Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijoje minimos penktosios Beslano žudynių metinės (nuotraukos)

Beslano tragedijos aukos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Beslano tragedijos aukos
Šaltinis: BNS
0
A A

Per penkerius metus Rusijos valdžia nepasimokė iš Beslano įkaitų dramos, antradienį minėdami šių siaubingų žudynių metines sakė jas pergyvenę žmonės.

Dešimtys aukų giminaičių ir žudynes pergyvenusių žmonių su gėlėmis rankose susirinko prie yrančių Beslano 1-osios mokyklos griuvėsių šiame Rusijos pietuose esančiame mieste. Jie atėjo paminėti įkaitų dramos, kuri lygiai prieš penkerius metus pareikalavo 330 žmonių gyvybių. Lygiai 9 val. 15 min. Maskvos laiku, kai prieš penkerius metus buvo užgrobta mokykla, nuaidėjo skambutis.

Sugriautos mokyklos kieme susirinko daug žmonių. Jie atnešė į sporto salę, kur tris dienas kovotojai, daugiausia čečėnai, laikė įkaitus, gėlių, butelių su vandeniu. Taip pat uždegė žvakių.

Aplankyti kol kas galima tik sporto salę, kurioje 2004 metais teroristai tris dienas laikė įkaitus ir kurioje dabar iškabintos visų žuvusių įkaitų, specialiosios paskirties būrio „Alfa" ir „Vimpel" karių bei Nepaprastųjų situacijų ministerijos gelbėtojų nuotraukos. Sporto salės centre pastatytas didelis ortodoksų kryžius. Visa kita pastato dalis yra avarinės būklės, todėl uždaryta.

Virš mokyklos skamba gedulinga muzika. Prie mokyklos sienų išrikiuota ilga vainikų eilė, ant vienos sienų kabo didelis plakatas „Mes atsimename", o juodame fone užrašytos visų žuvusiųjų pavardės.

Gedulinga muzika mokykloje skambės ir rugsėjo 2 ir 3 dienomis. Kiekvienai dienai baigiantis bus uždegamos gedulo žvakės.

Gedulo renginiai baigsis rugsėjo 3-iosios vakarą mokyklos kieme.

Antradienį mokykloje lankėsi Šiaurės Osetijos prezidentas Taimurazas Mamsurovas, respublikos Vyriausybės nariai, parlamento pirmininkė Larisa Chabicova, deputatai, ministerijų ir žinybų atstovai, taip pat veteranai, religiniai veikėjai, jaunimo ir visuomeninių organizacijų nariai.

Beslane ir visoje Šiaurės Osetijoje sustiprintos saugumo priemonės. Mokykla apsupta, prie įėjimo į mokyklą įrengti metalo detektoriai, milicininkai tikrina atėjusių žmonių asmeninius daiktus.

Kruvinos tragedijos paveikti žmonės sako dar nematę nešališko jos tyrimo ir skundžiasi, kad saugumo situacija Šiaurės Kaukaze kasdien blogėja.

„Prieš penkerius metus, po Beslano (tragedijos), galvojome, kad pasaulis turi pasikeisti, – sakė Valentina Ostanij, kuri tada apsiaustoje mokykloje buvo su sūnumi ir sūnėnu. – Tačiau metams bėgant matome, kad niekas nepasikeitė. Vis dar bijome siųsti savo vaikus į mokyklą, nes teroro aktų, kurie tapo dar šiurpesni, Šiaurės Kaukaze vyksta kiekvieną dieną."

Prieš penkerius metus rugsėjo 1-ąją, kai Rusijoje prasideda mokslo metai, Beslano mokyklą užgrobė grupė karo su Čečėnija nutraukimo reikalaujančių kovotojų, jie įkaitais paėmė daugiau kaip 1200 žmonių: moksleivių, jų tėvų ir mokytojų.

Įkaitai buvo laikomi tris dienas užminuotoje mokyklos sporto salėje. Rugsėjo 3 dieną nugriaudėjus sprogimui prasidėjo chaotiškas mokyklos šturmas, per kurį žuvo daugelis įkaitų, taip pat specialiosios paskirties būrio karių. Iš viso per teroro aktą žuvo 330 žmonių, tarp jų daugiau kaip 180 vaikų.

31 užpuolikas buvo sunaikintas. Vienas – Nurpaša Kulajevas – buvo areštuotas ir vėliau nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Tik nedaugelis Rusijos žiniasklaidos priemonių skyrė dėmesio šioms vieno didžiausių teroro aktų Rusijos istorijoje metinėms, mat jas užtemdė 70-osios Antrojo pasaulinio karo pradžios metinės ir premjero Vladimiro Putino vizitas Gdanske, kur vyksta jų minėjimas. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min