Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija priekaištauja ESBO, kad ji nesugebėjo užkirsti karo su Gruzija

Gruzijos kariai artilerijos įtvirtinimuose.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Gruzijos kariai artilerijos įtvirtinimuose.
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusija sukritikavo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) veiklą iki Gruzijos įvykdyto Pietų Osetijos užpuolimo, dėl kurio Rusijos kariuomenės įsiveržė į Gruzijos teritoriją.

Kaip pareiškė Rusijos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų Vitalijius Čiurkinas penktadienį JT Saugumo Tarybos posėdyje, ESBO nesiėmė pakankamų pastangų, kad pernai užtikrintų stabilumą Kaukaze.

„Deja, atsižvelgiant į praėjusio rugpjūčio įvykius, akivaizdu, kad ESBO nesugebėjo iki galo įvykdyti savo įsipareigojimų užtikrinti stabilumą euroatlantiniame regione“, – sakė V.Čiurkinas, kalbėdamas JT Saugumo taryboje.

Rusija įvedė kariuomenę į Gruzijos teritoriją 2008 metų rugpjūtį, kad sutrukdytų Tbilisio pastangas jėga susigrąžinti sukilusios, Rusijos remiamos Pietų Osetijos kontrolę. Pasibaigus karui Pietų Osetija drauge su dar viena Gruzijos autonomija – Abchazija paskelbė savo nepriklausomybę.

Pasak V.Čiurkino, stebėtojai iš ESBO Pietų Osetijoje turėjo informacijos, kad Gruzija ketina užpulti Cchinvalį, bet ji nebuvo pateikta nei šios organizacijos narėms, nei jos pagrindinėms institucijoms.

V.Čiurkinas mano, jog jeigu šią informaciją laiku būtų turėjusi Saugumo Taryba, karinio konflikto Kaukaze būtų buvę galima išvengti.

Tačiau ESBO narės sužinojo, kad jos stebėtojai buvo informuoti apie Michailo Saakašvilio režimo planus tik iš Vakarų žiniasklaidos, pabrėžė V.Čiurkinas.

Nors Sovietų Sąjunga aktyviai dalyvavo steigiant ESBO aštuntojo dešimtmečio pradžioje, o Rusija yra šios organizacijos narė, Maskva jos veiksmus smarkiai kritikuoja.

Pernai laikraštis „The New York Times“ išspausdino straipsnį, kur nepriklausomi šaltiniai, susipažinę su ESBO stebėtojų veikla Kaukaze, abejoja Tbilisio teiginiais, kad jėgos akcija prieš Cchinvalį rugpjūčio 7 dieną buvo gynybinė.

Kaip buvo rašoma straipsnyje, išspausdintame lapkričio 7 dieną, „šios abejonės verčia manyti, kad nepatyrę Gruzijos kariai rugpjūčio 7 dieną užpuolė Cchinvalį – izoliuotos separatistinės respublikos sostinę – smarkiai apšaudydami iš artilerijos ir raketinių įrenginių ir tuo sukeldami pavojų taikių gyventojų, Rusijos taikdarių ir neginkluotų stebėtojų gyvybei.“

Tbilisis paneigė straipsnio autorių padarytas išvadas.

Šaltojo karo aidas

Kalbėdamas žurnalistams po posėdžio V.Čiurkinas pažymėjo, jog ESBO stebėtojai privalėjo tučtuojau pranešti turimas žinias Saugumo Tarybai, kad būtų užkirstas kelias Rusijos ir Gruzijos kariniam konfliktui.

Tačiau tuo metu JT Saugumo Taryba nieko nesiėmė, tarpu Jungtinės Valstijos ir Rusija keitėsi pikta kritika, primenančią šaltojo karo laikus.

JAV apkaltino Rusiją mėginant nuversti Gruzijos vyriausybę, o Maskva įtarė, kad Vašingtonas susimokė su Tbilisiu, siekdamas pastūmėti jį į karą.

Graikijos užsienio reikalų ministrė Dora Bakojanis, šiuo metu pirmininkaujanti ESBO, kalbėdamasi su žurnalistais po Saugumo Tarybos posėdžio, atsisakė komentuoti V.Čiurkino pareikštą kritiką Organizacijai.

Saugumo Taryba neseniai keturiems mėnesiams pratęsė JT stebėtojų misijos mandatą Abchazijoje. D.Bakojanis pranešė, kad ESBO misija Pietų Osetijoje nutraukė darbą, bet jos darbuotojai kol kas neišvyko iš jos teritorijos.

Graikija veda derybas su Maskva, siekdama surasti kompromisą, kuris leistų ESBO stebėtojams pasilikti Pietų Osetijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min