Dabar populiaru
Publikuota: 2016 lapkričio 16d. 14:06 , Atnaujinta: 2016 lapkričio 16d. 16:56

Rusija atsisako pripažinti Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, teisiantį už karo nusikaltimus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Maskva trečiadienį paskelbė oficialiai atšaukianti savo parašą po sutartimi, kuria buvo įkurtas Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) ir pareiškė, kad šį institucija nepateisino tarptautinės bendruomenės lūkesčių.

2000 metais Rusija pasirašė Romos sutartį, tapusią pirmojo pasaulyje nuolatinio karo nusikaltimų teismo statutu, tačiau neratifikavo šio dokumento.

„Deja, Teismas nepateisino su juos sietų vilčių ir netapo išties nepriklausoma, autoritetinga tarptautinio teisingumo institucija“, – rašoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime, paskelbtame šios žinybos interneto svetainėje.

Jame priduriama, kad TBT veikla buvo „vienašališka ir neefektyvi“.

Maskva nurodė, kad ji nepatenkinta tuo, kaip TBT traktuoja bylą dėl trumpo Rusijos karo su Gruzija 2008-aisiais. Pasak jos, TBT ignoruoja Tbilisio vykdytą agresiją prieš civilius gyventojus Pietų Osetijoje – nuo Gruzijos atskilusiame separatistiniame regione, kurį remia Rusija.

„Esant tokioms sąlygoms vargu ar galima kalbėti apie pasitikėjimą TBT“, – rašoma Rusijos URM pareiškime.

Jame priduriama, kad Rusija atšaukia savo parašą po dokumentu prezidento Vladimiro Putino įsaku.

V.Putinas trečiadienį pasirašė atitinkamą įsaką, paskelbtą oficialioje duomenų bazėje ir nurodantį vyriausybei pranešti apie šį sprendimą JT generaliniam sekretoriui.

„Mes atšaukėme parašą, tad visi su šiuo parašu susiję įpareigojimai nebegalioja, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. – Nebėra jokių įsipareigojimų“.

TBT šiuo metu atlieka pirminį tyrimą dėl įtariamų nusikaltimų Ukrainoje per gatvių protestus 2013-ųjų pabaigoje ir įvykių 2014-ųjų vasarį, taip pat dėl Krymo aneksijos ir lėktuvo MH17 numušimo virš Ukrainos rytų.

Pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje TBT prokuratūra pranešė, kad jau turima informacijos, iš kurios seka, jog padėtis Kryme „atitinka tarptautinį ginkluotą konfliktą tarp Ukrainos ir Rusijos Federacijos“, nepaisant didesnio smurto nebuvimo.

TBT nurodo nagrinėjanti Rusijai reiškiamus kaltinimus, kad būtų nustatyta, ar konfliktas Ukrainos rytuose tarp prorusiškų separatistų ir vyriausybės pajėgų „gali būti iš esmės tarptautinio pobūdžio“ ir ar jis svarstytinas pagal atitinkamus Romos Statuto straipsnius.

Vakarų valstybių lyderiai kaltina Maskvą karo nusikaltimais Sirijoje, kur rusų aviacija padeda prezidento Basharo al-Assado vyriausybei ir bombarduoja Alepo miestą bei puola sukilėlius.

TBT trečiadienį pradėjo savo metinį suvažiavimą, kelioms Afrikos valstybėms pasitraukus iš TBT.

Spalį apie pasitraukimą iš TBT pranešė trys Afrikos valstybės – Burundis, Pietų Afrikos Respublika ir Gambija.

Tai sustiprino būgštavimus dėl masinio valstybių pasitraukimo iš šios nuolatinės tarptautinės teismo institucijos, įgaliotos teisti už sunkiausius tarptautinio masto nusikaltimus – genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min