Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 6d. 10:59

Rumunijoje po krikštynų stačiatikių bažnyčioje mirus kūdikiui, reikalaujama pakeisti ritualą

Stačiatikių bažnyčia Klužo-Napokos mieste
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Stačiatikių bažnyčia Klužo-Napokos mieste

Rumunijoje šešių savaičių kūdikis mirė dieną po krikštynų stačiatikių bažnyčioje – jo plaučiuose buvo rasta skysčių. Incidentas paragino rumunus kreiptis į bažnyčią ir reikalauti pakeisti krikštijimo ritualą – nebenardinti kūdikių į vandenį, praneša Laisvosios Europos radijas.

Sausio 31-ąją kūdikiui Iustinui sustojo širdis netrukus po to, kai jis buvo pakrikštytas Sučavos mieste. Jis mirė ligoninėje dieną po krikštynų.

Gydytojai jo plaučiuose rado maždaug decilitrą skysčių. Pasak kūdikio tėvų advokato Ioano Bulboacos, autopsijos rezultatų tikimasi po poros savaičių. Jis pridūrė, kad prokurorai apklausė kunigą, skubios pagalbos skyriaus gydytoją, tėvus ir krikštynų svečius.

Iustiną krikštijęs kunigas Alexandru Mazarache buvo įvardytas įtariamuoju netyčinio kūdikio nužudymo byloje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Stačiatikių bažnyčia Rumunijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Stačiatikių bažnyčia Rumunijoje

A.Mazarache advokatas Marcelas Balatchi Laisvosios Europos radijui sakė, kad jo klientas yra nekaltas ir atliko ritualą pagal bažnyčios kanonus.

Po Iustino mirties dešimtys tūkstančių žmonių pasirašė peticiją, raginančią pakeisti tracidiją, kai krikštijamas asmuo yra tris kartus pilnai panardinamas į vandenį.

Ritualo keisti neketina

Tačiau visuomenės spaudimas nepaveikė bažnyčios. Vasario 25 dieną susirinkęs Rumunijos stačiatikių bažnyčios šventasis sinodas paskelbė, kad krikštynų ritualas nebus keičiamas. Vis dėlto kunigai paraginti jį atlikti atsargiau.

Sinodas taip pat nusprendė, kad kunigai privalės prieš krikštynas susitikti su tėvais ir aptarti vaikų sveikatą. Savo ruožtu teologinės mokyklos turės skirti daugiau dėmesio būsimuosius kunigus mokydamos apie panardinimo taktiką.

Tomio miesto arkivyskupas Teodosijus, konservatyviojo bažnyčios sparno lyderis, neseniai visuomenės dėmesio sulaukęs dėl karantino taisyklių nesilaikymo, pareiškė, kad bažnyčia nepasiduos visuomenės įsiūčiui.

„Nesileisime įbauginami. Kanonai galioja daugiau nei tūkstantį metų, todėl jų nekeisime“, – sakė jis vasario pradžioje portalui „Antena 3“.

Peticiją dėl krikštynų ritualo pakeitimo inicijavęs biologijos mokytojas Vladimiras Dumitru Laisvosios Europos radijui sakė, kad sinodo sprendimai yra „mažas žingsnis į priekį, tačiau nėra teisingas žingsnis“.

V.Dumitru sakė planuojantis inicijuoti dar vieną peticiją ir nusiųsti ją parlamentui: prašys atlikti medicininį vertinimą dėl rizikų, kylančių krikštijimo metu.

„Kai bažnyčiai įteikėme peticiją, šalia patriarchato esantys protestuotojai mus vadino neomarksistais ir satanistais“, – pasakojo V.Dumitru.

Peticijos, kurią kovo 3-ąją buvo pasirašę daugiau nei 65 tūkst. žmonių, signatarai reikalauja, kad krikštijant vaikai būtų simboliškai apšlakstomi vandeniu, kaip per katalikų ar protestantų krikštynas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Stačiatikių bažnyčia Bukarešte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Stačiatikių bažnyčia Bukarešte

Pokyčių nesitiki

Nacionalinės politinių studijų ir viešojo administravimo mokyklos dekanas Cristianas Parvulescu dar prieš sinodo susirinkimą nuspėjo, kad bažnyčia ritualo nepakeis.

„Bažnyčia nepriima katalikų praktikų. Tai reikštų, kad ji nusileidžia viešajai nuomonei, o ji nėra pasiruošusi to daryti“, – sakė jis Laisvosios Europos radijui.

Pasak C.Parvulescu, ritualas „yra didžiulė trauma vaikui... trauma, kurios niekas nėra tyręs, ir kuri galbūt sukelia daug problemų mūsų visuomenėje“.

„Problema ta, kad bažnyčia turi dvi atšakas – parapijų kunigus ir vienuolius, o tarp jų tvyro įtampa. Vienuoliai vadovauja bažnyčiai, o parapijų kunigai tiesiogiai bendrauja su visuomene, todėl yra labiau linkę prisitaikyti. Esu matęs, kaip kunigas krikštija vaiką apšlakstydamas galvą vandeniu“, – teigė jis.

Mirusio kūdikio tėvas Alexandru Ungureanu sakė, kad krikštijimo ritualas seniai turėjo būti pakeistas. Pasak jo, panašus incidentas įvyko 2017 metais Jasai mieste, tačiau nesulaukė žinaisklaidos dėmesio.

Tėvų advokatas I.Bulboaca tikina, kad kūdikis į indą su švęstu vandeniu buvo nardinamas pirmiausia galva, „bet kas būtų įtraukęs vandens“.

„Kai jį ištraukė, jis neverkė. Tas garsas priminė pagalbos prašymą, tai buvo viskas, ką jis galėjo padaryti. Mirtis atėjo vėliau“, – pasakojo advokatas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min