Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 6d. 23:22

Rinkimai Katalonijoje: kuris iš septynių kandidatų taps naujuoju prezidentu?

Gatves užplūdę katalonai reikalavo laisvės savo lyderiams
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Gatves užplūdę katalonai reikalavo laisvės savo lyderiams

Gruodžio 21 dieną Katalonijoje vyksiantys regioniniai rinkimai – lemtingi: jų metu paaiškės, ar Madridui pavyks pažaboti regiono nepriklausomybės siekį ir išspręsti vieną didžiausių politinių Ispanijos krizių per pastaruosius keturis dešimtmečius, rašo „Politico“.

Rinkimai vyks Ispanijai ir visai Vakarų Europai neįprastomis sąlygomis. Ankstesnę regiono vyriausybę paleido premjeras Mariano Rajoy, kuris po vienašališko nepriklausomybės paskelbimo Katalonijoje įvedė tiesioginį valdymą.

Keturi katalonų aktyvistai ir pareigūnai, įskaitant viceprezidentą Oriolą Junguerą, yra laikinai suimti pateikus kaltinimus maištu, antivyriausybine veikla ir valstybės lėšų pasisavinimu.

Atstatydintas Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont'as ir keturi buvę vyriausybės nariai pasitraukė į Belgiją. Tiesa, Ispanijos Aukščiausiasis Teismas antradienį panaikino jiems lapkričio pradžioje išduotus Europos arešto orderius.

Paskutinių apklausų rezultatai rodo, kad prieš ir už regiono nepriklausomybę pasisakančios stovyklos lipa viena kitai ant kulnų. Sociologinių tyrimų centro duomenimis, pirmadienį pirmavo už pasilikimą Ispanijos sudėtyje pasisakanti „Ciudadanos“ partija, o nepriklausomybę palaikančios partijos, panašu, praras daugumą parlamente.

Kas varžosi šiuose rinkimuose ir kuris iš septynių kandidatų užims prezidento postą?

Carlesas Puigdemont'as

Buvęs Katalonijos prezidentas C.Puigdemont'as savo darbo vietą, panašu, atgautų ir balsavime patyręs nesėkmę.

„Mes atgausime Katalonijos prezidentą, Carlesą Puigdemont'ą. Šie rinkimai yra skirti atkurti demokratiją, o ne išrinkti naują prezidentą“, – rašoma jo naujai įsteigtos politinės platformos „Junts per Catalunya“ rinkimų programoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as

Pastaruoju metu jo bendražygiai iš Katalonijos Europos demokratų partijos (PDeCAT) turėjo laikyti C.Puigdemont'ą savo Mesijumi ir taikstytis su jo kaprizais. Pavyzdžiui, rinkimų sąrašuose geriausias pozicijas užleisti tokiems už nepriklausomybę pasisakantiems kandidatams kaip šiuo metu įkalintas Jordi Sanchezas. PDeCAT taip pat turėjo taikstytis su prieš Europos Sąjungą (ES) nukreipta retorika. Vis dėlto ši strategija atsipirko.

Prieš keletą savaičių apklausos PDeCAT prognozavo liūdnas perspektyvas: partija buvo ketvirtojoje vietoje, smarkiai atsiliko net nuo Katalonijos Respublikos kairiųjų partijos – koalicijos partnerės parlamente.

Paskelbdamas apie savo kandidatūrą C.Puigdemont'as partijai pelnė už nepriklausomybę pasisakančios stovyklos simpatijas, naujoji platforma apklausose pakilo iki trečiosios vietos.

Oriolis Junquerasas

Katalonijos Respublikos kairiųjų partijos (ERC) lyderiui O.Junquerasui apklausos itin palankios, jis turi realią galimybę tapti naujuoju regiono prezidentu. Tiesa, uolus katalikas ir istorikas O.Junquerasas kampaniją vykdys kalėdamas Madrido „Estremera“ kalėjime.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Oriolis Junquerasas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Oriolis Junquerasas

Priešingai nei 2015-ųjų regioniniuose rinkimuose, O.Junqueraso vadovaujama ERC atsisakė kandidatuoti vienu sąrašu su C.Puigdemont'o PDeCAT.

Jei ERC nugalėtų, tačiau O.Junquerasas liktų už grotų, prezidente taptų Marta Rovira. Ji lyderio įkalinimu naudojasi kaip pagrindine kampanijos žinute. „Oriolas Junquerasas yra kalėjime tik todėl, kad jie jo bijo“, – sakė M.Rovira, pavadindama politiko suėmimą „slaptu bandymu nelegalia paversti“ separatistų partiją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marta Rovira
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marta Rovira

ERC taip pat ėmėsi naujo naratyvo – dabar pirmenybė teikiama socialiniams klausimams, o ne greitam nepriklausomybės siekiui.

Carlesas Riera

Pusiau komunistinė, pusiau anarchistinė partija „Liaudies vienybės kandidatūra“ (CUP) siekia, kad nepriklausoma Katalonija jokiu būdu nepriklausytų ES.

„Nėra jokios galimybės derėtis su frankistine ir fašistine Ispanijos valstybe“, – pristatydamas kampaniją teigė CUP vadovas Carlesas Riera.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Partijos „Liaudies vienybės kandidatūra“ būstinė Barselonoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Partijos „Liaudies vienybės kandidatūra“ būstinė Barselonoje

„Yra tik vienas būdas, ir jis – vienašališkas“, – sakė C.Riera ir įspėjo už nepriklausomybę pasisakančias sąjungininkes, kad CUP nesudarys jokių susitarimų su partijomis, pasiruošusiomis derėtis su Madridu.

Xavieras Domenechas

Šioje susiskaldžiusioje rinkimų kampanijoje Xaviero Domenecho partija „Catalunya en Comu Podem“ yra neįprasta kandidatė, kadangi neturi aiškios pozicijos nepriklausomybės klausimu.

Partija palaikė spalio 1-osios referendumą dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos, tačiau priešinosi vienašališkam nepriklausomybės paskelbimui. Be to, vieni partijos nariai palaiko Katalonijos nepriklausomybės idėją, kiti jai priešinasi.

Panašu, kad toks aiškios pozicijos trūkumas neatsiperka nei regioniniu, nei valstybiniu lygiu. „Catalunya en Comu Podem“ dar nuo praėjusių rinkimų apklausose užima prastas pozicijas.

Jei separatistai praras absoliučią daugumą, partija, net ir nesurinkusi daug balsų, gali gauti progą tarti lemiamą žodį. „Catalunya en Comu Podem“ reikės pasirinkti, į vyriausybę siųsti už ar prieš nepriklausomybę pasisakantį kandidatą.

Ines Arrimadas

Jei separatistai sapnuoja košmarus, juose „Ciudadanos“ kandidatė Ines Arrimadas neabejotinai užima Katalonijos prezidentės postą. Jos vadovaujama partija „Ciudadanos“ buvo įkurta prieš 11 metų siekiant kovoti su katalonų nacionalizmu. „Ciudadanos“ išdidžiai pasisako už Katalonijos vienybę su Ispanija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ines Arrimadas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ines Arrimadas

Sociologinių tyrimų centro apklausos duomenimis, „Ciudadanos“ pirmą kartą pirmavo ir aplenkė net Katalonijos Respublikos kairiųjų partiją.

„Ciudadanos“ yra pasiruošę valdyti“, – pirmadienį sakė I.Arrimadas.

Net jei „Ciudadanos“ nugalės rinkimuose, I.Arrimadas nebūtinai vadovaus vyriausybei, kadangi galimai lemtingą žodį tarsianti „Catalunya en Comu“ pažadėjo niekada neremti „Ciudadanos“.

Miquelis Iceta

„Nenorime, kad viena Katalonijos pusė būtų laiminga, o kita – liūdna. Norime, kad būtų patenkinti mažiausiai 80 proc. katalonų“, – pirmadienį sakė Katalonijos socialistų partijos lyderis Miquelis Iceta, vadovaujantis jau nuo 2014-ųjų.

Jis prezidentu galėtų tapti tik tuo atveju, jei už nepriklausomybę pasisakančiųjų stovykla prarastų daugumą. Tokiu atveju M.Iceta stengtųsi nugalėti I.Arrimadas, jam padėtų kairieji „Catalunya en Comu“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Miquelis Iceta
AFP/„Scanpix“ nuotr./Miquelis Iceta

Per pastaruosius keturis dešimtmečius Katalonijos politikoje socialistai visada buvo antras pagal dydį, o kai kada – didžiausias žaidėjas. Tačiau jie nesusidorojo su nepriklausomybės proceso poliarizacija: vieni partijos nariai pasitraukė pas separatistus, kiti – už vienybę pasisakančius „Ciudadanos“.

M.Iceta pasirašė susitarimą su maža nacionalistine partija „Units per Avancar“ tikėdamasis pritraukti nuosaikių nacionalistų, nusivylusių nepriklausomybės proceso rezultatais, balsus.

Xavieras Garcia Albiolas

Katalonijos Liaudies partijos kandidatas Xavieras Garcia Albiolas yra vienas iš nedaugelio Ispanijos politikų, pasitelkiančių prieš imigrantus nukreiptą retoriką. Buvęs Katalonijos miesto Badalonos meras vykdė kampaniją su šūkiu „Išvalykime Badaloną“, nusikalstamumą mieste siejo su nereguliaria imigracija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Xavieras Garcia Albiolas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Xavieras Garcia Albiolas

X.G.Albiolo partija 2015-ųjų regioniniuose rinkimuose liko penkta, ne ką geriau sekasi ir prieš šiuos rinkimus – partijos rėmėjų balsus parėmė „Ciudadanos“.

Tiesa, šie rinkimai gali baigtis paradoksu: jei premjero M.Rajoy džiaugsmui separatistai Katalonijos parlamente praras absoliučią daugumą, Katalonijos Liaudies partijos priešininkė „Ciudadanos“ gali tapti už vienybę pasisakančios stovyklos lydere. Tokiu atveju Liaudies partija prarastų paramą.

Temos: 2 Ispanija Katalonija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Mažai žinomas Ukrainos atminties karas: kaip Maskva išnaudoja kaltinimus antisemitizmu?

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ dar nežino, kada Barselonoje užstrigęs lėktuvas pakils skrydžiui į Vilnių

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Aktualu

Šiurpūs skaičiai: Pensilvanijoje šimtai kunigų dešimtis metų lytiškai išnaudojo tūkstančius vaikų

Maistas

Restoranas „Oldman“ Palangoje – 100 metrų iki saulėlydžio: J.Basanavičius čia atrado ramybę

Aktualu

Genujos greitkelio viaduko katastrofa įvyko po daugelio perspėjimų

Tiesiogiai 24sek

Stebėkite krepšinio garsenybių sūnų akistatą ketvirtfinalyje: Lietuva – Kroatija

Gyvenimas

Stilius: 15 švarko ir džinsų derinių kiekvienai dienai

Aktualu

Patikrinus parašus Centro partijos kandidatė vis tiek negalės dalyvauti Seimo rinkimuose

Aktualu

Į karo nualintą Sirijos Alepą pėsčiomis ėjusi lenkė pretenduoja gauti Nobelio premiją

Pivašiūnuose vyksta Žolinės atlaidai

Pasaulis kišenėje

Įgyvendinkite svajonę: kaip tapti skaitmeniniu nomadu

Aktualu

Katalikybė Lietuvoje skaičiais: kiek Lietuvoje yra kunigų ir kiek bažnyčių?

Verslas

Palangos pramogų verslo senbuvis: tokią vasarą prisiminsime dar ilgai

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

Vardai

Kultinis animacinis serialas „Šeimos bičas“ turės kino versiją, planuojamas ir „Simpsonų“ tęsinys

Sportas

„Vyčio” naujokai – žaidę Brazilijos aukščiausioje lygoje ir Kolumbijos rinktinėje

Gyvenimas

Veltinio menininkė apie savo darbus: „Susikurtame rojuje gimsta lėlės-angelai“

Aktualu

Profsajungos palaiko valdžios siekį drausti prekybos centrų darbą sekmadieniais

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Palangos simbolis poilsiautojus vilioja ir per kaitrą, ir per liūtį

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ dar nežino, kada Barselonoje užstrigęs lėktuvas pakils skrydžiui į Vilnių

24sek

Blokas paskutinę sekundę – jaunųjų lietuvių svajones sudaužė kroatai

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Aktualu

Šiurpūs skaičiai: Pensilvanijoje šimtai kunigų dešimtis metų lytiškai išnaudojo tūkstančius vaikų

Aktualu

Mažai žinomas Ukrainos atminties karas: kaip Maskva išnaudoja kaltinimus antisemitizmu?

Maistas

Restoranas „Oldman“ Palangoje – 100 metrų iki saulėlydžio: J.Basanavičius čia atrado ramybę

Aktualu

Genujos greitkelio viaduko katastrofa įvyko po daugelio perspėjimų

Gyvenimas

Stilius: 15 švarko ir džinsų derinių kiekvienai dienai

Aktualu

Išpuolį Londone prie parlamento rūmų įvykdęs vyras kaltinamas pasikėsinimu nužudyti

Pivašiūnuose vyksta Žolinės atlaidai

Aktualu

Į karo nualintą Sirijos Alepą pėsčiomis ėjusi lenkė pretenduoja gauti Nobelio premiją

Pasaulis kišenėje

Įgyvendinkite svajonę: kaip tapti skaitmeniniu nomadu

Verslas

Palangos pramogų verslo senbuvis: tokią vasarą prisiminsime dar ilgai

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

Vardai

Kultinis animacinis serialas „Šeimos bičas“ turės kino versiją, planuojamas ir „Simpsonų“ tęsinys

Aktualu

Patikrinus parašus Centro partijos kandidatė vis tiek negalės dalyvauti Seimo rinkimuose

Aktualu

Katalikybė Lietuvoje skaičiais: kiek Lietuvoje yra kunigų ir kiek bažnyčių?

Sportas

„Vyčio” naujokai – žaidę Brazilijos aukščiausioje lygoje ir Kolumbijos rinktinėje

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min