Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 11d. 11:03

Respublikonas Santorumas pasitraukė iš kovos dėl partijos kandidato JAV prezidento rinkimuose

Rickas Santorumas
„Scanpix“/AP nuotr. / Rickas Santorumas

Buvęs Masačusetso gubernatorius Mittas Romney antradienį faktiškai užsitikrino Respublikonų partijos kandidato statusą ir lapkritį galės mesti iššūkį JAV prezidentui Barackui Obamai kai jo pagrindinis varžovas Rickas Santorumas po užsitęsusios kovos atsisakė planų užimti Baltuosius rūmus.

„Šios prezidentinės lenktynės man baigtos“, – R.Santorumas sakė žurnalistams Getisberge, esančiame Pensilvanijos valstijoje, anksčiau delegavusioje jį į JAV Senatą.

Nors R.Santorumas nedidele persvara laimėjo sausį vykusius pirmuosius respublikonų pirminius rinkimus Ajovoje ir vėliau iškovojo pergales dar dešimtyje valstijų, jis nesugebėjo užsitikrinti pakankamo pagreičio, kad įveiktų kampanijos favoritą M.Romney.

Jis nuolat likdavo atokioje antroje vietoje kovojant dėl partijos kandidato statuso ir galimybės sutrukdyti demokratui B.Obamai būti perrinktam antrai kadencijai.

M.Romney pergalę užtikrino didelis jo rinkimų kompanijos fondas ir gerai organizuotas platus jo kampanijos savanorių darbuotojų tinklas.

Praeitą savaitę buvęs Pensilvanijos senatorius keturioms dienoms buvo sustabdęs rinkimų kampanijos veiklą, kai jo jauniausia dukra Bella, kenčianti nuo retos genetinės ligos, buvo vėl paguldyta į ligoninę.

Praeitą savaitę buvęs Pensilvanijos senatorius keturioms dienoms buvo sustabdęs rinkimų kampanijos veiklą, kai jo jauniausia dukra Bella, kenčianti nuo retos genetinės ligos, buvo vėl paguldyta į ligoninę.

R.Santorumas pripažino, kad praeitas savaitgalis jam buvo „sunkus“ ir sakė, kad Bellos būklė, nors ir gerėjanti, „paskatino mus susimąstyti“.

„Nors šios prezidentinės lenktynės man baigtos, ir mes nuo šiandienos sustabdysime savo kampaniją, mūsų kova nebaigta“, – sakė jis, žadėdamas padaryti viską, ką gali, kad padėtų respublikonams lapkritį įveikti B.Obamą.

„Toliau tęsime kovą už amerikiečius, kurie atsistojo ir užtikrino orą po mūsų sparnais, suteikdami galimybę pasiekti dalykų, kurių niekada nebūtų tikėjęsis joks politikos ekspertas“, – pažymėjo R.Santorumas.

Savo kalboje R.Santorumas neminėjo M.Romney, kuriam akivaizdžiai reikalingas buvusio varžovo palaikymas tam, kad už jį balsuotų evangelikai ir konservatyviausių pažiūrų rinkėjai.

Tačiau R.Santorumo atstovė Alice Stewart sakė televizijai CNN, kad abu politikai anksčiau šią dieną „maloniai pasikalbėjo“ ir kad įvyks „kitas pokalbis ateinančiomis dienomis ir savaitėmis“.

R.Santorumas pasitraukė iš lenktynių, likus vos dviem savaitėms iki pirminių rinkimų Pensilvanijoje, o apklausos rodė, kad jis šioje valstijoje gali pralaimėti M.Romney.

R.Santorumas jau yra patyręs skaudžią nesėkmę savo valstijoje 2006 metais, kai buvo išstumtas iš Senato savo varžovo demokrato.

Pasak ekspertų, antras pralaimėjimas Pensilvanijoje būtų katastrofinis šio politiko, galimai mėginsiančio kandidatuoti per JAV prezidento rinkimus 2016 metais, įvaizdžiui.

Respublikonų nacionalinis komitetas R.Santorumo sprendimą trauktis iš kovos pavadino pagirtinu.

Tuo tarpu B.Obamos rinkimų kampanijos vadybininkas Jimas Messina pasinaudojo galimybe įgelti M.Romney: „Nenuostabu, kad Mittas Romney galiausiai sugebėjo sumalti savo oponentus po neigiamų reklamų lavina.“

Uolaus kataliko R.Santorumo ultradešiniosios pažiūros į religiją, moterų teises ir santuoką tiko konservatyviesiems rinkėjams, tačiau atgrasydavo svarbų nuosaikiųjų ir nepriklausomų rinkėjų bloką.

53 metų politikas šalies mastu buvo beveik nežinomas, kai pernai birželį paskelbė sieksiantis tapti respublikonų kandidatu.

Nors apžvalgininkų jis buvo anksti nurašytas, R.Santorumui pavyko iškovoti netikėtų pergalių JAV pietinėse ir Vidurio Vakarų valstijose.

Nors apžvalgininkų jis buvo anksti nurašytas, R.Santorumui pavyko iškovoti netikėtų pergalių JAV pietinėse ir Vidurio Vakarų valstijose.

Prieš abortus, kontracepciją ir gėjų santuokas pasisakantis politikas pasirodė priimtinesnis evangelikams, itin skeptiškai vertinantiems M.Romney, kurį jie laiko nuosaikiu respublikonu, tik besidangstančiu konservatyvumo skraiste.

Tikėtina, jog dabar padidės spaudimas buvusiam Atstovų Rūmų pirmininkui Newtui Gingrichui (Niutui Gingričui) pasitraukti iš kovos ir leistis partijai susitelkti aplink M.Romney.

Tačiau N.Gingrichas tvirtino, kad jis tęs savo kampaniją iki pat rugpjūtį Tampos mieste Floridoje vyksiančio respublikonų nacionalinio suvažiavimo, nors neturi beveik jokių galimybių užsitikrinti pakankamą jį palaikančių delegatų skaičių.

„Esu pasiryžęs likti šiose lenktynėse iki pat Tampos, kad konservatyvusis judėjimas turėtų tikrą pasirinkimą“, – sakė jis.

N.Gingrichas, iki šiol laimėjęs balsavimus dviejose valstijose, sekmadienį pripažino, kad M.Romney yra labiausiai tikėtinas partijos kandidatas, ir pažadėjo jį palaikyti, jeigu oponentui pavyktų užsitikrinti 1 144 delegatų palaikymą, kuris lemtų M.Romney išrinkimą.

Tuo tarpu libertariškų pažiūrų Kongreso narys iš Teksaso Ronas Paulas sakė planuojantis „tęsti uolias pastangas“ iki pat partijos suvažiavimo Tampoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min