Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 27d. 07:16 , atnaujinta: 2014 spalio 27d. 17:09

Rinkimai Ukrainoje: laimi provakarietiškos jėgos

Rinkimai Ukrainoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rinkimai Ukrainoje

Ukrainos Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, šalies parlamento rinkimuose tvirtai pirmauja provakarietiškos jėgos. Mažiausio istorijoje rinkėjų aktyvumo sulaukusiuose rinkimuose pirmąsias vietas dalijasi Ukrainos prezidento Petro Porošenkos blokas ir ministro pirmininko Arsenijaus Jaceniuko vadovaujamas Liaudies frontas. Provakarietiškos jėgoms triuškinančiai pirmaujant, P.Porošenka pareiškė, kad tautos teismas komunistams skyrė mirties bausmę.

17:09 val. ESBO stebėtojai teigiamai įvertino rinkimus Ukrainoje

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai pirmadienį teigiamai įvertino sekmadienį vykusius Ukrainos parlamento rinkimus, sakydami, kad per šį balsavimą buvo užtikrintas realus pasirinkimas ir iš esmės buvo laikomasi demokratinių įsipareigojimų.

„Šie rinkimai žymi svarbų žingsnį Ukrainos pastangose įtvirtinti demokratinius rinkimus, laikantis savo tarptautinių įsipareigojimų, sakė ESBO specialusis koordinatorius Kentas Harstedtas. – Šiame procese buvo daug teigiamų dalykų, tokių kaip nešališka ir veiksminga Centrinė rinkimų komisija, didelė konkurencija rinkimuose, kuri suteikė rinkėjams realų pasirinkimą, taip pat bendra pagarba pagrindinėms laisvėms.“

Pasak jo, balsavimas ir balsų skaičiavimas vyko skaidriai, priešrinkiminė kampanija buvo konkurencinga ir pastebima, nors taip pat pasitaikė atvejų, kai kandidatai arba rinkimų darbuotojai buvo bauginami arba sulaukdavo grasinimų. K.Harstedtas nurodė, kad žiniasklaida atspindėjo įvairias pozicijas, tačiau atkreipė dėmesį į kai kurių žiniasklaidos kanalų nepakankamą nepriklausomybę nuo politinių arba verslo interesų.

Tuo tarpu ESBO Parlamentinės asamblėjos stebėtojas Doris Barnett sakė, kad balsavietės dirbo gerai, nors pasitaikė kai kurių nesklandumų. Ji pridūrė, kad šiuos rinkimus organizuoti buvo sudėtinga, o kai kuriose teritorijose balsavimas nevyko, tačiau dėl to rinkimai netampa negaliojančiais.

Pasak K.Harstedto, stebėtojų misijoje dalyvavo per 900 žmonių iš 43 šalių.

12:46 val. Prie Donecko po rinkimų atsinaujino smarkus šaudymas

Smarkus šaudymas pirmadienį įsiplieskė netoli Ukrainos rytinio Donecko miesto, kontroliuojamo prorusiškų teroristų, nutraukdamas trumpą ramybės laikotarpį per parlamento rinkimus.

Kelių dešimčių raketų, paleistų iš salvinės ugnies kompleksų „Grad“, sprogimai anksti ryte pasigirdo Putilovo rajone Donecko pakraštyje, netoli griuvėsiais virtusio oro uosto, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

11:04 val. Suskaičiuota 35,17 proc.  rinkėjų balsų

Ukrainos centrinė rinkimų komisija paskelbė, kad jau suskaičiavo 35,17 proc. rinkėjų balsų.

Liaudies frontas – 21,6 proc.

Petro Porošenkos blokas – 21,51 proc.

Susivienijimas “Samopomič“ („Savipagalba“) – 10, 9 proc.

Opozicijos blokas, susijęs su pabėgusiu prezidentu V.Janukovyčiumi – 9,77 proc.

Radikalioji partija – 7,47 proc.

Partija „Batkivščyna“ („Tėvynė“), kuriai vadovauja Julija Tymošenko – 5,77 proc. 

9 val. duomenys. Suskaičiuota 30,27 proc. balsų.

Liaudies frontas – 21,7 proc.;

Petro Porošenkos blokas – 21,59 proc.;

Panašios politinės orientacijos partija „Samopomič“ („Savipagalba“) – 10,79 proc.;

Opozicijos blokas, susijęs su pabėgusiu prezidentu V.Janukovyčiumi, – 9,62 proc.;

Radikalioji partija – 7,52 proc.;

Partija „Batkivščyna“ („Tėvynė“), kuriai vadovauja Julija Tymošenko, – 5,81 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainoje vyksta pirmalaikiai parlamento rinkimai.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainoje vyksta pirmalaikiai parlamento rinkimai.

9.26 val. L.Linkevičius: Ukraina atsisveikina su praeitimi

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad provakarietiškų jėgų pergalė Ukrainos parlamento rinkimuose rodo, jog šalis atsisveikina su praeitimi ir yra pasirengusi eiti europiniu keliu.

„Nepaisant to, kad vyksta karas, kad melo jūra mėginta užtvindyti žmonių protus, niekas nepakeitė istorijos vyksmo. Pasirinkimas rodo, kad Ukraina yra pasiruošusi atsisveikinti su praeitimi ir tvirtai eiti europiniu keliu. Jokie žali žmogeliukai ar balti sunkvežimiai negali pakeisti to, kam lemta įvykti“, – BNS pirmadienio rytą sakė ministras.

L.Linkevičiaus teigimu, nors saugumo ir teritorinio vientisumo klausimai lieka prioritetiniai, Ukrainai ne mažiau svarbu nedelsiant imtis ekonominių reformų, siekiant išbristi iš krizės.

„Mūsų užduotis yra jiems padėti visose srityse – ir ekonominėje, ir politinėje, ir karinėje, nes mes dar nematome, kad saugumo padėtis būtų normalizavusis. Ukrainos sėkmė stipriai priklausys ne vien nuo vidaus reformų ir rinkimų rezultatų, bet ir nuo to, kaip Europa, Jungtinės Valstijos laikysis vieningos pozicijos ir spaudimo Rusijai, kad agresija iš išorės vieną kartą sustotų“, – kalbėjo ministras telefonu iš Jordanijos.

Lietuva nepripažins lapkričio 2-ąją planuojamų rinkimų Donecko ir Luhansko regionuose

Pirmadienį išplatintame Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) taip pat pabrėžiama, kad parlamento rinkimai Ukrainoje vyko sudėtingomis sąlygomis, „kai Ukrainos Krymo Autonominė Respublika yra okupuota, o svetimos valstybės tiesiogiai remiami separatistai dalyje Rytų Ukrainos trukdė žmonėms laisvai išreikšti savo valią“.

Anot pareiškimo, nepaisant to, Ukrainos Vyriausybei pavyko sklandžiai organizuoti demokratinius, sąžiningus ir skaidrius rinkimus, atitinkančius tarptautinius standartus.  

Tuo pačiu akcentuojama, kad Lietuva nepripažins lapkričio 2-ąją planuojamų rinkimų Donecko ir Luhansko regionuose.

„Apgailestaujame, kad dėl iš užsienio vykdomos agresijos demokratiniai  rinkimai negalėjo vykti Kryme ir dalyje Donecko ir Luhansko sričių. Dar kartą pabrėžiame, kad rinkimai Donecko ir Luhansko regionuose turi vykti pagal Ukrainos įstatymus ir atsižvelgiant į Minsko susitarimus. Lapkričio 2 d. šiuose regionuose planuojami vadinamieji „rinkimai“ neatitinka šių susitarimų, ir Lietuva jų nepripažins. Tarptautinė bendruomenė turi vieningai pasmerkti šį prorusiškų separatistų Donbase planuojamą nelegalų veiksmą“, – teigiama URM pareiškime.

8.00 val. Politologas: Ukrainoje laimėjo provakarietiškos jėgos, bet oligarchija nedingo

Ukrainos parlamento rinkimuose laimėjo provakarietiškos jėgos, kurios užsitikrino stabilią daugumą, reikalingą imtis reformų, tačiau išlieka daug klausimų dėl oligarchų įtakos tolesnei šalies raidai, sako Rytų Europos studijų centro ekspertas Laurynas Kasčiūnas.

Pasak L.Kasčiūno, Rusija ir toliau bandys išlaikyti įtampą Ukrainoje, o motyvaciją imtis skausmingų reformų mažina tai, kad ES nežada Ukrainai narystės perspektyvos

Politologo teigimu, Ukrainos valdančiąją koaliciją turėtų sudaryti prezidento Petro Porošenkos blokas, ministro pirmininko Arsenijaus Jaceniuko Liaudies frontas ir nauja Lvovo mero įkurta partija. Visos šios politinės jėgos pasisako už Ukrainos narystę Europos Sąjungoje (ES).

„Laimėjo proeuropietiškos jėgos, deklaruojančios aiškią kryptį link ES. Minėtos trys politinės jėgos teoriškai galėtų imtis politinių reformų pagal asociacijos ir laisvos prekybos susitarimą“, – BNS pirmadienio rytą sakė L.Kasčiūnas.

„Visgi klaustukų yra, nes oligarchija iš Ukrainos niekur nedingo. Tie oligarchai, kurie darė didžiulę įtaką buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus laikotarpiu, susilpnėjo, tačiau sugebėjo rasti kanalų, kaip integruoti į Radą sau svarbių žmonių“, – pridūrė jis.

Pasak L.Kasčiūno, Rusija ir toliau bandys išlaikyti įtampą Ukrainoje, o motyvaciją imtis skausmingų reformų mažina tai, kad ES nežada Ukrainai narystės perspektyvos.

„Atsinaujinimas yra geras, reikia žiūrėti, ar tai transformuosis į rimtus sprendimus, kurie truktelėtų Ukrainą iš posovietinio pasaulio“, – sakė politologas.

Jo nuomone, riboto masto karinis konfliktas Rytų Ukrainoje gali užsitęsti, Rusijai siekiant palaikyti įtampą. Kartu politikos ekspertas sakė neatmetantis galimybės, kad po rinkimų prezidentas P.Porošenka „gali konstatuoti, kad ši teritorija yra laikinai okupuota Rusijos ir pasakyti, kad ilgainiui kylant ekonomikai Donbasas pats grįš į Ukrainą“.

7.30 val. Kraupi avarija: žuvo 3 žmonės, vežę rinkimų biuletenius

Kijevo srityje į avariją pateko automobilis, kuriuo buvo vežami rinkimų biuleteniai, skelbia „Unian“ naujienų agentūra. 3 žmonės žuvo, 5 – sužeisti.

3 žmonės žuvo, 5 – sužeisti

Kelyje Kijevas-Charkovas maždaug 4.30 val. „Renault“ automobilio vairuotojas nesuvaldė transporto priemonės, išvažiavo į priešingo eismo juostą ir susidūrė su „DAF“ ir „VAZ 2107“.

„Renault“ automobiliu buvo gabenami rinkimų biuleteniai ir dokumentai. Avarijoje žuvo vairuotojas, vienos rinkimų apygardos komisijos pirmininkas ir komisijos narys. Kartu vykęs policijos pareigūnas, pirmininko pavaduotojas ir dar vienas narys, taip pat „VAZ 2107“ vairuotojas ir keleivis – sunikiai sužeisti.

Rinkimų biuleteniai ir dokumentai nebuvo sugadinti, jie perduoti Centrinei rinkimų komisijai.

Petro Porošenka: „Tautos teismas komunistams skyrė mirties bausmę“

Sekmadienio vakarą, uždarius balsavietes, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka kreipėsi į tautą. Šalies vadovas padėkojo rinkėjams už pasitikėjimą. „Prašiau, kad atiduotumėte balsus už demokratišką, proeuropietišką daugumą. Jūs tai išgirdote, todėl ačiū jums“, – sakė P.Porošenka.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečiai atiduoda balsuos.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečiai atiduoda balsuos.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad pirmą kartą per beveik 100 metų komunistų partija nedalyvaus Aukščiausiosios Rados darbe.

Mažiausiais aktyvumas istorijoje – balsavo 52,42 proc. gyventojų

RInkimuose į Aukščiausiąją Radą savo balsą atidavė daugiau nei pusė – 52,42 proc. balso teisę turinčių gyventojų.

Aktyviausiai parlamentą rinko Lvovo (70 proc.), Ternopilio (68,28 proc.), Voluinės (64,85 proc.), ir  Ivano Frankivsko (63,73 proc.) sričių gyventojai.

Žemiausias aktyvumas buvo pietryčių Ukrainoje ir Užkarpatėje. Luhansko srityje balsavo 32,87 proc, Donecko – 32,4 proc. , Odesos – 39,52 proc, Užkarpatėje – 44,67 proc. balso teisę turinčių žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Aktualu

15min studijoje – kandidatas į prezidentus Petras Auštrevičius

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimu kaltinamas 18-metis vėl teisme: 4 kartus sumušė mamą

Aktualu

Uždarytos Kauno V.Bacevičiaus mokyklos bendruomenė su Kauno valdžia kaunasi teisme

Verslas

Daugiabučių administratoriai švenčia pergalę – teismas sustabdė jų skyrimo procedūras Vilniuje

Vardai

Dainą Bosas supykdė pusnuogių merginų fotosesija: „Tai tėra provokacija, pasinaudojant kvailutėmis“

„Eurolygos diena“: su kokias rūpesčiais į Kauną atvyksta Eurolygos monstras? (4/5)

Gazas

Seimas imsis alkoblokų klausimo: nauja tvarka įsigaliotų 2020 m.

Aktualu

Valdžią Pravieniškėse perėmęs kalinys: „Savarankiškai užtikrinti drausmę administracija nepajėgi“

Maistas

Morkų tortų sezonas: kur Vilniuje ieškoti skaniausio?

24sek

Šarui kiek nebūdingas pirkinys: Derricko Waltono pliusai „Žalgiriui“ ir abejonės

Verslas

Mūšį dėl gardaus renovacijos kąsnio kursto Aplinkos ministerija, bet pralaimi gyventojai

24sek

Sh.O'Nealas Arvydą Sabonį išvadino rusu ir bandė pašiepti, bet susimovė

Verslas

Kanada marihuanos pritrūko jau pirmą jos legalizavimo dieną

Aktualu

Kauno klinikų gydytojai atskleidė, kaip laikosi ką tik gimęs šimtmečio ketvertukas

Vardai

Leonas Somovas naujame klipe tapo kunigu: įvertinkite jo dainą su Justinu Jaručiu ir KAIA

Gazas

„Tesla Model 3“ testas: kaip atrodo pavarų dėžė, nuvažiavus 1,6 mln. kilometrų

Gyvenimas

Psichologas T.Lagūnavičius pataria tėvams, kaip kovoti su įžūliu vaiko elgesiu

Maistas

Burnoje tirpstantys kokosiniai sausainukai

Deuce

Vimbldonas išgirdo žaidėjus – teniso maratonų nebebus

Naujienos

Verslas

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Aktualu

15min studijoje – kandidatas į prezidentus Petras Auštrevičius

Aktualu

VMVT ragina pirkėjus būti budriems dėl maiste randamų adatų

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimu kaltinamas 18-metis vėl teisme: 4 kartus sumušė mamą

Aktualu

Uždarytos Kauno V.Bacevičiaus mokyklos bendruomenė su Kauno valdžia kaunasi teisme

Vardai

B.Navickaitė ir P.Gražulis susitiko notaro kabinete – po apsižodžiavimo sutarė dėl dukters pavardės

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Aktualu

Žurnalisto J.Khashoggi dingimą tirianti turkų teisėsauga apieškojo Stambulo mišką

Mokslas.IT

Kinijoje netrukus gali patekėti antras Mėnulis

Sportas

„Nesu pavojingas nusikaltėlis“, – maldavo Rusijos futbolininkas, bet liko už grotų

Verslas

Daugiabučių administratoriai švenčia pergalę – teismas sustabdė jų skyrimo procedūras Vilniuje

Vardai

Dainą Bosas supykdė pusnuogių merginų fotosesija: „Tai tėra provokacija, pasinaudojant kvailutėmis“

Gazas

Seimas imsis alkoblokų klausimo: nauja tvarka įsigaliotų 2020 m.

Maistas

Morkų tortų sezonas: kur Vilniuje ieškoti skaniausio?

24sek

Šarui kiek nebūdingas pirkinys: Derricko Waltono pliusai „Žalgiriui“ ir abejonės

24sek

Sh.O'Nealas Arvydą Sabonį išvadino rusu ir bandė pašiepti, bet susimovė

Verslas

Kanada marihuanos pritrūko jau pirmą jos legalizavimo dieną

Aktualu

Alžyro valstybės tarnautojoms uždrausta nešioti nikabą

Gazas

Apibendrino 2018 metų žiedo sezoną: „džiugina daug gausesnės sportininkų gretos“

Pasaulis kišenėje

Kur Tailande atrasti dievišką palaimą – suderinti ramų poilsį su nuotykiais

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min