Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 7d. 11:52 , atnaujinta: 2018 gegužės 7d. 14:49

„Putino rinkimų“ cirkas tęsiasi: prezidentas prisaikdintas 4-ai kadencijai

Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas

Kremliuje pirmadienį prasidėjo iškilminga ceremonija, per kurią prezidentas Vladimiras Putinas buvo prisaikdintas ketvirtai kadencijai. Tiesa, šįkart šventė – kur kas kuklesnė: 2012 m. tuščiomis Maskvos gatvėmis prabangiu limuzinu vežioto ir dėlto kritikos sulaukusio prezidento kelionė į Didžiuosius rūmus truko vos keletą minučių.

Per tiesioginę televizijos transliaciją buvo parodyta, kaip V. Putinas, sėdėjęs prie darbo stalo savo kabinete be švarko, jį apsivilko ir Kremliaus 1-ojo korpuso koridoriais išėjo iš pastato, po to įsėdo į įspūdingą juodą limuziną.

Buvo paskelbta, kad ši projekto „Kortež“ mašina yra pagaminta Rusijoje.

Limuzinas jį nuvežė prie Didžiųjų rūmų, kur prasidėjo inauguracijos ceremonija.

Per iškilmingą inauguracijos ceremoniją Kremliuje V. Putinas prisiekė padėjęs ranką ant šalies Konstitucijos, įgydamas įgaliojimus ateinančius šešerius metus – iki 2024-ųjų – eiti valstybės vadovo pareigas.

Prezidentas davė priesaiką Kremliaus didžiųjų rūmų Šv. Andriejaus Nugalėtojo salėje vykdomosios valdžios, parlamento narių, teismų pareigūnų, pagrindinių religinių konfesijų hierarchų, užsienio diplomatų, visuomeninių organizacijų ir žiniasklaidos darbuotojų akivaizdoje.

„Prisiekiu ginti žmogaus teises“, – prisiekdamas sakė prezidentas. Vis dėlto nepanašu, kad šalies vadovas jos laikysis: dar šeštadienį prieš V.Putiną taikiai protestuojantys demonstracijų dalyviai buvo masiškai suimami ir šiurkščiai vaikomi.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kazokai puola protestuotojus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kazokai puola protestuotojus

Visas priesaikos tekstas skambėjo taip: „Vykdydamas Rusijos Federacijos prezidento pareigas prisiekiu gerbti ir saugoti žmogaus ir piliečio teises bei laisves, laikytis ir ginti Rusijos Federacijos Konstituciją, valstybės suverenitetą, nepriklausomybę, saugumą ir vientisumą, ištikimai tarnauti liaudžiai.“

V.Putinas ištarė priesaikos žodžius padėjęs dešinę ranką ant specialiai pagaminto RF Konstitucijos egzemplioriaus, kuris kartu su vėliava ir prezidento ženklu yra Rusijos prezidento valdžios simboliai.

Ceremonijos metu V.Putinas dėkojo rusams už išreikštą pasitikėjimą prezidento rinkimuose. Tiesa, „naujas senas“ prezidentas nutylėjo, kad balsavimo metu buvo užfiksuota šimtai pažeidimų, pavyzdžiui, daugiau nei vieną kartą balsuojantys rinkėjai.

Be to, kampanijos metu kandidatams nebuvo sudarytos lygios galimybės valstybiniuose televizijos kanaluose vykdyti agitaciją.

Apskritai V.Putino režimo kritikai teigia, kad kovo viduryje vykusiuose rinkimuose nedalyvavo nė vienas nepriklausomas kandidatas: esą visi jie – pavaldūs Kremliui, savo dalyvavimu bandę sudaryti sąžiningų rinkimų iliuziją.

Užbaigęs kalbą prezidentas jis pasisveikino su garbingais ceremonijos svečiais, įskaitant premjerą Dmitrijų Medvedevą, Rusijos stačiatikų bažnyčios patriarchą Kirilą, buvusį Vokietijos kanclerį Gerhardą Schroederį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gerhardas Schroederis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gerhardas Schroederis

Kremliaus kieme V.Putino laukė apie 1,5 tūkst. žmonių. Valstybiniai kanalai rodė jaunuosius prezidento kampanijos savanorius, tarsi iš vadovėlio beriančius padėkas V.Putinui ir prašančius kartu įsiamžinti asmenukėje.

„Sveikiname!“, – skandavo komjaunuolius primenantis jaunimas.

Pažįstama ceremonija

V.Putinui ši ceremonija – puikiai pažįstama, nes jis Rusijos vadovu anksčiau buvo išrinktas 2000, 2004 ir 2012 metais.

Tačiau iškilmes temdo didžiulė įtampa Maskvos santykiuose su Vakarais ir brutalūs veiksmų prieš opoziciją.

Pastaruosius 18 metų prie Rusijos vairo stovintis V.Putinas naują kadenciją pradės praėjus dviem dienoms po to, kai beveik 1 600 protestuotojų, tarp jų – opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, buvo sulaikyti per visoje šalyje vykusias demonstracijas prieš Kremlių.

Europos Sąjunga pasmerkė „brutalius policijos veiksmus ir masinius areštus“.

Per pastarąją savo kadenciją V. Putinas 2014-aisiais atplėšė nuo Ukrainos Krymo pusiasalį, dar po metų pradėjo karinę kampaniją Sirijoje, palaikydamas Basharo al Assado režimą, o per ateinančius šešerius prezidentavimo metus žada pagerinti gyvenimo lygį Rusijoje.

Tačiau jis iki šiol nė žodžiu neužsiminė apie galimą savo įpėdinį. Šis klausimas jau dabar daugeliui neduoda ramybės, turint galvoje, kad pagal Konstituciją V.Putinas 2024 metais nebegalės siekti naujos kadencijos.

V.Putinui sunkiai sekasi gaivinti ekonomiką, kuriai skaudžiai smogė 2014 metais dėl Krymo aneksijos paskelbtos Vakarų sankcijos ir pasaulinis naftos kainų kritimas 2016-aisiais.

Nepaisant ekonominių negandų, neabejota, kad V.Putinas švęs pergalę kovą vykusiuose prezidento rinkimuose, o jo inauguracija Didžiuosiuose Kremliaus rūmuose nekelia didžiulio ažiotažo.

Pranešama, kad šįkart numatyta mažiau pompastiška inauguracijos ceremonija be prabangaus priėmimo Kremliuje, veikiausiai vengiant neigiamos visuomenės reakcijos.

2012 metais trečiai kadencijai išrinktas prezidentas juodu limuzinu buvo vežamas per Maskvos centrą, o šis vaizdas buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją. Tuomet daugelis atkreipė dėmesį, kad Rusijos sostinės gatvės, paprastai pilnos žmonių, buvo visiškai tuščios. Toks scenarijus sulaukė griežtos kritikos ir buvo pavadintas didžiule V.Putino klaida.

Be to, šįkart yra numatytas V.Putino susitikimas su jo rinkimų kampanijoje dalyvavusiais savanoriais.

Protestų judėjimo lyderis A.Navalnas, kuriam buvo užkirstas kelias mesti iššūkį V.Putinui kovą vykusiuose valstybės vadovo rinkimuose, paragino rusus šeštadienį išeiti į gatves dalyvauti mitinguose su šūkiu „Jis mums ne caras“.

V.Putino inauguracijoje taip pat dalyvauja lietuvių diplomatas Giedrius Galkauskas. Jis pakeitė kvietimą gavusį Lietuvos ambasadorių Rusijoje Remigijų Motuzą – jis šiandien su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi išvyko į Uzbekistaną.

Tęs ekonomikos reformas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, pirmadienį prisaikdintas ketvirtai kadencijai, pažadėjo tęsti ekonominę politiką, turinčią kelti gyvenimo lygį visoje šalyje.

Per ceremoniją puošniuose Kremliaus didžiuosiuose rūmuose V.Putinas pareiškė, kad vienas svarbiausių jo naujos šešerių metu kadencijos uždavinių bus pastangos pagerinti Rusijos ekonomiką, patyrusią nuosmukį, iš dalies nulemtą šaliai paskelbtų tarptautinių sankcijų.

V.Putinas: „Dabar turime pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis, kad visų pirma išspręstume skubius vidaus plėtros iššūkius, pasiektume ekonominių ir technologinių proveržių, padidintume konkurenciją srityse, kurios lemia mūsų ateitį.“

„Dabar turime pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis, kad visų pirma išspręstume skubius vidaus plėtros iššūkius, pasiektume ekonominių ir technologinių proveržių, padidintume konkurenciją srityse, kurios lemia mūsų ateitį“, – nurodė jis savo kalboje tūkstančiams svečių, susirinkusių Kremliaus didžiųjų rūmų Šv.Andriejaus salėje ir dviejose gretimose salėse.

„Nauja gyvenimo kokybė, gerovė, saugumas ir žmonių sveikata – būtent tai yra svarbiausia mūsų dienomis“, – pridūrė jis.

Nors V.Putinas kariniais veiksmais atkūrė savo šalies svarbų vaidmenį pasaulyje, kritikai jį kaltina dėjus nepakankamai pastangų diversifikuoti nuo naftos ir dujų eksporto priklausomą ekonomiką ir plėtoti gamybos sektorių.

Vyriausybė atsistatydino

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pasirašė įsaką dėl vyriausybės atsistatydinimo gegužės 7 dieną, pradėjus eiti pareigas perrinktam prezidentui, pranešė ministrų kabineto spaudos tarnyba.

„Pagal federalinio konstitucinio įstatymo „Dėl Rusijos Federacijos vyriausybės“ 35-ąjį straipsnį sprendimas RF vyriausybei atsistatydinti prieš perrinktą prezidentą įforminamas vyriausybės įsaku tą dieną, kai RF prezidentas pradeda eiti pareigas“, – sakoma pranešime.

Atsistatydinusi vyriausybė prezidento pavedimu toliau eina pareigas, kol bus suformuotas naujas ministrų kabinetas.

Tikimasi, kad jau gegužės 8-ąją Valstybės Dūma susirinks patvirtinti naujo vyriausybės vadovo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Aktualu

Apstulbino Madridą: D.Trumpas ispanams pasiūlė pastatyti tvorą Sacharos dykumoje

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Aktualu

Pavyzdžiu Albanijos romams tapęs R.Hadrojus: sėkmingai integracijai reikia tik šiek tiek jūsų pagalbos

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Aktualu

15min studijoje M.Bastys pareiškė norintis dirbti Kaimo arba Žmogaus teisių komitete, I.Haase – Teisės ir teisėtvarkos

Aktualu

Nidos forumas. Vokiečių rašytojas Michaelis Kruegeris apie Europą: „Viskas, ką darome, byloja prieš mus“

Aktualu

JAV – naujos šaudynės: Merilende žuvo trys žmonės, šaulė sulaikyta

Aktualu

Rugsėjo 1 d. avarija Vilniuje – be atsakymo: kas atsakingas už sužeistus žmones ir pražudytą šunį?

Aktualu

Dandolko lietuvių bendruomenė renka aukas nužudytos lietuvės laidotuvėms

Aktualu

Z.Balčytis kitąmet į EP nekandidatuos, planuoja palikti socdemų partiją

Vardai

Sasekso hercogienę Meghan į receptų knygos pristatymą Kensingtono rūmuose atlydėjo mama

Gyvenimas

Žavingą „Alberta Ferretti“ kolekciją pristatė jaunosios podiumo žvaigždės

Gyvenimas

Architektas dizaineris – apie spalvų derinimo principus ir juodą spalvą interjere

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: kaip dzūkų raudonikiai važiavo į Romą ir kas ten jų laukė

Kultūra

Alternatyviai Nobelio premijai nominuotas H.Murakami jos nepanoro: nenori viešumo

Naujienos

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis tiki, kad prezidentei Giedrius Surplys tiks

Pasaulis kišenėje

Pirmasis dienoraštis iš Portugalijos: „avarija“ oro uoste ir pavargę, bet besišypsantys veidai

Ar planuojate įsigyti būstą?

Gyvenimas

TOP 5 lauko baldai poilsiui lauke

Verslas

„Wizz Air“ per metus aptarnavo daugiau kaip 30 mln. keleivių

Gyvenimas

Kaip padėti vaikams atsiskleisti jų gabumams? Psichologės patarimai

Verslas

I.Šimonytė: vertinant kai kuriuos dalykus, iš tiesų gyvename blogiau

Aktualu

Gabrieliaus Landsbergio uošvį įdarbinęs centras – ŽŪM valdininkų giminaičių ir šeimų prieglauda

24sek

Buvusiam LKL žaidėjui – diskvalifikacija dėl dopingo

Verslas

Teismas paliko galioti sprendimą dėl laikino „RTR Planeta“ transliacijos draudimo

Vardai

Karališka šeima vaikų drabužiams nešvaisto: princesė Charlotte gimtadieniui puošėsi brolio megztiniu

Maistas

„auGalingas pirmadienis“: veganiška rūgštynių sriuba ir Itališki virtinukai „gnocchi“ su marinara padažu

Gyvenimas

Gydytoja apie žarnyno infekcijas: kokie maisto produktai pavojingiausi?

Mokslas.IT

Lietuvoje pradedama prekyba iškart 4 naujais „Nokia“ telefonais

Aktualu

Vyrą iš baro Vilniuje policijai ir greitosios medikams teko surišti ir nešte išnešti

Tik 15min 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie pergalės ašaras, darbą NBA ir nuostabias „Žalgirio“ valytojas

Verslas

Steigiamas milijardo eurų investicinis fondas, orientuotas į aukštųjų technologijų įmones

Aktualu

Teisingumo ministro kandidatūrą premjeras tikisi pateikti šią savaitę

Aktualu

Pas prezidentę apsilankęs kandidatas į žemės ūkio ministro postą G.Surplys: „Įvertintas mano gebėjimas klausytis“

Verslas

„Vilniaus vandenys“ finansuos kvartalinių tinklų plėtrą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min