Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 28d. 09:50

Rugsėjis Didžiojoje Britanijoje: į mokyklą nuo 4-erių ir bausmės tėvams

Banksy kūrinys Bristolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mokiniai prie Banksy kūrinio Bristolyje

Mokyklos lankymo pradžia – vienas svarbiausių įvykių vaiko gyvenime. Jungtinėje Karalystėje ruoštis rugsėjui pradedama dar metų pradžioje, kitu atveju vaikas gali negauti vietos mokymo įstaigoje. Už vaikui nesuteikiamą išsilavinimą tėvams gresia baudos ir įkalinimas.

Dažnas pirmą kartą vaikus į mokyklą leidžiančių ar į šalį neseniai atsikrausčiusių tėvų klausimas – kiek metų sulaukęs vaikas privalo lankyti mokymo įstaigą? Mokyklinis amžius varijuoja priklausomai nuo šalies.

Į mokyklą – sulaukus ketverių

Anglijoje, Velse ir Škotijoje įstatymai nurodo, kad mokyklą lankyti vaikas privalo sukakus 5-eriems metams, o nustoti gali nuo 16-os. Pirmieji metai, vadinami ikimokyklinukų, pradedami, kai vaikui sueina 4-eri. Nors ikimokyklinukai mokykloje kasdien praleidžia tiek pat laiko, kiek ir vyresni vaikai, šie metai skirti pasirengti rimtesniems mokslams.

Anglijoje, Velse ir Škotijoje įstatymai nurodo, kad mokyklą lankyti vaikas privalo sukakus 5-eriems metams.

Vaikai, gimę balandžio 1 – rugpjūčio 31 dienomis, pirmuosius metus gali pradėti sulaukę ne ketverių, o penkerių metų, jei to nori jų tėvai. Jungtinėje Karalystėje vietai į mokyklą gauti tenka pereiti panašius kryžiaus kelius, kaip ir Lietuvoje dėl vietos vaikų darželyje.

Prašymai dėl vietų pradinėse mokyklose priimami iki sausio 15 dienos, o pagrindinėse mokyklose – iki spalio 31 dienos likus metams iki kito rugsėjo. Data, nuo kurios priimami prašymai priklauso nuo konkrečios savivaldybės ir rajono tarybos, kurios suteikia ir prašymų formas.

Pildant formą būtina įrašyti mažiausiai tris pasirinktas mokyklas pagal prioritetą. Mokinys priskiriamas į mokyklą atsižvelgiant į skirtingus kriterijus.

Kiekviena mokykla turi savo nuostatas, pagal kurias vertinami mokiniai, tačiau pagrindinės daug kur panašios. Dažniausiai vertinamas atstumas nuo vaiko namų iki mokyklos, giminystės ryšiais siejamų draugų turėjimas mokykloje, anksčiau lankyta pradinė mokykla, žinios, specialių poreikių turėjimas.

Atsakymai apie priėmimą tėvams atsiunčiami paštu. Pradinukų tėvai laišką gauna balandžio 16-ąją, o pagrindinės mokyklos mokinių tėvai – kovo 1-ąją. Jei pavėluojama pateikti prašymą arba norima keisti mokyklą jau prasidėjus mokslo metams, kreiptis tėvams patariama į vietos rajono tarybą, ne į mokyklos administraciją.

Nepatekus į norimą mokyklą galima skųstis

Pasitaiko atvejų, kai nė vienoje iš pasirinktų mokyklų vaikui neatsiranda vietos. Tokiu atveju būtina kreiptis į rajono tarybą ir paprašyti sąrašo mokyklų, kuriose po vietų skirstymo dar yra laisvų vietų.

Jei mokinys nepriimamas į tėvų prioriteto tvarka pasirinktą įstaigą, sprendimą galima apskųsti.

Jei mokinys nepriimamas į tėvų prioriteto tvarka pasirinktą įstaigą, sprendimą galima apskųsti. Kiekvieną atmestą prašymą būtina skųsti atskirai tuo būdu, kuris nurodomas atsakymo apie priėmimą laiške. Nežinantiems, kaip parengti apeliaciją, siūloma nemokama pagalba „Coram Cildren's Legal“ centre.

Apeliacijos svarstymo diena nustatoma ir tėvams pranešama per 10 darbo dienų. Šį procesą vykdo arba apskųsta mokykla, arba rajono taryba. Įstatymai nurodo, kad apeliacijos svarstymas privalo įvykti per 40 darbo dienų nuo skundų pateikimo termino.

Svarstyme dalyvauja trijų nepriklausomų specialistų grupė, skundą pateikę tėvai bei mokyklos atstovai. Pastariesiems pateikus priežastis, dėl ko vaikas negavo vietos norimoje mokykloje, tėvai gali išsakyti savo argumentus. Nepriklausomi specialistai nusprendžia, ar mokyklos taikomi atrankos kriterijai nepažeidžia įstatymų bei buvo pritaikyti sąžiningai.

Radus pažeidimų apeliacija sustabdoma ir pradedamas tyrimas. Jei atranka vykdyta sąžiningai, specialistai toliau aiškinsis, kodėl vaikas nebuvo priimtas ir ar mokyklos argumentai yra svaresni nei tėvų. Apeliacijos atsakymas tėvams atsiunčiamas per 5 darbo dienas. Gavus netenkinantį sprendimą tėvai gali skųstis dėl netinkamai vykdyto tyrimo proceso, pavyzdžiui, prašyti pakeisti jame dalyvavusius ekspertus, tačiau paties sprendimo apskųsti nebeleidžiama.

Už sąmoningą mokyklos vengimą – kalėjimas

Skundų ir apeliacijų Didžiosios Britanijos mokyklos gauna nemažai, mat tėvams, kurių vaikai negauna tinkamo išsilavinimo, gresia sankcijos. Ne visi tėvai turi galimybę vežti atžalas į toli nuo namų esančias mokymo įstaigas, todėl visais būdais stengiamasi patekti į artimiausią mokymo įstaigą.

Įtariant, kad vaikas nelanko mokyklos atėjus reikiamam amžiui arba praleidinėja pamokas tėvai griežtai baudžiami.

Įtariant, kad vaikas nelanko mokyklos atėjus reikiamam amžiui arba praleidinėja pamokas tėvai griežtai baudžiami. Metodų, kuriais baudžiami atsakomybės stokojantys tėvai, – keletas. Tinkamų sąlygų mokytis nesuteikiantiems tėvams gali būti taikomas vaikų auklėjimo įsakymas, švietimo įstaigos prižiūrėtojo suteikimas, mokyklos lankymo įsakymas bei piniginė bauda.

Vaikų auklėjimo įsakymu vadinamas teismo nurodymas tėvams lankyti paskaitas ir mokymus šia tema bei vykdyti visus teismo nurodymus, kad pagerėtų mokinio lankomumas. Jei teismas ar savivaldybės darbuotojai mano, jog tėvai nesugeba užtikrinti, kad jų atžala lankytų pamokas, skiriamas švietimo įstaigos prižiūrėtojas.

Jo pareiga – padėti vaikui patekti į mokymo įstaigą, jei jis nelanko jokios. Jei lanko – užtikrinti, kad vaikas kasdien eitų į pamokas ir išbūtų jose visą dieną. Prižiūrėtojas gali būti skirtas vietoje bausmės tėvams arba kartu su ja.

Mokyklos lankymo įsakymas – griežta sankcija, kurios nepaisymas gali baigtis baudžiamąja atsakomybe. Jei manoma, kad vaikas nesimoko, rajono taryba kreipiasi į teismą. Tėvai turi 15 dienų pateikti įrodymus, kad jų atžala užregistruota mokykloje arba yra mokoma namuose. Šiuo įsakymu tėvams gali būti liepta vaiką užregistruoti į tarybos parinktą mokyklą, o to nepadarius gresia baudžiamoji atsakomybė.

Taip pat nepaklusniems tėvams gali būti skiriama piniginė nuobauda. Ji siekia 60 svarų sterlingų, jeigu nesumokama per 21 dieną – padvigubėja. Nesumokėjus per 28 dienas, tėvai patraukiami baudžiamojon atsakomybėn, kuri gali baigtis 2500 svarų sterlingų bauda, laisvės atėmimu trims mėnesiams bei vaikų auklėjimo įsakymo pritaikymu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min