TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijoje per Pergalės dienos paradą buvo demonstruojamos branduolinius užtaisus galinčios nešti raketos

Tankų paradas Raudonojoje aikštejė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tankų paradas Raudonojoje aikštejė
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos sostinės Raudonojoje aikštėje pirmadienį įvyko karinis paradas, skirtas pergalės Antrajame pasauliniame kare 66-osioms metinėms, kurio metu pražygiavo apie 20 tūkst. karių ir buvo pademonstruotos moderniausios raketos, galinčios nešti branduolinius užtaisus.

Paradas pergalės Didžiajame Tėvynės kare, kaip Rusijoje vadinamas Antrasis pasaulinis karas, prasidėjo šalies valstybinės vėliavos ir Pergalės vėliavos išnešimu.

Vykstant šiai ceremonijai skambėjo Aleksandro Aleksandrovo daina „Šventasis karas“, kurią atliko pusantro tūkstančio muzikantų jungtinis karinis orkestras.

Po to įvyko ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininko pavaduotojo generolo-pulkininko Valerijaus Gerasimovo, kuris vadovauja paradui susitikimas su Rusijos gynybos ministru Anatolijumi Sediukovu, kuris priėmė paradą. Tada grojant septyniems sutikimo maršams jie apvažiavo kariuomenės paradinę rikiuotę.

Po to A.Serdiukovas pranešė Vyriausiajam kariuomenės vadui Dmitrijui Medvedevui, kad kariai pasirengę paradui.

D.Medvedevas kalbėdamas parado dalyviams pareiškė, kad dabartinės kartos pareiga yra saugoti taiką, pasiektą iškovojus pergalę Antrajame pasauliniame kare. „Mūsų pareiga – saugoti taiką, pasiektą iškovojus Pergalę“, – sakė jis.

„Mes didžiuojamės tuo, kad žmonės perėję karą, per trumpą laiką pakėlė šalį iš griuvėsių, pirmieji prasiveržė į kosmosą, pasiekė didelių mokslo aukštumų“, – sakė D.Medvedevas.

„Šlovė liaudžiai – nugalėtojai! Valio!“ – baigė D.Medvedevas savo kalbą. Kariuomenė, išrikiuota Raudonojoje aikštėje, atsakė tris kartus „Valio“.

Iškilminga kariuomenės žygiuotė prasidėjo senovės maršu “Nugalėtojų triumfas„, o tada aikšte pražygiavo 20 tūkst. ginkluotųjų pajėgų karo mokyklų kariūnų ir karinių dalių bei kitų šalies jėgos struktūrų karių.

Mechanizuotoje kolonoje buvo daugiau kaip 100 kovinės technikos priemonių: automobilių “Tigr„, šarvuotųjų transporterių BTR-80, tankų T-90 savaeigių artilerijos pabūklų “MSTA-S, zenitinių raketų kompleksų „Buk-M2“, salvinės ugnies raketinių sistemų „Smerč“.

Pergalės prieš nacistinę Vokietiją 66-ųjų metinių iškilmių kulminacija tapo modernių zenitinės raketų sistemos raketų S-400 ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų pasididžiavimu laikomų branduolinių balistinių raketų „Iskander M“ bei mobiliųjų raketinių kompleksų „Topol M“ demonstracija.

Karinė technika nebedalyvavo paraduose Maskvoje nuo 1990 metų. 1995 metais buvo padaryta išimtis, nes buvo švenčiamos karo pabaigos 50-osios metinės. Bet tada tankai ir vilkikai su raketomis važiavo Kutuzovo prospektu. Tradicija buvo atgaivinta tik 2008 metais.

Užbaigė paradą penki transportiniai kovos sraigtasparniai Mi-8.

Kariuomenės kariniai paradai ir iškilmingi maršai iš viso vyko 23 Rusijos miestuose ir Sevastopolyje.

Šis galios demonstravimą turi sustiprinti nuo Sovietų Sąjungos laikų besitęsiančios Maskvos galybės įvaizdį.

Tačiau kasmet rengiamas iškilmes aptemdė atsinaujinusios abejonės, ar verta organizuoti brangiai kainuojantį Pergalės paradą, taip pat pranešimai apie islamistų kovotojų planus surengti naujų atakų per šventinius renginius.

Kremlius atnaujino savo grėsmingiausių ginklų demonstravimą per Pergalės paradus 2008 metais, padidėjus Rusijos pasitikėjimui savimi ir atgauto tarptautinio prestižo pojūčiui, sparčiai vystantis šalies ekonomikai.

Šie paradai buvo rengiami ir per vėliau prasidėjusią pasaulinę finansų krizę, taip pat šalies ekonomikai pamažu po jos atsigaunant, nors buvo reiškiama kai kurių abejonių, ar šios iškilmės pateisina savo kaštus.

D.Medvedevas per šeštadienį Maskvoje vykusį susitikimą su Antrojo pasaulinio karo veteranais išgėrė privalomą degtinės taurelę ir valgė su jais paprastą grikių košę. Prezidentas taip pat pateikė savo atsakymą Pergalės dienos iškilmių skeptikams.

„Kai kada susiduriu su nuomone, kad mes veltui demonstruojame šią techniką ir švaistome šiuos išteklius, – D.Medvedevas sakė veteranams. – Tačiau stebėdami šiuos paradus žmonės mato, kad turime veiksmingą armiją, turinčią pajėgios technikos; kad armija gali atlikti tikras kovines misijas“.

D.Medvedevas yra susikūręs reformų šalininko įvaizdį, tačiau jam nelengva įgyti labiau į nacionalizmą linkusių Rusijos jėgų pasitikėjimą. Šių jėgų palaikymas būtinas jo politinei ateičiai, jeigu D.Medvedevas sieks būti perrinktas ateinančiais metais.

Jo kadenciją temdė dažnos islamistų atakos ir nesiliaujantys gandai, jog D.Medvedevo pirmtakas ir mokytojas Vladimiras Putinas ne vien išlaikė realią valdžią šalyje, bet ir planuoja grįžti į Kremlių 2012 metais.

Milicija pranešė šeštadienį užkirtusi kelią vienai atakai, saugumo pajėgoms surengus reidą pietiniame Astrachanės mieste. Per šią operaciją žuvo vienas įtariamas kovotojas, o dar dešimtys buvo suimti.

Karinė technika nebedalyvavo paraduose Maskvoje nuo 1990 metų. 1995 metais buvo padaryta išimtis, nes buvo švenčiamos karo pabaigos 50-osios metinės. Bet tada tankai ir vilkikai su raketomis važiavo Kutuzovo prospektu. Tradicija buvo atgaivinta tik 2008 metais.

Kaip mano interneto leidinio „Ježednevnyj žurnal“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas Aleksandras Golcas, dabar šis paradas atrodo kaip „mėginimas sukelti militaristines atavistines emocijas didelei Rusijos piliečių daliai“.

Beje, kaip nustatė J.Levados centro sociologai, beveik 80 proc. Rusijos gyventojų ketina šiais metais žiūrėti parado transliaciją per televiziją. Jų duomenimis, prieš trejus metus juo besidominčių respondentų buvo 8 proc. mažiau.

Karinio istoriko Andrejaus Sojustovo nuomone, žmonėms, kai jie mato karinę techniką parade, kyla jausmas, kad jie apsaugoti.

„Jeigu mes tai turime, galima gyventi ramiai“, – sakė jis. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min