Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Rusijos agresija prieš Ukrainą skaldo Europos Sąjungą

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad Rusijai, jeigu ji toliau tęs savo agresiją Ukrainos atžvilgiu, bus pritaikytos sankcijos. Tačiau, kaip skelbia „Financial Times“, Vakarai neturi vieningos nuomonės šiuo klausimu ir skyla į kelis blokus.
Palaikymo akcijos akimirka
Palaikymo akcijos akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Financial Times“ teigimu, Vakarai šiuo metu Ukrainos krizės atžvilgiu yra pasiskirstę į keturias stovyklas, kurių atstovai skirtingai mato būdus susidariusiai situacijai spręsti: JAV, didysis Europos trejetas (Didžioji Britanija, Vokietija, Prancūzija), buvusios sovietinio bloko šalys ir valstybės, kurių ekonomika tampriai susijusi su Rusija. 

Aktyviausiai už sankcijų įvedimą pasisako amerikiečiai. JAV jau paskelbė apie įvedamas sankcijas Rusijai, o Baracko Obamos administracija konsultacijų su Kongreso nariais metu svarstė ir tai, kad derėtų Rusijai pritaikyti bankų sankcijas, kurios Rusijos finansines institucijas atkirstų nuo pasaulinės finansinės sistemos. Tokios priemonės jau pritaikytos Iranui ir buvo efektyvios.

Iš trijų didžiausią įtaką turinčių ES šalių (Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija) labiausiai sankcijų įvedimui priešinasi Berlynas. Didžioji Britanija iš pradžių palaikė kietą Jungtinių Valstijų liniją, tačiau vėliau pakeitė kryptį, palaikiusi Paryžių, kuris linksta į diplomatiją ir dialogą. 

Mažiausiai Rusiją nori bausti šalys, kurios su ja palaiko artimus ekonominius ryšius, ypač Italija ir Nyderlandai.

Kaip rašoma „Financial Times“, iš anksčiau sovietiniam blokui priklausiusių šalių labai aktyviai veikia Lenkija. Varšuva spaudžia, kad Ukrainai būtų suteikta visa įmanoma ES parama, o taip pat būtų aiškiai numatytos sankcijos, kurių Europa gali griebtis prieš Rusiją. 

Dar ryžtingiau pasisako Baltijos šalys, kurioms nepatinka, kad sprendimai dėl sankcijų Rusijai priimami nepakankamai greitai. Leidinys cituoja Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri teigia, kad Rusija siunčia aiškų signalą ir reikėtų tinkamai į jį reaguoti. 

Mažiausiai Rusiją nori bausti šalys, kurios su ja palaiko artimus ekonominius ryšius, ypač Italija ir Nyderlandai. Jeigu bus pritaikytos sankcijos Maskvai, šių šalių ekonomika taip pat smarkiai nukentės. Nyderlandų premjeras Markas Rute teigia, kad vis dar reikia suteikti galimybių Rusijai ir tik tuomet, kai jau bus akivaizdu, kad konfliktą sunkiai pavyksta išspręsti, reikėtų taikyti sankcijas. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius