Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 6d. 09:15

Raudonasis Kryžius: Sirijos krizę sunkina tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimai

Raudonasis kryžius Sirijoje
Organizacijos nuotr. / Raudonasis Kryžius Sirijoje

Šeštus metus Sirijoje besitęsiantis karinis konfliktas skaičiuoja aukas: pusė šalies gyventojų liko be namų, daugiau nei 400 tūkst. žuvo, apie 5 milijonus sirų buvo priversti prieglobsčio ieškoti už savo šalies ribų.

Tarptautinės humanitarinės teisės (THT) ekspertė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos narė Neringa Mickevičiūtė įsitikinusi, – jei būtų laikomasi THT reikalavimų, šie skaičiai galėtų būti gerokai mažesni.

Lietuvos Raudonasis Kryžius rengia lėšų rinkimo akciją, kurios metu kviečia Lietuvos žmones prisidėti padedant nuo karo nukentėjusiems žmonėms Sirijoje. Šia kampanija siekiama ne tik surinkti lėšų humanitarinei pagalbai, tačiau ir pakalbėti apie itin svarbias temas, kaip tarptautinė humanitarinė teisė.

Šia kampanija siekiama ne tik surinkti lėšų humanitarinei pagalbai, tačiau ir kalbėti apie itin svarbias temas, kaip tarptautinė humanitarinė teisė.

Tarptautinė humanitarinė teisė dar vadinama ginkluotų konfliktų arba karo teise. Tai taisyklių rinkinys, galiojantis ginkluotų konfliktų metu, kurio turi laikytis visos kovojančios šalys.

„THT tikslas – apsaugoti tuos, kurie nedalyvauja ginkluotos kovos veiksmuose, ir riboti pasirenkamus kovos būdus ir priemones.

Praktikoje tai reiškia kovojančių šalių pareigą atskirti civilius ir karinius objektus, neatakuoti civilių asmenų ir saugoti juos nuo bereikalingų kančių, užtikrinti, kad atakos ir jų pasekmės būtų proporcingos siekiamam kariniam tikslui, kad nebūtų naudojami neleistini ginklai. Iš esmės, kalbame apie reikalavimą išlaikyti humaniškumą kare.

Ši teisės šaka ypatinga tuo, kad dauguma jos nuostatų jau yra tapusios paprotinėmis. Tai reiškia, kad jų laikytis turi visos valstybės, taip pat ne tik oficialios valstybės karinės pajėgos, bet ir, pavyzdžiui, sukilėliai. To nesilaikantiems kyla atsakomybės klausimai“, – sakė ekspertė.

THT itin svarbi humanitarinę pagalbą teikiančiam Raudonajam Kryžiui. Numatyta, kad humanitarinę pagalbą teikiantys asmenys turi būti gerbiami ir saugomi, kariaujančios šalys neturi trukdyti ar kitaip kenkti humanitarinę pagalbą teikiančioms organizacijoms. Atakos, nukreiptos prieš humanitarinius darbuotojus, laikomos karo nusikaltimu. Sirijos konflikto metu žuvo daugiau nei 50 Raudonojo kryžiaus ir Sirijos Arabų Raudonojo Pusmėnulio darbuotojų ir savanorių.

„Labai svarbu, kad ginkluoto konflikto metu būtų sudarytos sąlygos veikti pagalbą teikiančioms organizacijoms. Deja, Sirijoje buvo atakų prieš humanitarinius konvojus. Tai iš karto susilaukė visuotinio pasmerkimo, nes humanitarinė pagalba, ypač atokiose vietovėse ar apgultuose miestuose, gyvybiškai svarbi“, – aiškino N.Mickevičiūtė.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas praėjusiais metais Sirijoje surengė 55 pagalbos teikimo operacijas, kurių metų būtiniausiąją pagalbą suteikė 8 mln. žmonių. Prie šios misijos kviečiami prisidėti ir Lietuvos gyventojai.

N.Mickevičiūtė įsitikinusi, kad, jei nebūtų tiek THT pažeidimų, nukentėjusiųjų skaičius ir padaryta žala Sirijoje būtų gerokai mažesni.

„Deja, šia prasme Sirija yra pavyzdys, kad ir 21 amžiuje pamatiniai humanitarinės teisės principai yra pažeidžiami“, – apgailestavo ekspertė.

– Kokie pažeidimai fiksuojami Sirijoje?

– Vienas iš pagrindinių THT tikslų – sumažinti kančias konfliktų metu. Todėl, pavyzdžiui, draudžiama naudoti tam tikrus ginklus, kurie yra pernelyg žalojantys ir sukelia visiškai nereikalingą papildomą skausmą. Tokio pažeidimo pavyzdys – Sirijoje naudotas cheminis ginklas. Per 6 konflikto metus Sirijoje skaičiuojama apie 1500 žmonių žuvusių cheminių atakų metu.

Taip pat, draudžiama naudoti karo taktikas, kurios padidina civilių kančias. Pavyzdžiui, Sirijoje buvo naudojama apgultų miestų taktika. Tai yra, kai viena konflikto šalių užtveria įvažiavimus ir išvažiavimus iš miesto ir neleidžia niekam išvykti ar įvažiuoti. Taip pat ir humanitarinės pagalbos konvojams. Taip civiliai asmenys mieste atkertami nuo jiems reikalingos humanitarinės pagalbos ir būna priversti badauti. Be to, neretai nepaisyta draudimo neatakuoti saugomų civilinių objektų, pvz., ligoninių, mokyklų. Ir tai tik keletas pavyzdžių.

– Kas stebi THT pažeidimus?

– Tą daro tarptautinės organizacijos, kaip Raudonasis Kryžius, bei vietinės organizacijos. Prie pažeidimų viešinimo daug prisideda ne tik žiniasklaida, bet ir pavieniai asmenys, pvz., realiu laiku galintys paviešinti video medžiagą socialiniuose tinkluose.

Kuo daugiau šaltinių gali patvirtinti surinktą informaciją, tuo patikimesnes išvadas galima daryti. Pavyzdžiui, apie cheminio ginklo naudojimą buvo gauta informacija iš ligoninių, į kurias patenka nukentėjusieji. Buvo tikrinama, ar medikų išvados sutampa, ar tai gali patvirtinti vietinės organizacijos, ką pasakoja liudininkais tapę asmenys. Kai visa ši informacija buvo surinkta, Jungtinių Tautų inspektoriai patvirtino, kad tikrai cheminis ginklas Sirijoje buvo naudotas. Tad informacijos apie pažeidimus viešinimas, tikrinimas per keletą šaltinių yra be galo svarbus – taip ne tik apie juos sužinome, bet ir galime apsisaugoti nuo informacijos slėpimo ar falsifikavimo.

– Kokias pasekmes sukelia THT nesilaikymas?

– THT taisyklių pažeidimai dažnai reiškia, kad nukenčia tie asmenys, kurie tiesiogiai nesusiję su konfliktu. Pamatinių THT reikalavimų nesilaikymas sėja baimę ir chaosą, todėl dabar Sirijoje yra daugiausia šalies viduje perkeltų žmonių visame pasaulyje. Šie žmonės buvo priversti palikti savo namus, nors ir liko šalyje.

Galima palyginti su Kolumbija, kur konfliktas vyksta pusšimtį metų ir per šį laiką šalies viduje buvo perkelti 6 mln. žmonių. Sirijoje karas tęsiasi šeštus metus, o šioje valstybėje jau buvo perkelti 6,5 mln. žmonių.

Pabėgėlių krizė ir tai, kad šioje šalyje yra tiek daug perkeltų žmonių – ne tik intensyvių karinių veiksmų, bet ir THT nuostatų nesilaikymo pasekmės.

– Koks Raudonojo Kryžiaus vaidmuo karinių konfliktų metu?

– Karo metu jis tampa gyvybiškai svarbiu. THT numato, kad kariaujančios šalys turi sudaryti sąlygas teikti humanitarinę pagalbą ir jokiu būdu neatakuoti humanitarinių darbuotojų, konvojų, nepagrįstai jų nestabdyti. Dėl to humanitarinės organizacijos pasidaro tokios svarbios, nes dažnai tik jos turi galimybę padėti žmonėms tose vietose, kurias pasiekti yra labai sunku. Be to, jos gali būti labai mobilios ir reikalingą pagalbą suteikti reikiamu laiku.

Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio judėjimas, be kita ko, pasižymi dar vienu ypatumu: jo pamatiniai principai – neutralumas ir nešališkumas. Ši organizacija niekada nestos vienos ar kitos kovojančios šalies pusėn, nes tikslas – pasiekti kenčiančius ir tuos, kuriems reikia pagalbos.

Būtent dėl to kovojančioms šalims neretai lengviau praleisti visame pasaulyje atpažįstamu Raudonojo Kryžiaus ženklu pažymėtą pagalbą ar jį nešiojančius darbuotojus.

Lietuvos Raudonasis Kryžius, bendradarbiaudamas su Užsienio reikalų ministerija (URM), rengia akciją ir kviečia prisidėti prie humanitarinės pagalbos Sirijoje likusiems ir būtiniausių dalykų stokojantiems žmonėms.

Aukoti galite skambindami trumpaisiais numeriais 1891 (auka 2 eurai) ir 1892 (auka 3 eurai). Taip pat Lietuvos Raudonojo Kryžiaus svetainėje internete www.redcross.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

Prieš Europos lygos batalijas 15min studijoje lankysis „Žalgirio“ treneris V.Urbonas

Pasaulis kišenėje

Verslas piktinasi „negarbingai“ padidinta rinkliava į Kuršių neriją, valdžia skaičiuoja kitaip

Gyvenimas

Dvigubiname pomidorų derlių: 5 būdai

Aktualu

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo rengėjų veikla kai kuriems Seimo nariams panaši į sektą

Aktualu

Pateikė priežastį, kodėl apsemiama rekonstruota Kauno Laisvės alėjos dalis

Vardai

Natalijos Bunkės naujo klipo užkulisiai: audra, aukštakulniais įveikti 10 kilometrų ir nutrintos kojos

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Sportas

Kroatų šventės pavojus: vartininkas išgelbėjo nuo autobuso krentantį bendražygį

Vardai

Per vestuves Atlanta atsisakė tradicinės nuotakos suknelės: „Nesu princesė, mano būdas – karalienės“

Sportas

„Sūduvos“ antausį patyręs Kipro klubas šoke: „Pralaimėjome silpnesnei komandai“

Mokslas.IT

Astronomai rado daugybę naujų Jupiterio palydovų – vienas jų skrieja prieš eismą

24sek

„Žalgirį“ palikusį A.Toupane'ą komplimentais apipylė NBA superžvaigždė

Sportas

Patekimas į kitą Čempionų lygos etapą gerokai papildė „Sūduvos“ banko sąskaitą

Gyvenimas

Vasariška apranga: 11 derinių kiekvienai dienai

Vardai

Christina Aguilera naujame mokslinės fantastikos filme suvaidino robotą-prostitutę

Antakalnyje įgriuvusio dviračių tako tvarkymo darbai

Aktualu

Po dvejus metus trukusių valymų Turkija atšaukia nepaprastąją padėtį

Verslas

VMI išsiuntė laiškus 54 tūkstančiams skolininkų

Naujienos

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

Prieš Europos lygos batalijas 15min studijoje lankysis „Žalgirio“ treneris V.Urbonas

Aktualu

Gimdyvių mulkinimu ir nemokamų epidūrų apmokestinimu kaltinti Kauno medikai – išteisinti

Gyvenimas

Dvigubiname pomidorų derlių: 5 būdai

Aktualu

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo rengėjų veikla kai kuriems Seimo nariams panaši į sektą

Aktualu

Pateikė priežastį, kodėl apsemiama rekonstruota Kauno Laisvės alėjos dalis

Vardai

Natalijos Bunkės naujo klipo užkulisiai: audra, aukštakulniais įveikti 10 kilometrų ir nutrintos kojos

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Sportas

Kroatų šventės pavojus: vartininkas išgelbėjo nuo autobuso krentantį bendražygį

Maistas

Klasikinis pyragas, kuriam tinka lietuviškos vyšnios: derinkite su ledais ir atsidursite rojuje!

Aktualu

V.Bakas teisinasi, kodėl praleido daugiausia Seimo posėdžių

Vardai

Per vestuves Atlanta atsisakė tradicinės nuotakos suknelės: „Nesu princesė, mano būdas – karalienės“

Sportas

„Sūduvos“ antausį patyręs Kipro klubas šoke: „Pralaimėjome silpnesnei komandai“

Mokslas.IT

Astronomai rado daugybę naujų Jupiterio palydovų – vienas jų skrieja prieš eismą

Sportas

Patekimas į kitą Čempionų lygos etapą gerokai papildė „Sūduvos“ banko sąskaitą

Vardai

Christina Aguilera naujame mokslinės fantastikos filme suvaidino robotą-prostitutę

Verslas

Vilniuje ant tvenkinio kranto kyla naujas namų kvartalas

Kultūra

Rusija pratęsė namų areštą teatro režisieriui K.Serebrenikovui

Sportas

Europos regbio čempionatai – sukandus dantis ir susiveržus diržus

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min