Rusija iškvietė Armėnijos ambasadorių dėl „nedraugiškų žingsnių“

Jerevanui paskelbus apie karines pratybas su Jungtinėmis Valstijomis ir vis dažniau kritikuojant Maskvos vaidmenį Kalnų Karabacho konflikte, Rusija penktadienį iškvietė Armėnijos ambasadorių dėl esą nedraugiškų žingsnių. 
AFP-Scanpix nuotr.
AFP-Scanpix nuotr.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė esanti susirūpinusi dėl „JAV karinių pratybų Armėnijos teritorijoje“, Armėnijos ministro pirmininko žmonos kelionės į Kyjivą ir Jerevano veiksmų siekiant prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo.

Armėnija trečiadienį paskelbė, kad jos pajėgos šį mėnesį surengs karines pratybas su Jungtinėmis Valstijomis.

Pranešimas buvo paskelbtas kitą dieną po to, kai Maskva atmetė Armėnijos kritiką, kad Rusijos taikos palaikymo pajėgos nesugeba palaikyti tvarkos vieninteliame kelyje, jungiančiame Armėniją su separatistiniu etninių armėnų apgyvendintu Kalnų Karabacho regionu Azerbaidžane. 

Armėnijos gynybos ministerija pranešė, kad 11–20 dienomis Armėnijos Zaro mokymo centre rengiamomis pratybomis „Eagle Partner 2023“ bus siekiama parengti dalinius tarptautinėms taikos palaikymo operacijoms. Kiek jose dalyvaus karių ir kokia konkrečiai veikla bus vykdoma, nebuvo nurodyta.

Kremlius savo ruožtu tuomet pareiškė, kad šis pranešimas kelia susirūpinimą, ir pažadėjo kruopščiai išanalizuoti pratybas.

Išėjimo prie jūros neturinti Armėnija palaiko glaudžius karinius ryšius su Rusija. Armėnija, be kita ko, leidžia savo teritorijoje rusams turėti karinę bazę ir priklauso Maskvos vadovaujamam Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) aljansui.

Tačiau nuo tada, kai 2020 metais įvyko karas su Azerbaidžanu, Armėnija vis labiau nusivilia Rusija. Pagal karą užbaigusias paliaubas buvo numatyta, kad rusų taikos palaikymo pajėgos užtikrins pravažiavimą minėtuoju keliu, vadinamu Lačino koridoriumi.

Tačiau Azerbaidžanas nuo gruodžio pabaigos šį kelią blokuoja, o Armėnija ne kartą skundėsi, kad Rusijos pajėgos nieko nedaro, kad jis būtų atidarytas. Dėl kelio blokavimo Kalnų Karabache labai trūksta maisto.

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas neseniai pareiškė, kad Maskva nesugeba arba nenori kontroliuoti koridoriaus.

Jo vyriausybė teigia, kad Azerbaidžanas yra uždaręs kelią ir užblokavęs Kalnų Karabachą, o tai, kaip nurodoma, sukėlė humanitarinę krizę armėnų apgyvendintuose miestuose.

N. Pašinianas taip pat pareiškė, kad ilgalaikė Jerevano priklausomybė nuo Rusijos kaip savo saugumo garanto buvo strateginė klaida.

Jo žmona trečiadienį apsilankė Kyjive, kur vyko pirmųjų ponių ir ponų susitikimas, ir turėjo pirmą kartą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios įteikti humanitarinę pagalbą.

Šiais metais Armėnija atsisakė leisti savo teritorijoje rengti KSSO pratybas bei nusprendė nesiųsti karių į šiuo metu vykstančias aljanso pratybas Baltarusijoje.

Šią savaitę Maskva pareiškė, kad Rusija vykdo savo įsipareigojimus Armėnijai, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad šalis niekur nesitraukia.

Pastaraisiais mėnesiais įtampa tarp Baku ir Jerevano smarkiai išaugo, abiem pusėms kaltinant viena kitą išpuoliais pasienyje.

Nepaisant Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų ir Rusijos tarpininkavimo pastangų, joms nepavyksta pasiekti ilgalaikio taikos susitarimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min