Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija mini 80-ąsias pirmojo demokratiškai išrinkto prezidento Boriso Jelcino gimimo metines

Jekaterinburge Dmitrijus Medvedevas atidengė Boriso Jelcino skulptūrą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jekaterinburge Dmitrijus Medvedevas atidengė Boriso Jelcino skulptūrą.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas antradienį per 80-ąsias Boriso Jelcino gimimo metines gyrė velionį šalies lyderį kaip vizionierių, kurio akivaizdoje žlugo komunizmas ir kuriam teko atlaikyti vėlesnės suirutės sukeltą žmonių įtūžį.

B.Jelcinas mirė 2007-ųjų balandį, eidamas 77-uosius metus. Praėjus beveik ketveriems metams po pirmojo posovietinės Rusijos prezidento išėjimo Anapilin jo nuveikti darbai šiame poste vis dar vertinami labai prieštaringai.

Vis dėlto B.Jelcinas neginčijamai paliko ryškų pėdsaką Rusijos istorijoje. Jo politiniam palikimui, paženklintam didžių lūkesčių bei sunkių negandų, skirta virtinė televizijos laidų ir parodų.

Pagrindinis pirmojo demokratiškai išrinkto Rusijos prezidento gimimo 80-osioms metinės skirtas renginys antradienį vyko Jekaterinburge, mieste, kuris sovietiniais metais vadintas Sverdlovsku.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Jelcinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Jelcinas

Čia B.Jelcinas nuėjo kelią nuo inžinieriaus statybininko iki Sovietų Sąjungos komunistų partijos Sverdlovsko srities komiteto pirmojo sekretoriaus.

Jekaterinburge D.Medvedevas atidengė 10 metrų aukščio B.Jelcino skulptūrą iš balto marmuro ir pasakė emocingą kalbą, kurioje priminė, kiek negandų šaliai teko iškęsti dešimtajame dešimtmetyje ir kiek drąsos reikėjo tuometiniam lyderiui, kad nenukryptų nuo savo demokratinio kurso.

„Aš manau, kad dabartinė Rusija turi būti dėkinga prezidentui Jelcinui už tai, kad pačiu sudėtingiausiu mūsų istorijos laikotarpiu nepasuko iš pokyčių kelio, įvykdė labai sudėtingus pertvarkymus ir šiandien eina į priekį“, – sakė D.Medvedevas.

„Reikia pripažinti, kad Borisas Jelcinas garbingai atlaikė visus šiuos išbandymus“, – pabrėžė Rusijos prezidentas per ceremoniją, kurioje taip pat dalyvavo B.Jelcino našlė Naina bei dukterys Jelena Okulova ir Tatjana Djačenko.

„Tai, kad mes šiandien turime šiuolaikinę šalį, kuri – ne be problemų, žinoma, – toliau eina į priekį, tai pirmojo Rusijos prezidento ir visų, kas padėjo jam kurti tuo laikotarpiu naujos valstybės pagrindus, nuopelnas“, – sakė D.Medvedevas.

B.Jelcinas devintojo dešimtmečio pabaigoje buvo vienas demokratinio judėjimo lyderių. Tačiau būtent jis 1993 metais savo įsaku pasiuntė tankus prieš parlamentą, kad priverstų pasiduoti varžovus komunistus.

Tuo laikotarpiu šalis, prislėgta didžiulės infliacijos ir rekordinio nedarbo, vis giliau grimzdo į ekonominės suirutės liūną, augo nusivylimas B.Jelcino komandos ekonomikos reformomis.

Tačiau B.Jelcinas nenuleido rankų ir tęsė savo ekonomikos reformas, atvėrusias kelią įsivesti konvertuojamą valiutą ir padėjusias pamatus komercinio sektoriaus vystymuisi.

Kita vertus, daugelis Rusijos žmonių prisimena, kad jo laikais klestėjo skandalinga korupcija, o šalies oligarchai sudarinėjo pelningus sandorius su valdžia.

Jekaterinburge Dmitrijus Medvedevas atidengė 10 metrų aukščio Boriso Jelcino skulptūrą iš balto marmuro ir pasakė emocingą kalbą, kurioje priminė, kiek negandų šaliai teko iškęsti dešimtajame dešimtmetyje ir kiek drąsos reikėjo tuometiniam lyderiui, kad nenukryptų nuo savo demokratinio kurso.Tačiau D.Medvedevas savo kalboje antradienį apie tai neužsiminė ir gyrė B.Jelciną kaip drąsų ir ryžtingą žmogų, kuris tvirtai laikėsi savo įsitikinimų.

„Tie laikai padėjo pamatus rinkos ekonomikai, nors tai buvo labai skausmingas procesas. Tačiau reformos buvo įgyvendintos, ir dabar mes turime ekonomiką, kurį funkcionuoja pagal modernius įstatymus“, – pabrėžė Rusijos vadovas.

B.Jelcino našlė Naina savo ruožtu sakė, kad jos vyras visa širdimi tarnavo savo šaliai, „ta širdis galiausiai neišlaikė“.

B.Jelcinas dramatiškai atsistatydino Rusijai sutinkant 2000-uosius metus, perduodamas šalies valdžią Vladimirui Putinui, kurio aštuonerius metus trukusią kadenciją žymėjo valstybės kontrolės stiprėjimas visuomenėje ir pašliję santykiai su Vakarų šalimis.

Buvęs B.Jelcino administracijos vadovas ir žentas Valentinas Jumaševas antradienį sakė, kad buvęs prezidentas savo gyvenimo pabaigoje nusivylė asmeniškai pasirinktu įpėdiniu V.Putinu.

Duodamas platų interviu dienraščiui „Moskovskij komsomolec“, tačiau atsargiai rinkdamas žodžius, V.Jumaševas leido suprasti, kad gyvenimo pabaigoje B.Jelcinas neteko iliuzijų dėl V.Putino.

Paklaustas, ar B.Jelcinas buvo „nusivylęs“ savo įpėdiniu, V.Jumaševas atsakė: „Nesakysiu, jog tai netiesa“.

„Be abejo, pas mus esama tendencijų, kurios būtų nuliūdinusios Borisą Nikolajevičių ir kurios liūdina mus“, – pridūrė V.Jumaševas, kuris yra susituokęs su B.Jelcino dukra Tatjana.

B.Jelcinas vengdavo viešai kritikuoti V.Putiną, kuris dabar yra šalies premjeras. Pasak V.Jumaševo, buvęs prezidentas negalėjo viešai kritikuoti žmogaus, kurį laikė „savo politiniu sūnumi, savo projektu, savo vaiku“.

Buvęs administracijos vadovas pridūrė, kad B.Jelcinas galvojo, jog valdžios perdavimas V.Putinui Naujųjų metų išvakarėse bus „gražus ženklas“.

„Ši idėja, kad 2000-ųjų išvakarėse, būtent per Naujuosius metus, šaliai pradės vadovauti naujas žmogus, jam pasirodė beprotiškai graži, – pasakojo V.Jumaševas. – Kai jis pirmą kartą man apie tai papasakojo, jo akys švytėjo.“

Pats V.Putinas antradienį patikino, kad laisvės idealai bus nepajudinami ir Rusijos piliečių teisės bus apsaugotos, kaip buvo įvesta pirmojo Rusijos prezidento Boriso Jelcino laikais.

„Pirmojo prezidento vaidmuo šios valstybės kūrime, laisvės idealų ir demokratijos diegime milžiniška“, – sakė V.Putinas savo kalboje prieš koncertą, surengtą B.Jelcino 80-ojo jubiliejaus proga.

Pasak jo, bus padaryta viskas, kad Rusija būtų klestinti valstybė, „kur žmonės atviri, kur žmonėms sudaromos visos sąlygos saviraiškai, jų teisės ir laisvės apgintos.“

Į koncertą atvyko visas šalies politikų ir kultūros veikėjų elitas, Rusijos prezidento žmona Svetlana Medvedeva, taip pat ir premjero žmona Liudmila Putina.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min