Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 20d. 23:02

Rinkimai Kanadoje: Ar skandalai parklupdys charizmatiškąjį J.Trudeau?

Justinas Trudeau
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Justinas Trudeau

Spalio 21 dieną Kanada rinks parlamentą. Ilgą laiką šlovės spinduliuose maudęsis Liberalų partijos premjeras Justinas Trudeau dabar turės apginti savo pozicijas nuo vis tvirčiau besijaučiančių konservatorių.

Bendruomenių rūmuose yra 338 vietos. Rinkimų sistema yra vieno turo mažoritarinė – vietą parlamente gauna daugiausiai balsų gavęs kandidatas.

Laukia įnirtinga kova – Liberalų ir Konservatorių partijų šansai gauti daugumą yra apylygiai.

Valdančiųjų liberalų problemos

Liberalai (LPC) gana netikėtai gavo daugumą per prieš ketverius metus vykusius rinkimus.

Premjeras J.Trudeau gana greitai įgijo didelį populiarumą tiek šalyje, tiek už jos ribų – jis tapo jaunimo ikona, greitai susikūrė liberalaus reformatoriaus įvaizdį, tačiau artėjant rinkimams populiarumas ėmė bliūkšti.

„Scanpix“/AP nuotr./Justinas Trudeau
„Scanpix“/AP nuotr./Justinas Trudeau

Didžiulį smūgį įvaizdžiui sudavė buvusi teisingumo ministrė ir generalinė prokurorė Jody Wilson-Raybould, prakalbusi apie iš premjero patirtą spaudimą dėl kompanijos „SNC Lavalin“, kuri kaltinama korupciniais ryšiais su Muammaro Gaddafi režimu Libijoje.

Premjeras siekė, kad įmonė išsisuktų tik su bauda, bijodamas, kad griežčiau nubausta įmonė pasitrauks iš Kanados.

Gerbėjų J.Trudeau nepridėjo ir paviešintos senos nuotraukos iš vakarėlio, kurioje dabartinis premjeras buvo nusigrimavęs kaip afroamerikietis. Jį iškart užpuolė konservatoriai.

Stipriai nukentėjo J.Trudeau kaip kovotojo už rasinę harmoniją įvaizdis. Be to, liberalai neištesėjo savo pažado pakeisti rinkimų sistemą į proporcinę.

Aplinkosauga, parama viduriniajai klasei ir griežtesnė ginklų kontrolė yra pagrindiniai partijos prioritetai. Žadama daugiau investuoti į sveikatos apsaugą, palengvinti pirmo būsto įsigijimą jauniems žmonėms.

Pinigų esą bus gauta didinant mokesčius turtingiesiems bei tarptautinėms kompanijoms.

Gerbėjų J.Trudeau nepridėjo paviešintos senos nuotraukos iš vakarėlio, kurioje dabartinis premjeras buvo nusigrimavęs kaip afroamerikietis.

Kritikai premjero aplinkosaugos politiką laiko nenuoseklia. Nors jis ėmėsi ryžtingų priemonių, kad sumažintų anglies emisijas, bet skyrė beveik 5 milijardus Kanados dolerių naftos vamzdynui nuo Ramiojo vandenyno į Albertą nutiesti.

Kampanijos metu LPC itin daug dėmesio skiria socialiniams tinklams – jų tikslinė auditorija yra jaunimas. Didelis dėmesys skiriamas net tiems regionams, kuriuose paprastai rezultatai nėra sėkmingi.

Liberalų rinkėjai ne patys aktyviausi, tad partijai svarbu, kad jų šalininkai į rinkimus apskritai ateitų. Jų pozicijos tvirčiausios Atlanto vandenyno provincijose ir Kvebeke.

Apklausos liberalams žada iki trečdalio balsų. Projektuojama, kad tai gali virsti beveik 140 vietų parlamente („Canada Votes 2019“ prognozuojamos ribos yra nuo 86 iki 192 mandatų).

Dabar LPC turi 177 mandatus. Skaičiuojama, jog tikimybė, kad Liberalai po rinkimų turės daugumą, siekia 12 proc., o daugiausiai vietų, bet ne daugumą – 39 proc.

Atgimstantys konservatoriai

Prieš ketverius metus Kanados konservatoriai rinkimus pralaimėjo gana netikėtai – pralaimėjimas aiškintas kanadiečių noru atsinaujinti po trijų iš eilės Stepheno Harperio kadencijų premjero poste. Dabar jie tikisi grįžti į valdžią ir tai gali pavykti.

Vienas pagrindinių pažadų – investuoti 1,5 milijardo Kanados dolerių į eilių medicinos įstaigose mažinimą. Žadamos mokestinės lengvatos šeimoms ir pajamų mokesčio mažinimas, subalansuotas biudžetas , kuris dabar deficitinis.

Išlaidas žadama mažinti kerpant tarptautinės paramos programų, infrastruktūros finansavimą. Konservatoriai nusiteikę kovoti su mokesčių vengimu ir apmokestinti tarptautinį verslą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrew Scheeras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrew Scheeras

Partijos lyderis Andrew Scheeras priešinasi Jungtinių Tautų Migracijos paktui.

Jis žada imigracijos apimtis reguliuoti pagal šalies interesus, leisti susijungti šeimoms, mokyti migrantus oficialių šalies kalbų. Siekiama uždaryti populiarius nelegalios migracijos koridorius.

Prieš ketverius metus Kanados konservatoriai rinkimus pralaimėjo gana netikėtai – pralaimėjimas aiškintas kanadiečių noru atsinaujinti po trijų iš eilės Stepheno Harperio kadencijų premjero poste.

Nors torių rinkėjai nėra labai susirūpinę dėl klimato kaitos, A.Scheeras žada kovoti su šia problema.

Tiesa, ne mokesčiais, kaip J.Trudeau, o naujų technologijų skatinimu ir subsidijomis tiems, kurie savo namus renovuoja siekdami gyventi ekologiškiau.

Ekologinės organizacijos vis dėlto kaltina torius dirbtinai išpučiant valdančiųjų klimato kaitos programų kaštus.

Konservatoriai pasižymi stabiliu elektoratu – jis svyruoja gerokai mažiau negu liberalų. Apklausos toriams žada daugiau negu 30 proc. balsų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrew Scheeras su žmona Jill
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrew Scheeras su žmona Jill

Dabar parlamente jie turi 95 vietas, po rinkimų šis skaičius turėtų siekti apie 130 („Canada Votes 2019“ prognozuojamos ribos siekia 89-178). Tikimybė, kad konservatoriai turės daugumą siekia 5 proc., daugiausiai vietų – 43 proc.

Jų pozicijos tvirčiausios Manitoboje, Saskačevane, Britų Kolumbijoje ir ypač Albertoje.

Parlamente dirbs dar keturios partijos

Iš mažesnių partijų svarbiausia šalyje yra Naujoji demokratų partija (NDP). 2015-ųjų rinkimuose kairiųjų pažiūrų partija netgi turėjo rimtų ambicijų laimėti, tačiau patyrė skaudų pralaimėjimą ir liko trečioje vietoje.

Dabar į dviejų didžiųjų partijų mūšį įsiterpti galimybių nėra. Rinkimų kampanijoje NDP lyderis Jagmeetas Singhas yra puikiai matomas ne tik dėl impozantiškos išvaizdos ir nuolat dėvimo turbano.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jagmeetas Singhas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jagmeetas Singhas

Jis yra sikhų religijos išpažinėjas, vaikystėje susilaukęs patyčių dėl rasės. Politikoje J.Singhas dar gana nepatyręs ir sulaukia kritikos dėl prasto užsienio politikos išmanymo, nors debatuose pasirodė neblogai.

Partija žada didinti mokesčius turtingiausiems žmonėms bei korporacijoms, o iš jų finansuoti sveikatos draudimo ir būstų programas. NDP žada sukurti 300 tūkst. darbo vietų.

J.Singhas pabrėžia kylančią kraštutinės dešinės smurto grėsmę ir žada kurti fondą, kuris padėtų jaunimą apsaugoti nuo gaujų įtakos.

Planuojama didinti mokesčius didžiausiems teršėjams, o naujai statomi pastatai privalėtų sunaudoti tiek energijos, kiek gali pagaminti. Bus uždraustas vienkartinio panaudojimo plastikas, kuriamos schemos biologinei įvairovei saugoti.

Žadama, kad iki 2030-ųjų Kanada nebenaudos energijos, išgautos iš anglies.

J.Singhas pabrėžia kylančią kraštutinės dešinės smurto grėsmę ir žada kurti fondą, kuris padėtų jaunimą apsaugoti nuo gaujų įtakos. Taip pat sieks panaikinti aukštesniuosius parlamento rūmus.

NDP labiausiai baiminasi strateginio balsavimo – dalis kanadiečių rinksis liberalus kaip stipresnę alternatyvą centro-kairėje, nors J.Trudeau rasizmo skandalas dalį liberalų kaip tik pastūmės NDP link – ypač tautines mažumas.

15 iš 39 NDP deputatų perrinkimo nesieks, o tai irgi sunkina galimybes. Prognozuojama, kad po rinkimų NDP turės keliais mandatais mažiau, matematiškai „Canada Votes 2019“ paskaičiuotos svyravimo ribos yra tarp 13 ir 60.

Už partiją žada balsuoti iki penktadalio rinkėjų, tvirčiausios pozicijos – Manitoboje.

Žalieji kyla

Tiek Liberalams, tiek NDP kenkia Žaliųjų partijos iškilimas. Žalieji pirmą kartą istorijoje gali turėti daugiau negu dvi vietas parlamente.

Pagrindinis sėkmės faktorius – šalyje augantis susirūpinimas dėl klimato kaitos. Pirmą kartą istorijoje kurioje nors šalies provincijoje vietos rinkimuose žalieji užėmė antrą vietą – tai nutiko Princo Edvardo saloje.

Partijos lyderė Elizabeth May „The Guardian“ pabrėžė, kad sėkmę lemia nuoseklumas – partija pirmoji šalyje pasisakė už gėjų santuokų ir marihuanos legalizavimą (dabar siūlo dekriminalizuoti visus narkotikus) bei proporcinės rinkimų sistemos įvedimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Elizabeth May
„Scanpix“/AP nuotr./Elizabeth May

Žalieji palaiko elektrinių automobilių naudojimą ir anglies emisijų mažinimą, klimato pabėgėlių priėmimą, draudimą naudoti tik kartą panaudojamą plastikinę tarą.

Beje, partijai gali pakenkti E.May nuotrauka, kurioje ji laiko vienkartinę stiklinę – kaip ir tai, kad žalieji bandė šią nuotrauką koreguoti.

Žadama kurti naujas būsto programas, įvesti minimalią algą šalies lygmeniu, atsisakyti iškastinio kuro, kovoti su maisto švaistymu. Žalieji turėtų gauti 7-9 proc. balsų ir 1-6 vietas parlamente. Itin daug tikimasi iš rinkimų Ontarijuje, Britų Kolumbijoje ir Atlanto vandenyno provincijose.

Sunkiausia bus pakeisti kanadiečių įpročius – jie nelinkę balsuoti už partijas, kurios negali laimėti rinkimų, o apygardose, kur Žaliųjų pozicijos tvirčiausios, jiems pagrindinė grėsmė bus NDP ir liberalų kandidatai.

Gero pasirodymo laukiama ir iš Kvebeko bloko (BQ). BQ programoje pagrindinis dėmesys skiriamas frankofoniškos kultūros puoselėjimui.

Po rinkimų mažosios partijos turės gerą progą įtraukti į vyriausybės programą savo reikalavimus mainais į paramą.

Siūloma apmokestinti Kanadoje savo veiklą vykdančius interneto gigantus ir didinti paramą kultūrai. Kvebeko gyventojams itin rūpi aplinkosauga, o BQ lyderis yra buvęs populiarus provincijos Aplinkos ministras Yves Francois Blanchet‘as.

Jam pernai perėmus partijos vairą, BQ populiarumas stabiliai auga, ypač konservatorių sąskaita. Dabar 10 mandatų parlamente turintis Kvebeko blokas po rinkimų gali šį skaičių padidinti keturis kartus.

Po rinkimų laukia mažumos vyriausybė?

Mažumos vyriausybės yra dažnas reiškinys Kanados istorijoje. Paskutinė dirbo 2008-2011, iki tol toks scenarijus pasikartojo dar 12 kartų. „Canada Votes 2019“ skaičiavimai rodo, jog yra 86 proc. tikimybė, kad naujoji vyriausybė bus mažumos.

Nors realesniu scenarijumi laikoma J.Trudeau liberalų pergalė, didžiųjų partijų šansai gana apylygiai. Tad po rinkimų mažosios partijos turės gerą progą įtraukti į vyriausybės programą savo reikalavimus mainais į paramą.

Lemiamas mūšis vyks Ontarijuje. Daugiau negu 14 milijonų gyventojų turinti provincija kol kas fiksuoja apylygį konservatorių ir liberalų palaikymą.

Neabejojama, kad ten daugiau mandatų gaus Liberalai, tačiau jeigu atotrūkis nebus didelis, šalyje pergalę gali pasiekti toriai.

Matas Baltrukevičius yra politologas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min