Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 23d. 17:47 , Atnaujinta: 2015 gegužės 23d. 20:35

Referendume Airijos piliečiai pritarė tos pačios lyties porų santuokoms

Airijoje įteisinamos tos pačios lyties asmenų santuokos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Airijoje įteisinamos tos pačios lyties asmenų santuokos

Airai triuškinamai pritarė pasiūlymui įteisinti tos pačios lyties porų santuokas per referendumą, žymintį dramatišką socialinį poslinkį šioje gilias katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, šeštadienį vakare pranešė nacionalinis transliuotojas RTE.

Kaip rodo oficialūs duomenys, gauti iš 40-ies Airijos rinkimų apygardų, kurių iš viso yra 43, „Taip“ stovyklą parėmė 62,3 proc. referendume dalyvavusių piliečių.

Prie pagrindinio balsų skaičiavimo centro „Taip“ stovyklos šalininkai glėbesčiavosi, verkė ir mojavo vaivorykštės spalvų vėliavomis

Ministrai anksčiau dieną prognozavo, kad Airija taps pirmąja šalimi, įteisinusia homoseksualias santuokas po visuotinio plebiscito. Toks rezultatas yra sukrečiantis pokytis senas katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, kurioje homoseksualumas nelaikomas baudžiamuoju nusikaltimu tik nuo 1993 metų ir tebedraudžiama daryti abortus – išskyrus atvejus, kai kyla pavojus motinos gyvybei..

„Tai iš tiesų iškėlė opią temą Airijoje“, – sakė už lygias galimybes atsakingas valstybės ministras Aodhanas O'Riordainas pagrindiniame balsų skaičiavimo centre Dubline.

„Labai stipri žinia kiekvienam jaunam LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių asmenų bendruomenės) nariui Airijoje ir kiekvienam jaunam LGBT nariui pasaulyje“, – pridūrė jis.

Sveikatos apsaugos ministras Leo Varadkaras, kuris sausį viename interviu radijui atskleidė esantis gėjus, sakė, kad šis referendumas prilygo „socialinei revoliucijai“.

Pasiūlymą įteisinti vienalytes santuokas palaikė visos pagrindinės politinės partijos, didieji darbdaviai ir daugelis garsenybių šioje šalyje, kurios visuomenė buvo ilgai laikoma viena konservatyviausių Vakarų Europoje.

Tik trečdalis šalies gyventojų palaikė 1993 metais priimtą įstatymą, pagal kurį 17 metų ir vyresnių homoseksualių vyrų santykiai nebelaikomi baudžiamuoju nusikaltimu, rodo to meto apklausa. Vienas Aukščiausiojo Teismo teisėjas 1983 metais pareiškė, kad homoseksualumas yra „morališkai klaidingas“, skatinantis depresiją ir savižudybes.

„Iškelta didžiulė Airijos žmonių afiša visam pasauliui, sakanti, kad štai toks yra kelias į priekį“, – sakė Davidas Norrisas, 8-ajame dešimtmetyje pradėjęs kampaniją už gėjų teises.

RTE nurodė, jog kai kuriuose Dublino darbininkų klasės rajonuose už referendume siūlytą konstitucijos pataisą balsavo iki 80 proc. savo valią pareiškusių žmonių. Skirtumas tarp „Taip“ ir „Ne“ stovyklų buvo daug mažesnis tik kaimo vietovėse.

Prie pagrindinio balsų skaičiavimo centro „Taip“ stovyklos šalininkai glėbesčiavosi, verkė ir mojavo vaivorykštės spalvų vėliavomis, kai tapo aišku, kad pasiūlymas įteisinti homoseksualias santuokas sulaukė didelio palaikymo.

„Labai sunku tai įsisąmoninti – viduje jau šūkauju ir šokinėju, bet dabar tiesiog laukiu momento, kada galėsiu tai pasakyti“, – sakė 27 metų gėjus Geras O'Keefe'as, gyvenantis Voterfordo mieste.

Iki šiol 18 šalių, iš jų 13 – Europoje, yra įteisinusios gėjų santuokas arba ketina tai artimiausiu laiku padaryti. Tuo tarpu kaimyninėje Šiaurės Airijoje gėjų santuokos yra draudžiamos, nors jos yra įteisintos likusioje Didžiosios Britanijos dalyje.

Panašūs referendumai anksčiau buvo surengti Kroatijoje ir Slovėnijoje, bet abiem atvejais piliečiai atmetė pasiūlymus įteisinti vienalyčių porų santuokas. Vis dėlto Slovėnijoje vienalytės santuokos kovą buvo įteisintos parlamento sprendimu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min