Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 14d. 22:58

Rinkimai laimėti, bet kas toliau? 5 užduotys B.Johnsonui

Borisas Johnsonas
„Scanpix“ nuotr. / Borisas Johnsonas

Pergalės Jungtinės Karalystės (JK) parlamento rinkimuose fanfaros po truputį tyla, o pažadų kraitis – gausus. Daugumą užsitikrinusio JK premjero Boriso Johnsono laukia bent 5 svarbios užduotys.

Užtikrintą rinkėjų palaikymą parlamento rinkimuose iškovojęs B.Johnsonas maudytis vienos didžiausių Torių partijos pergalių spinduliuose ilgai negalės, rašo BBC.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Borisas Johnsonas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Borisas Johnsonas

Pirmiausia ir svarbiausia užduotis – sėkmingai išvesti šalį iš Europos Sąjungos (ES) iki kitų metų sausio 31 d. Užsitikrinus daugumą parlamente, galima tikėtis, kad "Brexit" įgyvendinimui reikalingi įstatymai bus priimti.

Tačiau kartu su Briuseliu reikia susiderėti dėl „ambicingo“ prekybos susitarimo. Laikrodis tiksi, nes šią užduotį atlikti reikia iki kitų metų pabaigos, kuomet baigsis pereinamasis laikotarpis, kurio metu abi derybų pusės vis dar laikysis senų dvišalius santykius nustačiusių taisyklių.

BBC teigimu, B.Johnsonas pažadėjo pereinamojo laikotarpio nepratęsti, todėl nesutarus dėl naujos prekybos sutarties nebūtų aišku, kaip klostytųsi Londono ir Briuselio santykiai. Pasiekti prekybos susitarimą nebus lengva, nes JK premjeras siekia, kad šalies verslas atsiribotų nuo ES prekybai taikomų taisyklių.

„Scanpix“/AP nuotr./„Brexit“
„Scanpix“/AP nuotr./„Brexit“

365 mandatus 650 vietų parlamente iškovojusios partijos vadovas taip pat pažadėjo, kad bet koks prekybos susitarimas su ES negali sukurti prekių tikrinimo postų tarp Šiaurės Airijos ir Didžiosios Britanijos.

Dėmesys sveikatos apsaugai

JK konservatoriai prieš rinkimus, kaip ir daugelio kitų, žadėjo didinti išlaidas Nacionalinei sveikatos tarnybai (ang. National Health Service, NHS).

BBC teigimu, rinkimus laimėjusi partija įsipareigojo papildomai samdyti dešimtis tūkstančių slaugytojų ir rasti lėšų užtikrinti papildomiems 50 mln. vizitų pas šeimos gydytoją.

Vis dėlto medicinos bendruomenės pažadai neįtikina, nes kertinė sveikatos apsaugos problema esą ne finansavimas, o be atvangos augantis medicininių paslaugų poreikis.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./NHS slaugytojas ligoninėje
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./NHS slaugytojas ligoninėje

Tam, kad paklausos ir pasiūlos kreivės pasivytų viena kitą reikalinga sistemos modernizacija. Tuo tarpu naujų specialistų įliejimas į darbo rinką trunka metų metus, dėl ilgai trunkančių mokymų.

Socialinės rūpybos krizė

Neįgalių ir vyresnio amžiaus žmonių rūpybos sistema turėtų būti B.Johnsono prioritetų sąrašo viršuje, rašo BBC.

Nors premjeras pažadėjo, kad po 100 dienų dėl šio klausimo bus pasiektas bendras skirtingų partijų susitarimas, ankstesni konservatorių pažadai skirti socialinei apsaugai papildomų lėšų taip ir liko pažadais.

Tuo metu situacijai gerinti pažadėtus milijardą svarų sterlingų vyresnio amžiaus žmonių socialinės apsaugos reforma turės dalintis su ne ką mažiau nustekenta vaikų apsaugos sistema.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Britai balsuoja pirmalaikiuose rinkimuose
AFP/„Scanpix“ nuotr./Britai balsuoja pirmalaikiuose rinkimuose

Kova su klimato kaita

JK patarėjų taryba klimato kaitos klausimais, kurią sudaro politikai, mokslininkai ir kiti visuomenės atstovai, perspėjo šalies valdžią, kad norint sumažinti anglies dvideginio emisijas, reikės apšiltinti dešimtis tūkstančių gyvenamųjų namų.

Pasigirsta ekspertų, teigiančių, kad milžiniškų oro uostų ir kelių infrastruktūros planai iš esmės nėra suderinami su ketinimais reikšmingai kovoti su klimato kaita.

Tuo metu konservatorių partijos programoje šiam klausimui buvo skirta ypatingai mažai dėmesio, pastebi BBC.

„Scanpix“/AP nuotr./„Extinction Rebellion“ protestas Londone
„Scanpix“/AP nuotr./„Extinction Rebellion“ protestas Londone

Kova su klimato kaita turės įtakos ir prekybos susitarimui su ES, mat Briuselis ketina papildomai apmokestinti prekybą su šalimis, kurios nėra įsipareigojusios sumažinti šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijos.

Pertvarkyti imigracijos sistemą

Vienas aktualiausių klausimų šimtams tūkstančių JK gyvenančių lietuvių – šalies imigracijos politika po skyrybų esu ES baigties.

BBC abejoja ar iš Australijos nukopijuota taškų sistema, kuomet atvykstančių galimybes patekti į šalį lemia turimų įgūdžių įvertinimas, yra tinkamiausia britams.

Norint tokią pat sistemą įgyvendinti iki 2021 m. reikia ypatingai didelių žmogiškųjų ir finansinių resursų. Taip pat nėra aišku ar pabaigus įgyvendinti imigracijos sistemos reformą ji atrodys taip, kaip buvo žadėta.

Sergejus Melkovas/Londono lietuviai lietuviškų šaknų neišsižada.
Sergejus Melkovas/Londono lietuviai lietuviškų šaknų neišsižada.

Problemų gali kelti tai, kad šalys, su kuriomis Londonas nori pasirašyti naujas prekybos sutartis, gali reikalauti lengvatų savo piliečiams patekti į JK.

Nors B.Johnsonas žada, kad imigracija į Jungtinę Karalystę mažės, nėra jokios garantijos, kad taip ir bus. Londonas ketina neriboti aukštos kvalifikacijos žmonių imigracijos bei norintiems patekti į darbo jėgos trūkumą jaučiančius statybų, socialinės apsaugos ir apgyvendinimo sektorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min