Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 5d. 19:55

R.T.Erdoganas žada nepaisant JAV sankcijų neatšaukti rusiškų raketų pirkimo

Recepas Tayyipas Erdoganas vyksta į Vokietiją
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Recepas Tayyipas Erdoganas žada nepaisant JAV sankcijų neatšaukti rusiškų raketų pirkimo

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pažadėjo neatšaukti pažangių raketų sistemų iš Rusijos, nors Vašingtonas įšaldė Ankaros dalyvavimą vienoje amerikietiškų naikintuvų programoje, teigdamas, kad šis sandoris kelia grėsmę NATO saugumui.

Turkijos įsipareigojimas įsigyti rusiškų oro erdvės gynybos sistemų S-400 metė naują iššūkį jos santykiams su Vašingtonu, vis labiau nerimaujančiu dėl R.T.Erdogano tvirtėjančių ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Amerikiečių pareigūnai ne kartą perspėdavo, jog rusiškos sistemos keltų pavojų Vakarų gynybai ir būtų nesuderinamos su NATO įranga.

Jungtinių Valstijų ir Turkijos santykiai jau ir taip šlubavo: abi valstybė nesutaria tokias klausimais kaip JAV parama Sirijos kurdų kovotojams, kuriuos turkų valdžia laiko teroristais.

Vašingtonas pirmadienį paskelbė nutrauksiantis visos technikos pristatymą ir bendradarbiavimą pagal naikintuvų F-35 programą, jei Ankara nepersigalvos dėl sandorio su Maskva.

„S-400 (įsigijimo) procesas užbaigtas“, – penktadienį pareiškė R.T.Erdoganas. Jis pridūrė, kad pirmieji šios ginkluotės vienetai bus pristatyti liepos mėnesį.

Turkų lyderis sukritikavo „labai neteisingus“ JAV pareiškimus apie S-400 pirkimo sandorį. Jis taip pat paragino Aljanso nares neskelbti sankcijų viena kitai.

Vašingtonas galėtų įvesti sankcijas Turkijai pagal JAV įstatymą „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (CAATSA), numatantį bausmes bet kuriam subjektui, perkančiam ginkluotę iš Rusijos valstybinio ir privataus sektorių bendrovių.

S-400 yra priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistema, panaši į amerikietišką kompleksą „Patriot“.

Vašingtonas pasiūlė Ankarai vietoje S-400 pirkti „Patriot“.

R.T.Erdoganas pareiškė, kad Turkija mielai įsigytų šių amerikietiškų sistemų, bet „Amerika, deja, neparduotų mums „Patriot“ tokiomis pačiomis sąlygomis“ kaip Rusija.

Prezidentas anksčiau sakė, kad Turkija norėtų susitarti dėl bendros ginkluotės gamybos, paskolos šiam pirkimui ir ankstyvo pristatymo, bet Vašingtonas, pasak jo, nepalankiai įvertino pirmąsias dvi sąlygas.

Nepaisant suspendavimo JAV programoje, R.T.Erdoganas pareiškė, kad Turkijai buvo perduoti trys karo lėktuvai F-35, nors jie tebėra Jungtinėse Valstijose.

„Ketvirtasis bus pristatytas po kelių savaičių“, – pridūrė prezidentas.

Pasak jo, Turkijos pilotai tebedalyvauja mokymuose su JAV kariais.

R.T.Erdoganas pirmadienį lankysis Rusijoje, kur susitiks su V.Putinu – tai bus jau trečias nuo šių metų pradžios jo vizitas toje šalyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

02:12
39:35
01:36

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min