Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 17d. 08:00

Rusai pradeda mokėti už V.Putino agresiją: skausmingas grįžimas į sovietinius laikus

Marškinėliai su V.Putino nuotrauka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Marškinėliai su V.Putino nuotrauka

Rusai entuziastingai vertina Vladimiro Putino veiksmus Ukrainoje, jo populiarumas šovė į rekordines aukštumas. Tačiau dabar, įsigaliojus sankcijoms, V.Putino veiksmų naštą savo kailiu jie turės pajausti patys. Grįžimas į sovietinių laikų realybę gali būti skausmingas ir žmonės ims visai kitaip vertinti tai, ką daro V.Putinas, rašoma publikacijoje „Time“.

Daugeliui rusų karas Ukrainoje buvo tolimi įvykiai, kuriuos jie stebėjo per televiziją, apie kuriuos jie diskutuodavo, tačiau tai neliesdavo jų konkrečiai – tai buvo tarsi sporto rungtynės. Tačiau paskutinėmis savaitėmis šie įvykiai atėjo ir į jų namus, pradedama „Time“ publikacija. 

„Rusai pradėjo klausti savęs – ar, tiksliau, buvo priversti klausti – ar jie pasiryžę rimtoms aukoms dėl savo šalies politikos Ukrainoje“, – rašo šios straipsnio autorius. Žinoma, jie neturėjo pasirinkimo – V.Putinas, prieš siųsdamas karius į Krymą, neklausė visuomenės nuomonės. Lygiai kaip jis neklausė niekieno nuomonės prieš įvesdamas sankcijas Vakarų Europos ir JAV gamintojams. 

Ne pirmas išbandymas

Tai nebuvo pirmas rusų kantrybės išbandymas. Prieš tai Rusijos vyriausybė, kuriai reikia pinigų Krymo ekonomikai stimuliuoti, tam reikalui skyrė pinigų iš nacionalinio pensijų fondo. „Niekas neturi jokių planų šiuos pinigus grąžinti, nes pinigai iškeliavo į Krymą“, – pareiškė Rusijos finansų ministras. Kantrybės išbandymas buvo ir tiems 27 tūkst. rusų keliautojų, kurie įstrigo oro uostuose, dėl Vakarų sankcijų žlugus kelioms kelionių agentūroms. „Apgailestauju, tačiau tai tik pradžia ir bus domino efektas“, – sakė Rusijos Federalinės turizmo agentūros atstovas spaudai. 

Viena yra išreikšti palaikymą, tačiau visai kas kita yra kentėti už tai

Kad domino efektas bus, jau akivaizdu. Sankcijos sustabdys Rusijos ekonomikos augimą ir paprasti rusai ims svarstyti, ar jie pasiruošę mokėti už V.Putino karą. Levas Gudkovas, vienas iš garsiausių Rusijos sociologų, „Levada Center“ direktorius, teigia, kad rusų pritarimas V.Putino veiksmams ims blėsti. „Viena yra išreikšti palaikymą, tačiau visai kas kita yra kentėti už tai“, – sakė jis. Tiesa, kol kas V.Putinas gali džiaugtis rekordiniu palaikymu – praėjusio mėnesio pabaigoje jį palaikė net 87 proc. rusų. Tačiau čia yra dvi pusės – lygiai kaip du trečdaliai rusų ploja V.Putinui už jo veiksmus Ukrainoje, lygiai taip pat jie kaltins jį ir dėl patiriamų nuostolių. Sociologas sako, kad tik apie 7-12 proc. žmonių yra pasiruošę asmeniniams praradimams dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje. „Likusieji užsiima tipinę poziciją: „Palikite mane ramybėje“, – sako jis. 

Tačiau rusams nusišalinti nepavyks. Jie turės susitaikyti su tuo, kad šiais metais infliacija šalyje pasieks apie 9 proc., o finansų ministras jau dabar siūlo papildomus mokesčius, kad būtų galima užkamšyti biudžeto skyles. „Niekas nenori, kad kainos kiltų, – televizijos eteryje sakė Vyriausybės patarėjas ekonomikos klausimais Arkadijus Dvorkovičius. – Niekas nenori deficito laikų.“

Neužmirštama B.Jelcino kelionė į amerikiečių parduotuvę

Tačiau būtent to Rusija ir gali tikėtis, kurios dvasiai kelti Kremlius išsijuosęs naudoja iš Šaltojo karo laikų prisimintą propagandos taktiką. Vienas tokių buvo likus kelioms dienoms prieš tai, kai V.Putinas paskelbė apie įvedamas sankcijas, „Komsomolskaja Pravda“ pasirodęs straipsnis, kuriame buvo kritikuojami tokie greitojo maisto tinklai kaip „McDonald's“ ir nostalgiškai prisimenama sovietinė vaikystė, skelbiama, kad anksčiau mėsainiai gal ir atrodė laisvės simboliais, tačiau dabar „vietoje to, kad žiūrėtume į išorę, atsisukame iš Vakarų į save“. 

Šios publikacijos autorei grįžimas prie to, kas buvo, vakarietiškų prekių atsisakymas atrodo visiškai natūralus, tačiau ji kažkodėl užmiršta paminėti tai, kokioje izoliacijoje gyveno žmonės Sovietų Sąjungoje ir su kokiu palengvėjimu atsiduso, kuomet tai baigėsi. Netgi sovietiniam elitui tuomet atrodė tarsi stebuklas tai, ką jie galėjo rasti Vakaruose. 

Tai buvo tipiška, niekuo neišsiskirianti parduotuvė, kur Teksaso gyventojai užsukdavo įprastinių pirkinių, tačiau B.Jelcinui tai padarė didžiulį įspūdį

1989 metais, likus dvejiems metams iki tol, kol buvo išrinktas Rusijos prezidentu, Borisas Jelcinas pirmą kartą savo gyvenime apsilankė amerikiečių prekybos centre. Tai buvo tipiška, niekuo neišsiskirianti parduotuvė, kur Teksaso gyventojai užsukdavo įprastinių pirkinių, tačiau B.Jelcinui tai padarė didžiulį įspūdį. B.Jelcino patarėjas Levas Suchanovas vėliau prisiminė, kad „mes stovėjome tarsi kaleidoskopo viduryje“. Netgi komunistų partijos elitui skirtose parduotuvėse Maskvoje nebuvo tiek prekių, ir L.Suchanovas sakė, kad jie buvo tiesiog šokiruoti, jog gali būti tokia pasiūla. L.Suchanovas prisimena, kad vėliau B.Jelcinas sakė: „Kur mes nuvedėme savo žmones? Visą savo gyvenimą mes pasakojome jiems pasakas. Visą gyvenimą mes bandėme kažką išrasti. Tačiau pasaulis viską jau išrado senų seniausiai.“

„Tai katastrofa“

Praėjus beveik 15 metų po to, kai B.Jelcinas perdavė valdžią V.Putinui, senas sovietines pasakas vėl bandoma atgaivinti. Pristatydamas sankcijas Vakarų gamintojams V.Putinas sakė, kad tai yra „būdas palaikyti tėvynės gamintojus“. Tai tapo mėgstama Kremliaus veikėjų fraze, jie mėgina įtikinti žmones, kad rusų gamintojai turi istorinę galimybę pakeisti prekes iš Vakarų, kurios yra „nesveikos ir nekokybiškos“. 

Tačiau apkvailinti nepavyksta ne tik paprastų žmonių, kritikos V.Putinas sulaukia net iš žmonių, kuriais, regis, galėtų visiškai pasitikėti. Pavyzdžiui, neseniai per Kremliaus kontroliuojamą radijo stotį Vladimiras Solovjovas, vienas iš Kremliaus politiką visuomet palaikiusių žmonių, tiesiai šviesiai pavadino sankcijas katastrofa ir atvirai suabejojo, kad bus įmanoma pakeisti Vakarų prekes rusiškomis: „Aš noriu teisės pats nuspręsti, kokį vyną gerti, ir jeigu man sako, kad tokios teisės neturiu, noriu gauti patikinimų, kad priimu šį diskomfortą dėl įtikinamos priežasties.“

Aš noriu teisės pats nuspręsti, kokį vyną gerti, ir jeigu man sako, kad tokios teisės neturiu, noriu gauti patikinimų, kad priimu šį diskomfortą dėl įtikinamos priežasties

Tačiau ar įvykiai Ukrainoje yra įtikinama priežastis? Ar tikrai rusai pasiruošę atsisveikinti su tuo, ką dabar laiko savaime suprantamu dalyku? Atsakyti į tai rusams bus sunkiau, nei lengvai pritarti Krymo aneksijai. Ir kuomet šių sprendimų pasekmes jie ims jausti, visa tai savo našta kris ant V.Putino populiarumo. L.Gudkovas prognozuoja, kad lapkritį Rusijos prezidento reitingai kris iki to lygio, kokie jie buvo prieš Krymo aneksiją. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad V.Putinas pakeis savo veiksmų kryptį. 

„Niekas nepalaikė ir sovietinės izoliacijos politikos. Žmonėms buvo skausmingas tas slinkimo į aklavietę jausmas. Tačiau niekas neklausė jų nuomonės, ar to nori“, – sakė L.Gudkovas. Žmonės tiesiog turėjo sumokėti kainą už šalies lyderių sprendimus. Tada, kaip ir dabar, niekas jiems nedavė didelio pasirinkimo. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda ir I.Šimonytė

Aktualu

D.Trumpas: JAV neskubina derybų dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo

24sek

Tarp gražiausių Eurolygos epizodų – įspūdingas A.White'o dėjimas

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda ir I.Šimonytė

Aktualu

D.Trumpas: JAV neskubina derybų dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo

24sek

Tarp gražiausių Eurolygos epizodų – įspūdingas A.White'o dėjimas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min