Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 30d. 10:33 , atnaujinta: 2012 liepos 30d. 13:57

Rumunijoje žlugo referendumas dėl apkaltos prezidentui Traianui Basescu

Rumunijos prezidentas Traianas Basescu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rumunijos prezidentas Traianas Basescu

Rumunijos prezidentas Traianas Basescu pirmadienį išvengė apkaltos, nes referendumas dėl jo pašalinimo iš posto buvo pripažintas neįvykusiu, mat jame balsavo mažiau nei 50 proc. registruotų rinkėjų.

Kita vertus, oficialūs rezultatai rodo, jog 87,55 proc. sekmadienį vykusios referendumo dalyvių balsavo už T.Basescu atstatydinimą, ir tik 11,12 proc. palaikė prezidento stovyklą.

Tačiau suskaičiavus balsus daugiau nei 97 proc. apylinkių paaiškėjo, kad rinkėjų aktyvumas tesiekė 46,13 procento – gerokai mažiau nei 50 proc., reikalingų, kad referendumo rezultatus patvirtintų Konstitucinis Teismas.

Dar prieš paskelbiant oficialius rezultatus T.Basescu pareiškė atrėmęs savo varžovų centro kairiojoje Socialliberalų sąjungoje (USL) pastangas išversti jį iš posto.

T.Basescu, palaikomas centro dešiniosios Demokratų liberalų partijos (PDL), sakė, kad rumunai balsavo „už Europą ir už demokratiją“.

Tačiau prezidentas taip pat stengėsi pripažinti dalies rinkėjų nusivylimą, sakydamas, kad supranta milijonų žmonių, norinčių jo atstatydinimo po aštuonerių metų vadovavimo šaliai, „pyktį“.

Šis balsavimas žymėjo kulminaciją kelias savaites trukusiose politinėse rietenose, dėl kurių Rumuniją ištiko sunki politinė krizė, privertusi suabejoti dėl demokratijos pasiekimų vienoje iš jauniausių Europos Sąjungos (ES) narių.

„Rumunai atmetė perversmą, surengtą 256 įstatymų leidėjų, vadovaujamų (premjero) Victoro Pontos ir (laikinojo prezidento) Crino Antonescu“, – T.Basescu paskelbė iš savo rinkimų kampanijos būstinės pasibaigus balsavimui.

C.Antonescu pažadėjo, kad vertinant referendumo dėl apkaltos prezidentui rezultatus bus laikomasi konstitucijos.

Tai buvo jau antras mėginimas nuversti T.Basescu per pastaruosius penkerius metus.

Tačiau kalbėdamas prieš paskelbiant oficialius rezultatus, V.Ponta užsiminė, kad Rumunijos politinė krizė tęsis, jeigu balsavimo rezultatai leis T.Basescu, kurio įgaliojimus parlamentas sustabdė anksčiau šį mėnesį, likti savo poste.

„Bet kuris politikas, ignoruojantis milijonų rinkėjų valią, yra atitrūkęs nuo tikrovės“, – premjeras sakė pasibaigus balsavimui. Jis argumentavo, kad prezidentui likus savo poste, T.Basescu legitimumas būtų abejotinas.

60 metų T.Basescu anksčiau buvo vienas iš populiariausių šalies politikų, tačiau neteko visuomenės palaikymo, kai ėmėsi griežtų taupymo priemonių 2010 metais.

Šis referendumas buvo surengtas po kelias savaites vyriausybės vykdytų ginčijamų žingsnių, mėginant manipuliuoti Rumunijos institucijomis. Dėl tokių veiksmų Bukareštą griežtai perspėjo Briuselis ir Jungtinės Valstijos, pažymėję, kad šalyje yra silpninama demokratija.

Referendume turėjo teisę balsuoti apie 18,3 mln. žmonių.

Siekiant užtikrinti referendumo sėkmę, balsavimo trukmė buvo pratęsta, o Juodosios jūros pakrantėje įsteigta papildomų balsavimo apylinkių, kad savo valią galėtų pareikšti atostogaujantys piliečiai ir kaimų gyventojai šalyje, kurioje rinkėjų aktyvumas paprastai nebūna didelis.

Rumunija, įstojusi į ES 2007 metais, buvo krečiama įnirtingų ginčų tarp konservatyvių pažiūrų prezidento ir 39 metų V.Pontos vadovaujamos USL koalicijos, atėjusios į valdžią gegužę ir nedelsiant pamėginusios nuversti T.Basescu.

USL Bukarešte buvo iškabinusi transparantus su užrašu: „Balsuokite, surenkite jam apkaltą.“

T.Basescu praeitą savaitę sakė norintis „vadovauti su dabartine dauguma, kad būtų užtikrintas šalies stabilumas“.

Ruošiantis referendumui V.Pontos vyriausybė pašalino iš postų opozicijai atstovavusį parlamento pirmininką, ombudsmeną ir apribojo Konstitucinio Teismo galias.

Europos Komisija pareiškė, kad šie veiksmai „kelia rimtų abejonių“ dėl įstatymo viršenybės suvokimo Rumunijoje, tačiau pagyrė pastangas kovoje su korupcija, kurių ėmėsi prokuratūra ir kitos institucijos.

Nors žlugo referndumas, prezidentas prarado legitimumą

Rumunijos premjeras V.Ponta pirmadienį pareiškė, kad prezidentas T.Basescu nebeturės legitimumo, net jeigu liks dirbti savo poste, žlugus referendumui dėl jo atstatydinimo.

„Jis liks (prezidento rezidencijoje) Kotročenyje, tačiau nebeturės legitimumo“, – sakė V.Ponta, pažymėjęs, kad milijonai rinkėjų balsavo už T.Basescu apkaltą.

Prezidentas išvengė apkaltos, nes sekmadienį surengtas referendumas žlugo, kai balsavusių piliečių skaičius nepasiekė 50 proc. registruotų rinkėjų. Tačiau oficialūs rezultatai rodo, kad už T.Basescu atstatydinimą balsavo 87,55 proc. referendumo dalyvių.

„Ką galima padaryti? Privalome ginti rumunus, kurie balsavo už apkaltą, – sakė V.Ponta. – Mėginsime sumažinti išankstinę neigiamą nuomonę, atsiradusią tarp rumunų dėl Basescu ir jį supančių spekuliantų.“

Paklaustas, ar derėsis su prezidentu, kuris pareiškė norintis bendradarbiauti su dabartine vyriausybe, premjeras atsakė: „Apie ką diskutuoti su žmogumi, kurį atmetė rumunai?“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min