TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Purvinų Kremliaus žaidimų taikiniais tampa vis daugiau JAV karių

JAV karys
123rf.com nuotr. / JAV karys
Šaltinis: 15min
8
A A

2013-ųjų rudenį JAV naujienų portalas „Veterans Today“, kuris taip pat padeda buvusiems kariams susirasti darbą ir padengti išlaidas sveikatai, užmezgė naują partnerystę. Portalas pradėjo dalytis geopolitiniais klausimais rašančio žurnalo „New Eastern Outlook“ turiniu, rašo „Politico“. O tas žurnalas priklauso valstybinei Rusijos mokslų akademijai – Kremliaus įrankiui.

Žurnalas „New Eastern Outlook“ pasižymi itin skambiomis antraštėmis, pavyzdžiui, „Ukrainos Kukluksklanas – naujasis NATO sąjungininkas“.

Kai JAV atakavo Rusijos sąjungininką Basharą al Assadą dėl cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje, žurnale atsirado straipsnis pavadinimu: „Įrodymas: Turkija įvykdė 2013-ųjų zarino dujų ataką, taip pat ir šitą“ bei „Trumpas atsiprašo Rusijos už ataką Sirijoje“.

Žvalgybos ekspertai teigia, kad pastaraisiais metais Rusija itin suintensyvino savo „aktyviąsias priemones“ prieš JAV – apima dezinformaciją, propagandą ir lyderių kompromitavimą kyšiais bei šantažu.

Iki šiol Kongreso komitetų darbo, teisėsaugos tyrimų ir kruopštaus žiniasklaidos analizavimo centre daugiausia atsidurdavo sėkmingos Kremliaus lyderio Vladimiro Putino pastangos sutrikdyti JAV politinius procesus.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas Prancūzijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas Prancūzijoje

Vis dėlto yra įrodymų, kad Rusijos vyriausybė tokią pat taktiką naudoja siekdama paveikti ir kitas JAV visuomenės dalis, ypač kariuomenę.

Ekspertai įspėja, kad šios pastangos, į kurias paprastai kreipiama mažiau dėmesio, gali apsunkinti ginkluotųjų pajėgų sugebėjimą blaiviai įvertinti V.Putino ketinimus ir efektyviai priešintis Rusijos agresijai.

Be propagandos, skirtos paveikti kariuomenės darbuotojus ir veteranus, Rusijos agentai kviečia karininkus susidraugauti „Facebooke“: čia jie apsimeta jaunomis patraukliomis moterimis ir bando išgauti žvalgybinę informaciją.

Be propagandos, skirtos paveikti kariuomenės darbuotojus ir veteranus, Rusijos agentai kviečia karininkus susidraugauti „Facebooke“: čia jie apsimeta jaunomis patraukliomis moterimis ir bando išgauti žvalgybinę informaciją.

Rusai taip pat puola Gynybos departamento darbuotojų „Twitter“ paskyras fišingo („phishing“) atakomis, per kurias bandoma konfidencialius duomenis išvilioti naudojant internetinius adresus, labai panašius į realiai egzistuojančius.

Rusijos karinės žvalgybos programišių grupė „Fancy Bear“, įsibrovusi į Demokratų nacionalinio komiteto serverius, 2015-aisiais viešai publikavo pavogtus JAV kariuomenės duomenis.

Vienos kibernetinio saugumo kompanijos duomenimis, ši programišių grupuotė Vakaruose taikosi ne tik į kariuomenės personalą, bet ir į karių antrąsias puses.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Fancy Bear“ atakuotas tinklapis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Fancy Bear“ atakuotas tinklapis

Kariuomenės personalas jau ilgą laiką buvo kibernetinių atakų, organizuojamų priešiškai nusiteikusių užsienio galių, taikinys. Tačiau pastaruoju metu Rusijos kampanija gerokai suintensyvėjo.

Ypač po to, kai Vakarai Maskvai pritaikė ekonomines sankcijas dėl 2014-aisiais įvykdytos Krymo aneksijos.

Kremliaus remiami programišiai taip pat pradėjo taikyti naujas išradingas taktikas. Visi šie veiksmai telpa į „hibridinio“ karo, kuriam Vakarų vyriausybės ne visada sugeba efektyviai pasipriešinti, apibrėžimą.

TT NYHETSBYRÅN/Phillipas Breedlove'as
TT NYHETSBYRÅN/Phillipas Breedlove'as

Philipas Breedlove'as, trejus metus ėjęs NATO sąjungininkių vyriausiojo vado pareigas, pernai birželį išėjo į pensiją. Jis stebėjo, kaip Rusija ėmėsi priemonių prieš Baltijos šalis ir stengėsi skleisti dezinformaciją apie Europoje veikiančius Aljanso karius.

Ph.Breedlove'as: „Rusijos veiksmų diapazonas, pradedant mūsų vidinėmis auditorijomis ir baigiant kariuomenės auditorijomis, yra didžiulis.“

Aktyviųjų priemonių kampanija Ph.Breedlove'ą palietė jau išėjusį į pensiją. Liepą buvo įsilaužta į jo „Gmail“ paskyrą, o pavogti elektroniniai laiškai publikuoti tinklalapyje „DC Leaks“.

Ph.Breedlove'o teigimu, visai neseniai į jį buvo nukreipta daugiau nei tuzinas fišingo („phishing“) atakų – atrodė, kad elektroninius laiškus siuntė jo bankas.

Nors generolas atsisakė įvardyti banką, jis teigė, kad įstaigos paslaugomis naudojasi dauguma kariuomenės pareigūnų, todėl spėjo, kad atakų motyvai buvo politiniai, o ne finansiniai.

„Rusijos veiksmų diapazonas, pradedant mūsų vidaus auditorijomis ir baigiant kariuomenės auditorijomis, yra didžiulis“, – tvirtino Ph.Breedlove'as.

Socialinių tinklų pavojus

XX amžiuje žvalgybos tarnybos, siekdamos užmegzti ryšius su užsienio kariais, siųsdavo agentus į netoli karinių bazių esančius barus ir kitas pasilinksminimo vietas, kuriose jie laukdavo pasirodančių karininkų ir kartu leisdami laiką bandydavo įgauti pasitikėjimą.

Šiandien socialiniai tinklai tapo pigiu ir lengvu būdu iš kareivių ir veteranų išgauti slaptą informaciją bei vykdyti įtakos kampanijas.

Šiandien socialiniai tinklai tapo pigiu ir lengvu būdu iš kariškių bei veteranų išgauti slaptą informaciją bei vykdyti įtakos kampanijas.

Johnas Bambenekas iš kibernetinio saugumo firmos „Fidelis Cybersecurity“, tyrusios įsilaužimą į Demokratų nacionalinio komiteto serverius, tikino, kad Rusija yra viena iš keleto užsienio valstybių, slaptos informacijos apie JAV kariuomenę rinkimui naudojanti socialinius tinklus.

„Kai kurie būdai yra gana primityvūs, pavyzdžiui, patrauklios moterys, siunčiančios kvietimus draugauti. Tačiau kai kurios taktikos tampa gerokai sudėtingesnės, – rašė J.Bambenekas. – Šnipai suvokia, kad remiantis kasdieniu karių elgesiu galima išsiaiškinti kai kuriuos kariuomenių veiksmus.“

Ryšių mezgimas socialiniuose tinkluose gali padėti užsienio valstybėms su amerikiečių kariais bendrauti tiesiogiai. Šią taktiką konfliktuose naudojo ir Rusija, ir JAV.

Pirmosiomis Krymo aneksijos dienomis Ukrainos karius tiesiog užplūdo demoralizuojančios žinutės, pavyzdžiui, „Kary, esi tik patrankų mėsa savo vadams“.

Anot Richardo Clarke'o 2010-aisiais išleistos knygos „Cyber War“, 2003 metų Irako invazijos metu JAV kariuomenė daugybei irakiečių karių išsiuntė elektroninius laiškus, raginančius pasiduoti.

Pentagonas akivaizdžiai nerimauja. Gynybos departamento atstovė spaudai Linda Rojas atsisakė komentuoti specifinius veiksmus, tačiau teigė, kad dėl naujų technologijų kariuomenė kibernetinėje erdvėje tapo pažeidžiamesnė.

L.Rojas: „Dėl internetinio bendravimo išpopuliarėjimo ir socialinių tinklų programėlių išaugo grėsmė, kad jos bus panaudotos nedoriems tikslams ir paveiks mūsų personalą.“

„Dėl internetinio bendravimo išpopuliarėjimo ir socialinių tinklų programėlių išaugo grėsmė, kad jos bus panaudotos nedoriems tikslams ir paveiks mūsų pajėgas“, – elektroniniame laiške rašė L.Rojas.

L.Rojas pridūrė, kad kariuomenė dirba siekdama atpažinti augančią kibernetinių įsilaužimų ir virtualios įtakos operacijų grėsmę.

„Stengiamės šviesti ir informuoti Gynybos departamento darbuotojus apie šias grėsmes, taip pat stipriname mūsų tinklo gynybos galimybes, kad galėtume apsaugoti IT infrastruktūrą nuo išorinių įsilaužimų“, – pridūrė L.Rojas.

„Facebooke“ tapę draugais su JAV kariais, užsienio agentai taip pat gauna galimybę dalytis propaganda, atsirandančia jų taikinių naujienų lauke.

Kariuomenėje dirbusi Serena Moring sakė pernai pavasarį pradėjusi nerimauti, kai pastebėjo, kad kariai pajuto prorusiškus sentimentus.

Tuomet socialiniuose tinkluose tarp JAV karių pasklido pranešimas apie rusų karį, kuris herojiškai žuvo kaudamasis su „Islamo valstybe“ (IS) Sirijoje.

„Kariuomenės vyrai reagavo sakydami: „Tai – nuostabu. Epinis būdas numirti“, – prisimena 39 metų S.Moring. – Socialiniuose tinkluose buvo sukurtas „karys kariui“ ryšys.“

S.Moring: „Kariuomenės vyrai reagavo sakydami: „Tai – nuostabu. Epinis būdas numirti.“ Socialiniuose tinkluose buvo sukurtas „karys kariui“ ryšys.“

S.Moring teigimu, jos nerimas dar labiau išaugo tuomet, kai kariuomenės kolegos, įskaitant ir dirbančius žvalgyboje, pradėjo žavėtis V.Putinu.

Jos manymu, tai buvo Rusijos pastangų socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „Facebook“ pasiekti JAV karius rezultatas.

Socialiniuose tinkluose sunku atskirti, kurie prorusiški sentimentai yra autentiški – nuo 2015-ųjų V.Putino reitingai tarp respublikonų šovė aukštyn.

Dešiniuosius palaikančiuose žiniasklaidos kanaluose, pavyzdžiui, „Fox News“, Kremliaus vadovas dažnai vaizduojamas teigiamai.

Vis dėlto Ph.Breedlove'as tikino, kad šiuos sentimentus daugiausia generuoja Kremliaus organizuojama įtakos kampanija.

„Žmonės lankosi veteranams skirtuose portaluose ir garbina Putiną. Galiu garantuoti, kad jie – troliai, armijos dalis, čia sėdinti ir kasdien mus puolanti“, – sakė generolas.

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Vladimiro Putino metinis pranešimas
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Vladimiro Putino metinis pranešimas

„Alternatyvios žiniasklaidos ekosistema“

V.Putinas savo užsienio politikos prioritetu pavertė prorusišką „alternatyvios žiniasklaidos ekosistemą“, kuri, jo žodžiais, sutriuškins „anglosaksų monopoliją transliuojant informaciją“.

Kenksminga rusų veikla suintensyvėjo pastaraisiais metais, kai išaugo įtampa dėl Rusijai skirtų sankcijų, buvo aneksuotas Krymas ir NATO dar labiau išsiplėtė.

Nemaža šių operacijų dalis buvo nukreipta į JAV kariuomenės bendruomenę.

Kenksminga rusų veikla suintensyvėjo pastaraisiais metais, kai išaugo įtampa dėl Rusijai skirtų sankcijų, buvo aneksuotas Krymas ir NATO dar labiau išsiplėtė.

Portalas „Veterans Today“ buvo įkurtas 2003-iaisiais kaip opozicija Irako invazijai ir greitai pradėjo skelbti neįtikinamiausias sąmokslo teorijas.

Dar prieš pradėdamas bendradarbiauti su rusišku žurnalu „New Eastern Outlook“ portalas palaikė ryšius su Irano valstybine televizija „Press TV“, o direktorių tarybai priklausė buvęs Pakistano žvalgybos tarnybos vadovas.

Nieko nuostabaus, kad tuomet portalas skaitytojams siūlė tokias antraštes kaip „Izraelio mirties būriai dalyvavo Sendi Huko skerdynėse“.

„Veterans Today“ vyriausiasis redaktorius Jimas Deanas straipsnyje rašė, kad „New Eastern Outlook“ „pasirinko dirbti su mumis po to, kai kurį laiką sekė mus kaip unikalią platformą“. J.Deanas šį bendradarbiavimą apibūdino kaip „sutuoktuves danguje“.

J.Deano biografijoje rašoma apie kariuomenėje tarnavusius jo giminaičius. Jis save apibūdina kaip keleto su kariuomene susijusių grupių narį, tačiau nenurodo, ar pats tarnavo ginkluotosiose pajėgose.

G.Duffas: „Maždaug 30 proc. to, ką rašome „Veterans Today“, yra akivaizdus melas. Maždaug 40 proc. to, ką aš rašau, iš dalies yra melas. Jei nerašyčiau melagingos informacijos, nebūčiau gyvas.“

Portalo vadovas Gordonas Duffas, tarnavęs Jūrų pėstininkų korpuse Vietname, „Veterans Today“ pradėjo rašyti 2008-aisiais.

„Maždaug 30 proc. to, ką rašome „Veterans Today“, yra akivaizdus melas. Maždaug 40 proc. to, ką aš rašau, iš dalies yra melas. Jei nerašyčiau melagingos informacijos, nebūčiau gyvas“, – viename interviu teigė G.Duffas.

„Veterans Today“ priklauso „Veterans Today Network“ tinklui, kuris dalijasi veteranams skirtais darbo skelbimais ir yra įkūręs kovos su vėžiu fondą.

Egzistuoja ir seserinis portalas „Veterans News Now“, save apibūdinantis „kaip nepriklausomą internetinį žurnalą, atstovaujantį įvairioms pozicijoms ir pranešantį naujienas kariuomenės ir veteranų bendruomenės nariams“.

Šis tinklas yra susijęs ir su „Veteranų būsto ir švietimo fondu“, siekiančiu per penkerius metus surinkti 500 mln. dolerių (446 mln. eurų).

Tinklalapis VeteransTodayCancerFoundation.org, kuris dabar nepasiekiamas, kvietė pagalbos siekiančius veteranus nusiųsti užklausą. Čia jie turėjo užpildyti formą ir atskleisti asmeninius duomenis, įskaitant socialinių tinklų paskyras.

Norėjęs likti anonimu „Veterans Today Network“ administratorius sakė, kad darbo skelbimų tinklalapio HireVeterans.com sistemoje šiuo metu yra apie 35 tūkst. aktyvių gyvenimo aprašymų.

Jo teigimu, tinklalapis bendradarbiauja su „didžiosiomis JAV kompanijomis bandydamas veteranams surasti darbą“.

Darbdavių sąraše galima rasti tokius garsius pavadinimus kaip „Bank of America“, „Merck“, „Geico“ ir „Westinghouse“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Bank of America“ logotipas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Bank of America“ logotipas

2011-aisiais „Fox Business“ publikuotame straipsnyje šis tinklalapis buvo rekomenduojamas darbdaviams.

Administratoriaus teigimu, nors „Veterans Today“ ir darbo skelbimų tinklalapis priklauso tai pačiai „Success Spear“ įmonei, neįmanoma, kad užsienio valstybės, bendradarbiaujančios su „Veterans Today“, gautų prieigą prie asmeninių veteranų duomenų.

Administratoriaus teigimu, nors „Veterans Today“ ir darbo skelbimų tinklalapis priklauso tai pačiai „Success Spear“ įmonei, neįmanoma, kad užsienio valstybės, bendradarbiaujančios su „Veterans Today“, gautų prieigą prie asmeninių veteranų duomenų.

2013-ųjų spalį, tuo pat metu, kai „Veterans Today“ pradėjo dalytis „New Eastern Look“ turiniu, seserinis portalas „Veterans News Now“ ėmė publikuoti turinį iš Maskvoje įsikūrusio Struktūrinės kultūros fondo.

Jam vadovauja buvęs Maskvos komunistų partijos vadovas ir sovietų Politbiuro narys Jurijus Prokofjevas.

2015 metų spalį „Veterans Today“ bendradarbiavo ir su skurdaus dizaino anonimišku portalu „South Front“, rašančiu kariniais klausimais.

Portalas buvo registruotas Maskvoje tą balandį, kai Rusija, atsakydama į jai skirtas Vakarų sankcijas, padidino savo įtakos operacijų intensyvumą.

Nuo tada portalas nuolat publikuoja Kremliaus poziciją atspindinčius straipsnius – tiek iš partnerio Rusijoje, tiek rašytus savo kūrėjų. Šiuo metu portalas turi 45 tūkst. sekėjų feisbuke ir, kaip teigia jo atstovai, sulaukia 900 tūkst. unikalių lankytojų per mėnesį.

Portalo skaitytojai čia sužino apie „artėjantį posūkį į kosminį fašizmą“, juos pasitinka tokios antraštės kaip „Tiesa: Ukraina piktinasi, kad 80 proc. valdžios sudaro žydai“ ir „Trumpas pažemintas: Sirija numušė 34 iš 59 sparnuotųjų raketų, Rusija greitai sustiprins sistemą“.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Paskutiniai straipsniai iš „South Front“ vadinosi taip: „JAV keičia planus Rusijai išsiaiškinus Trumpo planą remti teroristus“ ir „Politiniai rusofobijos panaudojimo būdai“.

„New Eastern Outlook“ siūlo paskaityti tokią informaciją: „Jei NATO siekia taikos ir stabilumo, turėtų likti namuose“ ir „Briuselis, NATO ir globalistai – visiškame chaose“.

2014-ųjų pabaigoje J.Deanas ir G.Duffas dalyvavo kovai su terorizmu skirtoje konferencijoje, kurioje G.Duffas delegatams iš Rusijos, Sirijos, Irako ir Libano paskelbė savo teoriją, kad „JAV vyriausybė keliaklupsčiauja prieš visame pasaulyje veikiančią nusikalstamą organizaciją“.

Šį kovą „Veterans Today“ pirmininkas dalyvavo Damaske vykusiame renginyje, kurio dalyviai sakė B.al Assadą ir V.Putiną šlovinančias kalbas. G.Duffas nesutiko atsakyti į klausimą, ar kas nors iš užsienio finansavo jo kelionę į Siriją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas

JAV Valstybės departamento ekspertas, tiriantis Rusijos įtakos kampanijas, sakė stebintis „Veterans Today“ partnerystę su „News Eastern Outlook“, o „South Front“ vadina Rusijos kontroliuojama organizacija, bandančia paslėpti savo kilmę.

Eksperto teigimu, Strateginės kultūros fondas yra Kremliaus įtakos aparato dalis, o Rusija jau ilgą laiką bando pagarsinti vakariečių sąmokslo teorijų mėgėjų balsus.

K.Starbird: „Tyčinis buvusių ir esamų JAV kariuomenės darbuotojų atakavimas atrodo kaip informacinio karo strategija. Girdžiu anekdotus iš draugų, šeimos narių, o dabar ir iš nepažįstamųjų, kaip jų šeimos nariai yra įsitraukę į šią informacijos ekosistemą.“

Vašingtono universiteto profesorė Kate Starbird, tyrusi „Veterens Today“ vaidmenį Rusijos sukurtoje „alternatyvios žiniasklaidos ekosistemoje“, apibūdina portalą kaip „aktyvų partnerį“ skleidžiant Rusijos propagandą.

K.Starbird teigė, kad „Veterans Today“ ir kiti Rusijos propagandistų naudojami žiniasklaidos kanalai tampa pavojingu dezinformacijos įrankiu.

„Tyčinis buvusių ir dabartinių JAV kariuomenės darbuotojų atakavimas atrodo kaip informacinio karo strategija.

Girdžiu pasakojimus iš draugų, šeimos narių, o dabar ir iš nepažįstamųjų, kaip jų šeimos nariai yra įsitraukę į šią informacijos ekosistemą“, – sakė K.Starbird.

Buvęs kariuomenės žvalgybos pareigūnas Joelas Hardingas, šiuo metu dirbantis nepriklausomu tyrėju, sakė, kad „Veterans Today“, „Veterans News Now“ ir „South Front“ kartu su kitais Rusijos įtakos elementais ilgainiui gali sėkmingai paveikti kariuomenės bendruomenę.

„Šie portalai nekvies karių dezertyruoti ar tapti prorusiškais. Tačiau jei žmogus juos laiko patikimu informacijos šaltiniu ir nesuvokia, kad jie skleidžia Rusijos propagandą ar informaciją su prorusišku kvapu, laikui bėgant jis ims keistis“, – sakė J.Hardingas.

Nepanorę prisistatyti „South Front“ atstovai elektroniniame laiške „Politico“ rašė, kad jų portalas nėra susiję su Rusijos vyriausybe.

Jų teigimu, „South Front“ vadinimas Kremliaus įtakos aparato dalimi prieštarauja žodžio laisvės principams ir diskriminuoja rusus.

J.Deanas: „Vertiname viešumą. Paprašykite jų ir toliau taip gerai dirbti.“

Šiuo atveju reikėtų nepamiršti, jog dažnai Rusijos įtakos operacijos bando pasitelkti Vakarų vertybes tam, kad pakenktų toms pačioms Vakarų visuomenėms.

Strateginis kultūros fondas nesutiko atsakyti į klausimus, o laiškus, siųstus „New Eastern Outlook“ nurodytu kontaktiniu elektroniniu paštu, žurnalo serveris atmetė.

J.Deanas teigė nežinojęs, kad tyrėjai „Vesterans Today“ vadina Rusijos propagandos įrankiu.

„Vertiname viešumą. Paprašykite jų ir toliau taip gerai dirbti“, – rašė jis laiške. J.Deanas neatsakė į klausimą, ar portalas sulaukė paramos iš užsienio.

Kibernetinės atakos

Į kariuomenės personalą ir veteranus taikomasi ne tik įtakos operacijomis, bet ir milžinišku kibernetinių atakų kiekiu.

Rusijos kariuomenės programišiai, įsilaužę į Demokratų nacionalinio komiteto serverius, kariuomenės personalui, regis, skiria tiek pat jėgų, kiek ir politiniams taikiniams.

Kibernetinio saugumo firmos „SecureWorks“ duomenimis, 41 proc. „Fancy Bear“ taikinių yra buvę arba yra dabartiniai kariuomenės darbuotojai.

Rašytojai ir žurnalistai sudaro 22 proc. programišių taikinių, nevyriausybinės organizacijos – 10 proc., politiniai aktyvistai – 4 proc., vyriausybės darbuotojai – 8 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava

Iš programišių taikiniais tapusių žurnalistų ir rašytojų daugiau nei penktadalis yra apie kariuomenę rašančių karininkų sutuoktiniai.

2015-aisiais grupuotė, pasivadinusi „Cyber Caliphate“, įsilaužė į JAV centrinės vadovybės „Twitter“ profilį ir nukreipė jo sekėjus į portalą, kuriame grupuotė paviešino iš kariuomenės pavogtus duomenis.

Pavogtų duomenų viešinimas – itin dažna Rusijos puolimo taktika, priskiriama aktyviosioms prieš JAV kariuomenę nukreiptoms priemonėms.

Pernai vasarą programišiai nutekino iš Ph.Breedlove'o pavogtus laiškus ir bandė apjuodinti NATO.

2015-aisiais grupuotė, pasivadinusi „Cyber Caliphate“, įsilaužė į JAV centrinės vadovybės „Twitter“ profilį ir nukreipė jo sekėjus į portalą, kuriame grupuotė paviešino iš kariuomenės pavogtus duomenis.

Kibernetinio saugumo firmos „Trend Micro“ teigimu, „Cyber Caliphate“ iš pradžių atrodė esanti „Islamo valstybės“ (IS) rėmėja, tačiau vėliau paaiškėjo, kad toks pavadinimas tebuvo būdas nuslėpti, kad iš tiesų už atakų slypi „Fancy Bear“.

Kol Vašingtonas bando susidoroti su prieš JAV nukreiptomis Rusijos aktyviosiomis priemonėmis, kibernetinių atakų kampanija prieš kariuomenę tęsiasi. Gegužę „Time“ rašė, kad JAV kontržvalgybos pareigūnai suskaičiavo, jog Rusijos programišiai taikėsi į 10 tūkst. Gynybos departamento darbuotojų.

Jie „Twitter“ sulaukė žinučių, kuriomis buvo bandoma įtikinti parsisiųsti kenkėjišką programą, leidžiančią įsilaužti į jų paskyras, kompiuterius ir telefonus.

Įspėjimas Baltijos šalims

Nors nesitikima „Raudonosios aušros“ stiliaus Rusijos invazijos JAV, Kremliaus aktyviosios priemonės gali susilpninti kariuomenės galimybes pasipriešinti galimai Rusijos karinei agresijai kitose šalyse.

Šiomis priemonėmis puolama ne tik JAV kariuomenė ar politinė sistema. Siekiama pakenkti tokioms Vakarų institucijoms kaip žiniasklaida, finansų rinka ir žvalgybos tarnybos.

Saugumo ekspertas: „Akivaizdu, kad tai labai sudėtingas iššūkis ir kad nemažai žmonių išgyvena, jog mūsų atsakas nebuvo efektyvus.“

Dėl daugiaskluoksnio pobūdžio ir neįprastų taktikų naudojimo JAV vyriausybė nesėkmingai bando kovoti su tokiais Rusijos veiksmais.

„Akivaizdu, kad tai labai sudėtingas iššūkis ir kad nemažai žmonių išgyvena, jog mūsų atsakas nėra efektyvus“, – sakė vienas aktyviųjų priemonių ekspertų, neseniai šiuo klausimu liudijęs Kongrese.

Kibernetinio saugumo kompanijos „Strategic Cyber Ventures“ vadovo Tomo Kellermanno teigimu, atakų kampanijos vis akiplėšiškesnės.

2015-ųjų gegužę ir liepą dar „Trend Micro“ dirbęs T.Kellermannas perspėjo Federalinių tyrimų biurą (FTB) ir Nacionalinės žvalgybos direktorių, kad Kremliaus programišiai sudarė 2300 žmonių sąrašą, tarp kurių buvo ir galingiausi lyderiai Vašingtone bei Niujorke.

Taikiniais turėjo tapti ir lyderių sutuoktiniai bei mylimieji.

T.Kellermannas teigia nežinąs, ar vyriausybė paklausė įspėjimo. O „Trend Micro“ praneša, jog programišiai turi galimybę taikiniais tapusių žmonių asmeniniuose prietaisuose įjungti mikrofonus ir kameras, kad gautų jautrios informacijos apie jų asmeninius gyvenimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Trend Micro“ įmonės logotipas
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Trend Micro“ įmonės logotipas

Vis dėlto T.Kellermannas mano, kad kampanija sėkmingai sukompromitavo JAV lyderius.

„Kai mąstai, kodėl kai kurie žmonės elgiasi taip, kaip elgiasi, turi prisiminti, kad jie buvo perspėti, jog jų nešvarios paslaptys gali išvysti dienos šviesą“, – teigė „Strategic Cyber Ventures“ vadovas.

Konfliktą tarp JAV į Rusijos nuspėjęs T.Kellermannas sakė, kad kibernetinių atakų skaičiaus augimas yra ginkluotos agresijos, greičiausiai išsiveršiančios Baltijos jūros regione, pranašas.

Nacionalinės žvalgybos direktoriaus atstovas spaudai ir FTB atsisakė pakomentuoti šį teiginį.

T.Kellermannas pasakojo apie galimai Kremliaus remiamos programišių grupuotės „Shadow Brokers“ veiklą: praeitą vasarą jie publikavo iš Nacionalinio saugumo agentūros pavogtus duomenis, balandį taip pat pasidalijo nutekinta informacija.

Konfliktą tarp JAV ir Rusijos nuspėjęs T.Kellermannas mano, kad kibernetinių atakų skaičiaus augimas yra ginkluotos agresijos, greičiausiai išsiveršiančios Baltijos jūros regione, pranašas.

„Esu labai susirūpinęs. Kibernetinė erdvė visada yra kinetinės realybės pirmtakas“, – sakė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min