Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija jau išsisukinėja: Ženevoje mes tarėmės ne dėl separatistų nusiginklavimo

Johnas Kerry ir Sergejus Lavrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Johnas Kerry ir Sergejus Lavrovas
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Praėjus vos dienai nuo pareiškimų, kad Ženevoje per keturšales derybas pavyko pasiekti susitarimą, Rusija jau aiškina, kad kitos derybose dalyvavusios šalys ne taip suprato Rusiją. Panašu, kad JAV prezidentas Barackas Obama, įspėdamas, kad susitarimas Ženevoje dar nereiškia, kad Rusija tikrai jo ir laikysis, buvo teisus.

Penktadienį išplatintame Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime teigiama, kad visų pirma turi nusiginkluoti Maidano kovotojai ir „Pravyj Sektor“ („Dešiniojo sektoriaus“) nariai – esą tai būtent juos Rusija turėjo omenyje, kai sutarė, kad neteisėtos formuotės turi atiduoti ginklus.

„Akivaizdu, kad kai mes kalbame apie nusiginklavimą, mes turime omenyje visų pirma “Pravyj Sektor„ ir kitų profašistinių grupuočių, kurios dalyvavo vasario perversme Kijeve, ginklų atidavimą. Tie patys Maidano rėmėjai turi atiduoti užimtas valstybines institucijas Ukrainos sostinėje ir vakarų Ukrainoje“, – paskelbė Rusija.

„Tie patys Maidano rėmėjai turi atiduoti užimtas valstybines institucijas Ukrainos sostinėje ir vakarų Ukrainoje“, – paskelbė Rusija.

Tą patį penktadienį pakartojo ir Rusijos pasiuntinys Europos Sąjungoje (ES). Jis sakė, kad valdžia Kijeve neteisingai interpretavo tarptautinį susitarimą dėl to, kaip išspręsti krizę Ukrainoje, kur rytinėse rusakalbių provincijose kilo maištai.

„Jei kalbame apie tai, kaip Ženevos dokumentą interpretuoja dabartinė valdžia Kijeve, tai, deja, jie tai suprato neteisingai“, – Rusijos valstybinei televizijai „Rossija-24“ sakė Vladimiras Čižovas.

„Jų nuomone, tai taikytina tik rytinėms ir pietinėms provincijoms, ir tiems, kurie reikalauja federalizmo, bet netaikytina Kijevui, kur, anot jo, viskas yra legalu, net tebesitęsianti Maidano Nepriklausomybės aikštės okupacija, ir šalies vakarams“, – pridūrė V.Čižovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas

Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešime taip pat paskelbė esanti nusivylusi Vašingtono reakcija į susitarimą Ženevoje. „Amerikiečiai nuolat stengiasi pateisinti dabartinės Kijevo valdžios veiksmus – o ji pasiryžusi jėga nuslopinti protestus Pietų ir Rytų Ukrainoje“, – rašoma pranešime.

„Be to, kai kurie JAV pareigūnų pranešimai skambėjo kaip ultimatumas ir grasinimas naujomis sankcijomis, o tai yra visiškai nepriimtina. Atrodo, kad Vašingtonas sankcijomis pakeičia normalią diplomatiją“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

JAV prezidentas Barackas Obama po Ženevos derybų įspėjo, kad neaišku, ar Maskva laikysis susitarimo. B.Obamos reakcija buvo santūri: „Nepasikliausime, kol neįsitikinsime“

Ketvirtadienio vakare po derybų Ženevoje JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry įspėjo, kad jeigu smurtas Ukrainoje nesiliaus, ir nebus matomas progresas, Rusija susilauks rimtų pasekmių.

B.Obama įspėjo, kad Rusija gali nesilaikyti susitarimo

JAV prezidentas Barackas Obama po Ženevos derybų įspėjo, kad neaišku, ar Maskva laikysis susitarimo. B.Obamos reakcija buvo santūri: „Nepasikliausime, kol neįsitikinsime“.

„Nemanau, kad šiuo metu galime būti dėl ko nors užtikrinti, – pabrėžė jis. – Rusai pasirašė susitarimą. Dabar kyla klausimas: ar jie iš tikrųjų pasinaudos savo įtaka, kurią jie iki šiol darė ardomuoju būdu, kad atkurtų tam tikrą tvarką?“

Tuo pat metu B.Obama sakė, jog tariasi su Europos šalių lyderiais dėl griežtesnių sankcijų Maskvai, kurios bus įvestos, jei artimiausiu metu nebus akivaizdžios pažangos deeskaluojant situaciją.

Papildyta 21.53 val. JAV įspėjo Rusiją dėl Ženevos susitarimų nevykdymo

JAV Valstybės departamento atstovė Jen Psaki penktadienį įspėjo Rusiją, kad jei ši nevykdys susitarimų, pasiektų Ženevoje, Maskvai gresia pasekmės.

Žurnalistams J.Psaki sakė, kad JAV tiki, jog Maskva gali daryti poveikį separatistmas. Ji pažymėjo, kad tarp jų ir Rusijos yra aiškus ir tvirtas ryšys

Jos teigimu, Rusijos atsakomybė – paraginti prorusiškus protestuotojus pasitraukti iš užimtų valstybinių pastatų.

Anot jos, jeigu Maskva nesiims veiksmų situacijai Ukrainoje deeskaluoti, susilauks pasekmių.

Žurnalistams J.Psaki sakė, kad JAV tiki, jog Maskva gali daryti poveikį separatistmas. Ji pažymėjo, kad tarp jų ir Rusijos yra aiškus ir tvirtas ryšys.

JAV Valstybės departamento atstovė teigė, kad Vašingtonas svarsto dešimtis asmenų, kuriems gali būti skelbiamos naujos sankcijos dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min