TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija daro, ką nori, nes Europos Sąjunga – nevieninga

Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Europos Sąjungos šalims trūksta vienybės, todėl kur kas sunkiau priversti Rusiją prisiimti atsakomybę už karą Ukrainoje. Apie tai ketina kalbėtis ES šalių vadovai specialiame susitikime. Viena iš priežasčių, kaip rašo Tvn24.pl, yra ta, kad Kremlius remia separatistus, kurie kaltinami numušę lėktuvą virš Rytų Ukrainos.

Daug politikų, ekspertų visame pasaulyje ragina įvesti Rusijai dar daugiau sankcijų, kurios paliestų visą šios šalies ekonomiką. Jie mano, kad Rusijos atsakomybė dėl beveik 300 Malaizijos lėktuvu skridusių žmonių nužudymo yra akivaizdi, todėl trečiąją sankcijų bangą privalėtų paremti ir tos Vakarų Europos šalys, kurios iki šiol laikėsi gana santūrios pozicijos, bijodamos poveikio savo ekonomikai.

Sankcijos gali sužlugdyti ekonomiką?

Londono „Daily Telegraph“ spausdina buvusio Rusijos premjero Michailo Kasjanovo, dabar oponuojančio Vladimirui Putinui, žodžius, kad „tokių sankcijų grėsmė dabar yra labai reali, o jeigu jos bus pritaikytos visam Rusijos finansų sektoriui, šalies ekonomika sugrius per pusmetį“.

Panašią nuomonę agentūrai PAP yraišsakęs ir Danielis Serweris iš Tarptautinių studijų mokyklos Johno Hopkinso universitete Vašingtone: „ES turi pasiūlyti sankcijas, kurios pakenktų Rusijos finansų sektoriui. Jeigu tai padarys, rezultatų gali sulaukti jau dėl pačių grasinimų, net tų sankcijų neįvykdžius. Bet jeigu toliau bus taikomos neveiksmingos sankcijos, nieko pasiekti nepavyks.“

ES turi pasiūlyti sankcijas, kurios pakenktų Rusijos finansų sektoriui. Jeigu tai padarys, rezultatų gali sulaukti jau dėl pačių grasinimų, net tų sankcijų neįvykdžius. Bet jeigu toliau bus taikomos neveiksmingos sankcijos, nieko pasiekti nepavyks, – sakė D.Serweris.

Finansinės sankcijos jau turi poveikį Londono Sičiui – jame finansinius reikalus tvarko daugybė Rusijos oligarchų.

Didžiosios Britanijos Vyriausybė skelbia esanti pasiryžusi tokiems kaštams. Ši šalis laikosi griežtų pozicijų Rusijos atžvilgiu kartu su Lenkija, Švedija ir Baltijos šalimis.

Tačiau iš Vokietijos ir Prancūzijos nuolat girdisi, kad šios šalys nėra nusiteikusios bausti Rusiją. Net ir po numušto lėktuvo Berlyno pranešime apie sankcijas nebuvo nė žodžio.

Ukraina yra toli

„Nesu optimistas, žinodamas apie ES vilkinimą ir daugelio jos narių nuomonę, kad „Ukraina yra toli“. Bijau, kad šalys, susidūrusios su problemomis įveikiant ekonominę krizę (Prancūzija, Italija, Ispanija), prieštaraus griežtesnėms sankcijoms“, – sakė buvęs Lenkijos gynybos ministras Januszas Onyszkiewiczius. 

Vis dėlto dalis ekspertų yra tikri, kad net ir griežčiausios sankcijos nepakeis V.Putino politikos, atvirkščiai, gali sukelti priešingas, nei tikimasi, pasekmes, nes Rusijos prezidentas Vakarų poziciją gali pasitelkti savo propagandai.

„Sankcijų Rusijai politika geriausiu atveju yra abejonių kelianti strategija. Jeigu rusai suvoks, kad bausmę jiems primetė kiti, tai gali tapti pretekstu susivienyti šalies viduje ir bausti kitus. V.Putino sankcijomis neišgąsdinsi. Tai tipiškas rusų valdovas, kuris nori įeiti į istoriją kaip Stalinas ar Ivanas Rūstusis“, – teigia Vašingtono Strateginių ir tarptautinių studijų centro Rusijos klausimų specialistas Andrew Kuchinsas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti teroristai trukdo tyrėjams dirbti katastrofos vietoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti teroristai trukdo tyrėjams dirbti katastrofos vietoje

Vis dėlto A.Kuchinsas pripažįsta, kad negalima leisti toliau V.Putinui remti teroristus Rytų Ukrainoje. Tačiau jį stabdyti būtina diplomatinėmis priemonėmis ir kuo skubiau į Ukrainos-Rusijos pasienį įvedant taikos palaikymo karius.

Siūlo paremti Ukrainos kariuomenę

Ar tikrai sankcijos neturės jokio įtakos Maksvos veiksmams, nežino niekas. Jeigu V.Putinas veiks racionaliai, žala Rusijos ekonomikai padarys jam įspūdį, tačiau baiminamasi, kad jis neturi minčių sumažinti skurdą savo šalyje, tad ir racionalaus jo elgesio sunku tikėtis. 

Jeigu tyrimas bus tarptautinis, kai kurios šalys gali remti Rusiją. Tai, kad nėra aišku, iš kur iššauta raketa ir kas konkrečiai tą padarė, leis ilgai vilkinti tyrimą ir „marinuoti“ bylą, – kalbėjo J.Onyszkiewiczius.

J.Onyszkiewiczius pasisako už pagalbą Ukrainai kovoje su prorusiškais teroristais.

Jis siūlo Ukrainos kariuomenei tiekti vaistinėles, radijo ryšio priemones, neperšaunamas liemenes, leisti naudotis JAV ir NATO žvalgybine informacija. Anot buvusio ministro, amerikiečiai būtent taip rėmė Izraelį kare su arabų šalimis 1973 metais, nors viešai ir neprisipažino.

Situaciją praskaidrinti turėtų numuštojo Malaizijos lėktuvo katastrofos tyrimas ir jo rezultatai.

Tačiau ir šiuo klausimu optimizmo nėra daug, nes katastrofos teritorija kontroliuojama teroristų, o nemaža dalis įrodymų buvo tiesiog sunaikinti.

D.Serweris sako, kad norint sužinoti tikslias lėktuvo sudužimo aplinkybes JAV privalės atskleisti turimą slaptą informaciją, apie kurią kol kas tik aptakiai užsimenama.

Tačiau J.Onyszkiewiczius abejoja, kad amerikiečiai tam nesiryš ne tiek dėl politinių, kiek dėl karinių priežasčių, nes informacija gali būti gauta iš savų šaltinių, o ją atskleidus tektų atskleisti ir būdus, kaip ta informacija buvo gauta.

Kaip tik todėl, kaip mano ekspertai, tragedijos tyrimas vyks itin ilgai. „Jeigu tyrimas bus tarptautinis, kai kurios šalys gali remti Rusiją. Tai, kad nėra aišku, iš kur iššauta raketa ir kas konkrečiai tą padarė, leis ilgai vilkinti tyrimą ir „marinuoti“ bylą“, – kalbėjo buvęs Lenkijos ministras.

Jeigu rezultatai bus dviprasmiški, tai tik suteiks Rusijos gynėjams papildomų argumentų nespręsti Ukrainos problemų konfliktuojant su Rusija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Putinas atvirai kaltinamas dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos
AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Putinas atvirai kaltinamas dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min