Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijoje ruošiamasi premjero Vladimiro Putino grįžimui į Kremlių

Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusija šeštadienį baigia susitaikyti su mintimi, kad premjeras Vladimiras Putinas rekordinį trečiąjį kartą taps šalies prezidentu, nors pastaruoju metu buvo kilę masinių protestų dėl jau 12 metų trunkančio jo dominavimo politikoje ir vėl didėja įtampa su Vakarų šalimis.

59 metų buvusio KGB šnipo pergalė per sekmadienį vyksiančius prezidento rinkimus atrodo beveik neabejotina.

Valstybinių viešosios nuomonės tyrimo agentūrų vertinimai leidžia manyti, kad V.Putinas triuškinamai laimės per pirmąjį turą, surinkęs apie 60 proc. balsų. Jo pagrindinis varžovas komunistas Genadijus Ziuganovas – atšiauraus būdo, bet patyręs įstatymų leidėjas, kandidatuojantis į šalies vadovo postą jau ketvirtą kartą, gali tikėtis antrosios vietos ir surinkti 15 proc. balsų.

Tuo tarpu verslo magnatas Michailas Prochorovas ir ekscentriškas, bet Kremlių palaikantis populistas Vladimiras Žirinovskis, matyt, varžysis dėl trečios vietos, o paskutinis veikiausiai liks buvęs parlamento aukštųjų rūmų pirmininkas Sergejus Mironovas.

Kita vertus, triuškinama V.Putino pergalė tikriausiai tik pridengs Rusiją apėmusio politinio netikrumo erą ir paryškins kontrastus su dabartinio premjero stabiliomis pirmosiomis dviem kadencijomis prezidento poste 2000-2008 metais.

Jausmingi gatvės protestai, įsiplieskę kaip atsakas į klastojimų aptemdytus parlamento rinkimus, vykusius pernai gruodį, peraugo į platesnį opozicinį judėjimą, kurio priklausomybė nuo socialinių tinklų atskleidžia panašumų su Arabų pavasario sukilimais.

Didžiausios iki šiol surengtos demonstracijos vyko tik Rusijos pagrindiniuose miestuose, o pareigūnai atkreipia dėmesį į apklausų rezultatus, rodančius, kad V.Putino oponentai sudaro tik nedidelę šalies gyventojų dalį.

Tuo tarpu pats V.Putinas demonstravo pasitikėjimą savimi, nepaisydamas visuomenės rodomo nepasitenkinimo. Per susitikimą su Vakarų šalių laikraščių redaktoriais jis sakė, jog „džiaugiasi dėl šios padėties“.

„Manau, jog tai Rusijai labai gera patirtis, – jis sakė per šią savaitę vykusį susitikimą. – Tai reiškia, kad valdžios struktūros – ir vykdomosios, ir atstovaujamosios valdžios – turi gyvai reaguoti į tai, kas vyksta šalyje, į žmonių nuotaikas ir atsakyti į lūkesčius.“

Tačiau V.Putinui iki šiol dar nebuvo tekę vadovauti esant kitokiai padėčiai negu besąlygiškas pasitikėjimas jo autoritetu, ir tik nedaugelis drįsta prognozuoti, kaip jis gali reaguoti dabar.

„Sistemai reikalingos esminės politinės ir ekonominės reformos. Tačiau (V.Putinas) neturi nei finansinio, nei politinio kapitalo, kad tai pasiektų“, – sakė Maskvoje veikiančios Aukštosios ekonomikos mokyklos ekspertas Markas Urnovas.

Londone įsikūrusio politikos instituto „Chatham House“ nuomone, V.Putino sugrįžimas yra „naujausias etapas besitęsiančiame blogėjimo procese, o ne atsinaujinimo pradžia, kaip galbūt tikisi kai kas Vakaruose.“

Visa V.Putino rinkimų kampanija buvo varoma prieš Vakarų šalis netiesiogiai nukreiptos retorikos, kurios aštrus tonas kelia pavojų, jog bus atsisakyta santykių „perkrovimo“ politikos, kurią JAV prezidentas Barackas Obama pasiūlė 2009 metais.

„Dienos, kai Rusija galėjo būti mokoma arba jai pamokslaujama, baigėsi“, – teigia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Per šią rinkimų kampaniją V.Putinas taip pat demonstravo beveik imperatorišką nenorą diskutuoti su savo oponentais, kas buvo būdinga ir prieš ankstesnius rinkimus. Tokiu būdu jis stengiasi vaizduoti save veiksmo žmogumi, per daug užsiėmusiu, kad veltųsi į polemiką su varžovais.

Visi keturi jo varžovai pripažino neturintys didesnių ambicijų, nei likti antroje vietoje ir galbūt dalyvauti antrame balsavimo rate, jeigu V.Putinas nesurinktų daugiau nei 50 proc. balsų.

„Aš išties noriu patekti į antrąjį turą“, – penktadienį vakare prieš rinkimų kampanijos aktyvistų organizuotą koncertą, kurio metu buvo surengtas specialus Rusijos estrados karalienės Alos Pugačiovos pasirodymas, sakė metalurgijos magnatas M.Prohorovas.

Tuo tarpu V.Putinas atrodė ramus, sėdėdamas atsilošęs prie stalo ir paskutinį kartą kreipdamasis į tautą prieš balsavimą.

„Turime suvienyti visas visuomenės grupes“, – V.Putinas sakė per savo trumpą kreipimąsi penktadienio vakarą.

„Privalome dirbti sklandžiai ir konstruktyviai, be sukrėtimų arba revoliucijų“, – pridūrė jis.

Rinkimų maratonas vyks šalyje, apimančioje devynias laiko juostas; pirmiausiai rinkimų apylinkės atsidarys Tolimuosiuose Rytuose – šeštadienį 20 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku.

Paskutiniai balsai bus atiduoti Kaliningrado srityje, kur rinkimų apylinkės užsidarys po 21 valandos – sekmadienį 17 val. Grinvičo (19 val. Lietuvos) laiku.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min