Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės įkvėps visos Europos separatistus?

Škotas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Škotas
Šaltinis: 15min
0
A A

Škotijos nepriklausomybės referendumas, vyksiantis rugsėjo 18 d., kuriame bus galima pareikšti norą atsiskirti nuo Didžiosios Britanijos, gali pradėti valstybių „skyrybų“ sezoną Europoje, rašo naujienų svetainė usatoday.com.

„Nėra abejonės, kad Ispanijoje ir kitur šis balsavimas bus stebimas labai atidžiai“, – teigė Kento universiteto profesorius Richardas Whitmanas.

„Jeigu nepriklausomai Škotijai nebūtų sudarytos jokios didesnės kliūtys tapti ES nare, tai būtų svarbus precedentas Katalonijai“, – pridūrė profesorius.

Pusiau autonominiame Ispanijos Katalonijos regione referendumas dėl galimos nepriklausomybės, tikėtina, įvyks lapkričio 9 d., nepaisant Ispanijos premjero Mariano Rajoy pastangų jį blokuoti.

„Tai įdomi akimirka Europai. Škotija sukuria galimybę kitiems“, – teigė R.Whitmanas.

Madridas jau yra atmetęs panašų Baskų krašto prašymą surengti balsavimą dėl krašto nepriklausomybės. Baskai siekia nepriklausomybės keletą pastarųjų dešimtmečių, už ją kovoja ir ginkluota grupuotė „ETA“.

„Tai įdomi akimirka Europai. Škotija sukuria galimybę kitiems“, – teigė R.Whitmanas.

Būtina pažymėti, kad Katalonijos ir Škotijos judėjimai už nepriklausomybę nėra visiškai panašūs. Katalonija iš dalies siekia atsiskirti dėl patiriamos kultūrinės ir kalbinės diskriminacijos. Tuo tarpu Škotija nepatenkinta Londono vykdoma ekonomine ir socialine politika.

Katalonijos diplomatinės tarybos vyriausiasis sekretorius Albertas Royo Marine'as teigia, kad, nepaisant referendumo Škotijoje rezultato, šis balsavimas gali būti laikomas „demokratijos ir bendruomeniškumo jausmo pergale ir yra puikus pavyzdys katalonams“.

Kitose Europos valstybėse taip pat galima pastebėti separatizmo užuominų. Šiaurinėje Belgijos dalyje Flandrijoje nepriklausomybės judėjimo aktyvistai pasisako už didesnę autonomiją nuo prancūziškai kalbančios pietinės dalies Valonijos.

R.Whitmanas teigia, kad nedidelės savo plotu valstybės tapo visiška norma Europoje, o tokios šalys kaip Vokietija ir Prancūzija veikiau yra išimtis.

2014 m. pradžioje internete vykęs balsavimas dėl Venecijos nepriklausomybės sulaukė milžiniško palaikymo. Vis dėlto dėl balsavimo rezultatų patikimumo daugelis abejoja.

R.Whitmanas teigia, kad nedidelės savo plotu valstybės tapo visiška norma Europoje, o tokios šalys kaip Vokietija ir Prancūzija veikiau yra išimtis. Profesorius teigia, kad Baltijos šalys, Liuksemburgas, Malta, Kipras, Čekija bei Slovakija yra sėkmingi neseniai atkurtų valstybių pavyzdžiai Europoje.

„Šios šalys stiprina savo suverenitetą pasaulyje ir siunčia svarbią žinią nepriklausomybės judėjimams, kurie norėtų pakartoti jų sėkmę“, – tikino R.Whitmanas. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min