Dabar populiaru
Publikuota: 2011 birželio 12d. 14:46

Rusija protestuoja dėl JAV karinio jūrų laivyno kreiserio atplaukimo į Juodąją jūrą

Tarptautinės „Sea Breeze“ pratybos Juodojoje jūroje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tarptautinės „Sea Breeze“ pratybos Juodojoje jūroje.

Rusija sekmadienį pareiškė, kad protestuoja dėl JAV kreiserio su balistinių raketų gynybine sistema „Aegis” atplaukimo į Juodąją jūrą dalyvauti karinėse pratybose su Ukraina „Sea Breeze“ ir kad tai yra grėsmė Rusijos nacionaliniam saugumui.

Protestas buvo pareikštas po to, kai Rusijai ir Vakarams šią savaitę nepavyko pasiekti persilaužimo dėl raketinio skydo projekto Europai. Maskva skundėsi, kad jos reikalavimų nesiklausoma.

Užsienio reikalų ministerija pabrėžia supratusi, kad JAV karinio jūrų laivyno kreiserio „Monterey“ dislokavimas Europos vandenyse yra JAV plano dėl raketinės gynybos skydo dalis, bet priduria nesuprantanti, kodėl šis karo laivas turi būti taip arti Rusijos sienų.

„Monterey“ buvo nusiųstas į Europos vandenis įgyvendinant JAV administracijos „etapinį adaptuotą požiūrį“ į pasaulinės priešraketinės gynybos sistemos dalies Europoje kūrimą.

Pirmasis šios programos etapas numato išskleisti Adrijos, Egėjo ir Viduržemio jūrose Amerikos laivų grupes, kurių tikslas – ginti Pietų Europos šalis nuo galimų raketų grėsmių. 

„Pagal oficialią Amerikos versiją, jie taip pat, esant reikalui, gali būti nusiųsti į Juodąją jūrą, pavyzdžiui, jeigu paaštrės padėtis regione“, – pažymima Rusijos užsienio politikos žinybos komentare, išplatintame sekmadienį.

„Paliekant nuošalyje nesureguliuotą klausimą dėl galimos Europos priešraketinės gynybos sistemos pagal Rusijos ir NATO vadovų susitikimo Lisabonoje rezultatus, norėtųsi suprasti, kokį „paaštrėjimą“ turėjo omenyje Amerikos karinė vadovybė, pastūmėdama iš Viduržemio jūros į rytus pagrindinį Šiaurės Atlanto aljanso kuriamos teritorinės priešraketinės gynybos smogiamąjį vienetą“, – sakoma komentare.

„Jeigu turimas omenyje įprastas vizitas į šį itin jautrų regioną, tai kodėl jam buvo pasirinktas laivas būtent su tokia ginkluote? Ir koks vaidmuo buvo skirtas kreiserio „Monterey“ raketoms-gaudytuvams karinių mokymų „Sea Breeze-2011“ scenarijuje, pagal kurį buvo tobulinama kovos su piratavimu operacija pagal NATO reikalavimus?“ – pabrėžia URM.  Tai daroma sąmoningai, lyg norint pademonstruoti Rusijai, kad niekas nekreips dėmesio į jos nuomonę.

Neseniai Maskva sakė, jog būtų pasirengusi atšaukti savo nepritarimą NATO planui dislokuoti Europoje raketinės gynybos objektus, jeigu būtų suteiktos teisinės garantijos, kad ši sistema nebus nukreipta prieš Rusiją.

NATO šį pasiūlymą atmetė ir sakė, kad teisines garantijas būtų sunku pateikti raštiškai.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad „Monterey“ atplaukimas į Juodąją jūrą demonstruoja akivaizdų Maskvos susirūpinimo nepaisymą.

„Tai daroma sąmoningai, lyg norint pademonstruoti Rusijai, kad niekas nekreips dėmesio į jos nuomonę“, – sakoma ministerijos pareiškime.

„Rusijos atstovai ne kartą pabrėžė, jog mes nepaliksime be dėmesio prie pat mūsų sienų JAV infrastruktūros strateginių dalių ir vertinsime tokius žingsnius kaip grėsmę mūsų saugumui“, – priminė žinyba.

Todėl URM priversta konstatuoti, jog mūsų susirūpinimai, kaip ir iki šiol, ignoruojami, ir kad prisidengiant kalbomis apie bendradarbiavimą PRG srityje, Europoje kuriama ta pati priešraketinė struktūra, apie kurios pavojingus padarinius ne kartą   mes įspėjome savo partnerius Amerikoje ir NATO. Be to, šitai daroma demonstratyviai, tarsi parodant Rusijai, kad niekas neketina atsižvelgti su mūsų nuomonę“.

Tačiau, Maskvos nuomone, „dėsningas klausimas, kiek galima pasikliauti žodiniais patikinimais, kad ji nenukreipta prieš Rusiją“. 

JAV priešraketinės gynybos sistemos laivų „žvalgymasis“ Juodosios jūros akvatorijoje dar kartą patvirtina, jog būtina parengti aiškias juridines garantijas, kad Europoje dislokuojamos PRG priemonės nenukreiptos prieš Rusijos branduolinio stabdymo potencialą, nurodo URM. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min