Jie leido Saudo Arabijai centre pastatyti islamo centrą. Neįmanoma to įsivaizduoti – mano šeima, kuri tiek daug padarė dėl Ukrainos, buvo priversta išvykti, nes neradome ką dirbti.

O Saudo Arabija, kuri pradėjo karą Sirijoje, kuri skerdžia žmones Jemene, dabar Odesoje turi savo centrą, iš kurio skleidžia savo barbarišką islamo supratimą“, – piktinosi Muchtaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius