Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Raimundas Lopata: kol mes patys nedominsime Amerikos, dvišaliai santykiai nesikeis

Baracko Obamos šalininkai džiūgauja paskelbus rinkimų rezultatus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Baracko Obamos šalininkai džiūgauja paskelbus rinkimų rezultatus.
Šaltinis: 15min
0
A A

Baracką Obamą perrinkus JAV prezidentu, šios šalies užsienio politikoje ir dvišaliuose santykiuose su Lietuva didelių pokyčių tikėtis nereikia. Kol mes patys nepasistengsime, tol daugiau Vašingtono dėmesio nepelnysime, tvirtina politologas Raimundas Lopata.

Taip jis sakė 15min.lt trečiadienio rytą JAV ambasados surengtuose pusryčiuose, skirtuose prezidento rinkimų rezultatams aptarti. Į diskusiją viešbutyje „Kempinski“ atvyko būrys aukštų Lietuvos valstybės pareigūnų, įskaitant premjerą Andrių Kubilių, politologų, Seimo narių, universitetų, žiniasklaidos ir verslo atstovų, kitų svečių.

Raimundas Lopata: „Kol patys nesudominsime Amerikos, niekas nesikeis. O kadangi nerodome tokio noro, situacija daugiau nei aiški.“

Beveik visą laiką renginio dalyviai stebėjo tiesioginę televizijos transliaciją iš JAV ir sekė naujausius duomenis apie skaičiuojamus balsus. Kai apie 8.30 val. televizijos ekrane pasirodė B.Obama, kartu su šeima atėjęs pasveikinti savo šalininkų, salėje nuskambėjo kuklūs plojimai.

Daugelio valstijų rezultatai rodo, kad pirmasis juodaodis Amerikos prezidentas B.Obama jau užsitikrino reikiamą balsų skaičių rinkimų kolegijoje. Vadinamosiose svyruojančiose valstijose, Virdžinijoje, Floridoje ir Kolorade balsai dar nebaigti skaičiuoti, tačiau panašu, kad B.Obama jau užsitikrino 290 rinkikų balsų, o Mittas Romney – 203.

Rinkimai atskleidė visuomenės poliarizaciją

„Nemanau, kad bus pokyčių. Kol mes patys nesudominsime Amerikos, niekas nesikeis. O kadangi mes nerodome tokio noro, situacija daugiau nei aiški“, – pažymėjo pašnekovas ir pridūrė, kad kampanija sukosi ne apie užsienio, o apie vidaus ir visų pirma ekonominius klausimus.

Anot jo, šie rinkimai atskleidė itin poliarizuotos JAV visuomenės paveikslą. Apklausos iki paskutinės minutės demonstravo apylygį kandidatų – dabartinio valstybės vadovo ir vieno turtingiausių istorijoje pretendentų į JAV prezidentus Mitto Romney – rėmėjų pasiskirstymą. Kartu tapo akivaizdi demografinė rasinė situacija – galime kalbėti apie konservatyvių baltųjų sluoksnių pralaimėjimą.

Pastaruoju metu JAV užsienio politikoje didesnis dėmesys skiriamas Kinijai ir Ramiojo vandenyno regionui, bet santykiai su Europa esą turėtų išlikti panašūs.

„Transatlantinis ryšys visada buvo amerikiečių dėmesio centre, – kalbėjo R.Lopata. – Nemanau, kad keisis situacija, nepaisant to, kad B.Obamos ir Briuselio, Europos santykiai pastarąją kadenciją buvo keistoki. Amerikiečiai teisūs sakydami: ko mums važiuoti į viršūnių susitikimus, jei darbotvarkėje yra tušti klausimai? Europa paskendusi savo varguose. Matyt, tik tradiciniai ryšiai išsilaiko. B.Obamos užsienio politikai rimtų keblumų kelia ir reikalauja pokyčių situacija Artimuosiuose Rytuose, santykiai su Izraeliu.“

JAV diplomatė: dauguma žmonių galvoja, kad Barackas Obama yra teisingame kelyje

JAV laikinoji reikalų patikėtinė Anne Hall savo ruožtu žurnalistams sakė, kad, nepaisant rinkimų rezultatų, dvišaliai Lietuvos ir JAV santykiai išliks stiprūs ir nepakitę.

Anne Hall: „Mūsų santykiai paremti tvirtais istoriniais ryšiais ir bendra vizija.“

Anot jos, rinkimų kampanijoje dominavo ekonomika ir nedarbas, o ne užsienio politikos klausimai. Per debatus kandidatai esą sutarė dėl daugelio užsienio politikos aspektų.

„Mūsų santykiai paremti tvirtais istoriniais ryšiais ir bendra vizija. Nesvarbu, kas būtų laimėjęs rinkimus, manau, santykiai išliktų kaip tvirta partnerystė“, – pabrėžė diplomatė.

„Rezultatai yra aiškus pranešimas, kad dauguma žmonių galvoja, jog, nepaisant ekonomikos, jis (B.Obama – red. past.) yra teisingame kelyje“, – pridūrė A.Hall.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min