Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 6d. 10:23 , atnaujinta: 2016 spalio 6d. 13:45

Rusija sustabdė bendradarbiavimą su JAV branduolinės energetikos srityje

Barackas Obama ir Vladimiras Putinas
„Twitter“ nuotr. / Barackas Obama ir Vladimiras Putinas

Rusija trečiadienį paskelbė įšaldžiusi bendrus su Jungtinėmis Valstijomis branduolinės energetikos tyrimų projektus, tebetvyrant didelei Maskvos priešpriešai su Vakarų valstybėmis.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad Maskva „nebegali pasitikėti Vašingtonu šioje jautrioje srityje“.

„Reguliariai pratęsiamos JAV sankcijos Rusijai, įskaitant dvišalio bendradarbiavimo atominės energetikos srityje sustabdymą, reikalauja imtis atsakomųjų priemonių Amerikos atžvilgiu“, – sakoma vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė įšaldyti sutartį su JAV dėl branduoliniams užtaisams tinkamo plutonio utilizavimo, atsakant į Vašingtono „nedraugiškus veiksmus“.

Įtampa tarp abiejų galybių padidėjo, kai Vašingtonas sustabdė derybas dėl Rusija dėl paliaubų Sirijoje. JAV skundėsi, kad Maskva tęsia bombardavimus, padėdama Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui.

Trečiadienį Rusijos vyriausybė paskelbė premjero Dmitrijaus Medvedevo ankstesnę dieną pasirašytą įsaką, nurodantį „sustabdyti“ 2013 metų sutartį dėl bendradarbiavimo branduolinių technologijų ir energetikos mokslinių tyrimų bei plėtros srityse.

Rusija nurodė, kad šis žingsnis yra atsakas į JAV reguliariai pratęsiamas sankcijas dėl Ukrainos krizės, taip pat paveikusias bendradarbiavimą branduolinės energetikos srityje.

Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad JAV jau anksčiau „praktiškai sustabdė bendradarbiavimą“ ir kad „susiklosčius šiai padėčiai Rusija sustabdo sutarties įgyvendimimą, atsakydama į nedraugiškus JAV veiksmus“.

Vyriausybė nurodė, kad esant dabartinei padėčiai nepatartina „leisti Amerikos piliečiams lankytis Rusijos branduoliniuose objektuose“, taip pat leisti tiesiogiai bendradarbiauti Rusijos ir JAV tyrimų institutams.

Be kita ko, šis nutarimas bus taikomas Rusijos branduolinės energetikos agentūros „Rosatom“ ir JAV Energetikos departamento sutarčiai tyrinėti galimybes pritaikyti Rusijos tyrimų reaktorius naudoti mažai prisodrintą uraną, nurodė Maskva.

URM savo pranešime sakoma, kad „nebegalime pasitikėti Vašingtonu tokioje jautrioje srityje kaip Rusijos branduolinių objektų modernizacija ir saugumo užtikrinimas“.

Jeigu Rusija nuspręs pertvarkyti savo tyrimų reaktorius, kad jie galėtų kaip kurą naudoti mažai prisodrintą uraną, „mes atliksime šį darbą patys“, pridūrė ministerija.

Iš tikrųjų abiejų šalių bendradarbiavimas šioje srityje „buvo įstrigęs jau dvejus metus“, nuo konflikto Ukrainoje pradžios, vienas „Rosatom“ atstovas sakė valstybinei naujienų agentūrai TASS. Jis pridūrė, kad neplanuojama jokių naujų kontraktų su amerikiečiais.

Iškėlė sąlygas

Rusija vėl vykdytų susitarimą su JAV dėl plutonio utilizacijos, jeigu Vašingtonas atsisakytų dislokuoti Europoje priešraketinės gynybos (PRG) sistemas, trečiadienį pareiškė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau šią savaitę pateikė Valstybės Dūmai įstatymo projektą dėl sutarties su Jungtinėmis Valstijomis dėl plutonio atliekų utilizavimo sustabdymo, argumentuodamas, jog Vašingtonas ėmėsi „nedraugiškų veiksmų“.

Kai buvo paklaustas naujienų agentūros „Interfax“, ar ši sutartis būtų vėl vykdoma, jeigu Vašingtonas atsisakytų savo planų dislokuoti PRG sistemas Europoje, S.Riabkovas atsakė: „Įskaitant ir tai.“

„Nes (JAV) kariniai objektai yra visi objektai, pastaraisiais metais atsiradę Europos šalių teritorijoje ir pabloginę padėtį, kurioje yra mūsų šalis jos saugumo užtikrinimo atžvilgiu“, – sakė viceministras.

V.Putino pateiktas projektas įsigaliotų, jeigu Dūma jį patvirtintų.

„Kalbant apie sustabdytą dvišalį susitarimą dėl plutonio (pertekliaus), kuris nebėra būtinas gynybos tikslams, utilizacijos, Rusijos Federacijos prezidento įsakas ir Rusijos pareigūnų komentarai vienareikšmiškai pabrėžia mūsų pozicija, kad pakeisti šį sprendimą bus įmanoma tik tuo atveju, jeigu JAV iš naujo apsvarstys savo dabartinę priešišką politiką mūsų šalies atžvilgiu“, – pabrėžė S.Riabkovas.

Jis pridūrė, kad „klausimai, susiję su šia sutartimi, buvo aptarti per Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo ir JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry kontaktus“.

„Iš principo, JAV administracijai tai neturėjo būti joks netikėtumas, nes Rusijos Federacijos prezidentas dar per balandį vykusį žiniasklaidos forumą pasisakė šia tema, – sakė S.Riabkovas. – Mes, suprantame, laikomės nuomonės, kad šis signalas buvo išgirstas Vašingtone.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min