Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 29d. 20:00

Rusijoje pagerbtos Josifo Stalino teroro aukos

Rusija pagerbė Josifo Stalino teroro aukas
„Scanpix“/AP nuotr. / Rusija pagerbė Josifo Stalino teroro aukas

Maskvos centre pirmadienį tūkstančiai rusų susirinko pagerbti Josifo Stalino teroro aukas, nors iš pradžių buvo abejota, ar miesto valdžia leis surengti šią tradicinę ceremoniją.

Jau daugiau kaip dešimtmetį rengiamos akcijos „Vardų grąžinimas“ dalyviai sustojo į eilę ir po vieną skaitė aukų, nužudytų per ketvirtajame dešimtmetyje prasidėjusias sovietų represijas, vardus.

Kiti padėjo gėlių ir žvakių prie memorialu tapusio akmens, atvežto iš buvusios Solovkų priverstinio darbo stovyklos tolimoje šiaurėje, dabar pastatyto prie Federalinės saugumo tarnybos (FSB), anksčiau žinomos kaip KGB, būstinės.

„Atvykstu kasmet, nes jaučiu, kad esu įpareigotas pagerbti aukas“, – sakė 55-erių Sergejus Mitrochinas.

„Šiandien Rusija mėgina užmiršti tą laikotarpį“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė šis liberaliosios partijos „Jabloko“ narys.

Rusijos valdžia pastaruoju metu mėgina reabilituoti J.Stalino valdymą, nesureikšmindama represijų ir priverstinės kolektyvizacijos, pareikalavusių milijonų žmonių gyvybių.

Šio 12 valandas trunkančio renginio organizatorė, žmogaus teisių grupė „Memorial“, teigia, kad anksčiau šį mėnesį sostinės valdininkai iš pradžių neleido rengti ceremonijos įprastoje vietoje, bet po kelių dienų visgi išdavė tokį leidimą.

„Turime visa tai prisiminti“, – sakė 26-erių studentė Anastasija, prisistačiusi tik vardu.

„Nieko negalime rasti (apie represijų laikotarpį) oficialioje žiniasklaidoje. Visa tai priklauso nuo tokių žmonių, kaip „Memorial“ (darbuotojai), kurie rengia šią ceremoniją“, – pridūrė ji.

„To, ką valstybė aukų atminimui – visiškai neužtenka“, – pareiškė 80 metų Marija Sacharova, kuri buvo pastebimai sujaudinta perskaičiusi kelių represuotųjų vardus.

Remiantis valstybinio Viešosios nuomonės tyrimų centro (VCIOM) apklausos rezultatais, paskelbtais šio mėnesio pradžioje, beveik pusė apklaustų 18–24 metų rusų nieko nežino apie J.Stalino eros represijas.

Organizacijai „Memorial“, taip pat viešinančiai dabartinius žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje, pastaruoju metu daromas vis didesnis spaudimas.

Nuo 2016-ųjų valdžia laiko šią grupę „užsienio agente“, remdamasi 2012-aisiais priimtu įstatymu, „politine“ veikla užsiimančias ir iš užsienio finansuojamas organizacijas įpareigojančiu kas tris mėnesius teikti ataskaitas apie savo finansinę padėtį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min