-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusija ambasadoriumi JAV ketina skirti vieną aršiausių generolų, pramintą „bulterjeru“

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas suteikė vilties Kremliui, kad amerikiečių politika Rusijos atžvilgiu keisis. Baracko Obamos administracija išsiuntė iš JAV ne vieną Rusijos diplomatą, tačiau dabar diplomatinė tarnyba bus itin svarbi dvišalių santykių progresui. Kremlius jau turi kandidatą, kuris turės suktis Vašingtone, rašo Rusijos žiniasklaida.
Anatolijus Antonovas
Anatolijus Antonovas / „Scanpix“/AP nuotr.

Tie, kas žiūrėjo Rusijos gynybos ministerijos spaudos konferenciją 2015 metų gruodžio 2 dieną turėtų prisiminti žmogų, kurio kalba nepriminė ne tik profesionalaus diplomato, bet ir politiko kalbos.

„Erdoganas ir jo šeima yra nusikalstamo verslo širdyje. Net jų veidai yra murzini nuo pavogtos naftos, bet jie nepripažins savo kaltės“, – apie Turkijos lyderį kalbėjo ketverių žvaigždučių antpečiais pasidabinęs generolas Anatolijus Antonovas.

„Turkijos elitas tiesiogiai finansuoja pasaulinį terorizmą“, – emocingai aiškino gynybos viceministro pareigas užimantis kariškis.

„Kommersant“ ir „The Moscow Times“ duomenimis, būtent šis aršus ir negailestingumu kariams pasižymėjęs generolas taps naujuoju Rusijos ambasadoriumi Vašingtone.

A.Antonovas jo kolegų apibūdinamas kaip kietosios linijos šalininkas. Tiesa, Rusijos apžvalgininkai ironiškai pastebi, kad dabartinėje Vladimiro Putino aplinkoje kitokių linijų šalininkų ir negali būti.

Bet generolas A.Antonovas išsiskiria net ir Kremliaus veikėjų būryje. Jis yra lojalus, kompetetingas ir itin aršus debatų dalyvis. Savo vertę jis įrodė START branduolinių ginklų kontrolės debatuose, iki pasiutimo gindamas Maskvos poziciją.

Buvęs gynybos viceministras sparčiai pakilo karjeros laiptais ir nusipelnė pasitikėjimo dėl savo ištikimybės. „Jis labiau katalikas negu popiežius“, – taip juokais apie būsimą ambasadorių Vašingtone kalbėjo gynybos ministerijoje dirbę asmenys.

V.Putinas pasitiki tokiais asmenimis ir suteikia jiems galimybę atstovauti Rusijai svetur.

Karo derybų meistras

2011 metais užsienio reikalų ministerijos nusiginklavimo ir ginklų kontrolės pareigūnu dirbęs A.Antonovas buvo perkeltas į gynybos ministeriją tada, kai prasidėjo tuomečio JAV lyderio Baracko Obamos ir tuomečio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo santykių perkrovimo derybos.

Jis buvo paskirtas gynybos viceministru, gavo uniformą ir generolo laipsnį.

„Mes juokaudavome, kad jis buvo gynybos ministerijos užsienio reikalų ministras“, – pasakojo „Kommersant“ šaltinis.

„Mes juokaudavome, kad jis buvo gynybos ministerijos užsienio reikalų ministras“, – pasakojo „Kommersant“ šaltinis.

A.Antonovas tapo D.Medvedevo pasiuntiniu, kai JAV ir Rusija ieškojo karinio bendradarbiavimo galimybių.

„Gynybos ministerija suprato, kad jiems reikia derybininko, kuris specializuotųsi kariniuose reikaluose. Ypač toje srityje, kurią amerikiečiai vadino politiniai-kariniai reikalai“, – pridūrė šaltinis.

Tiesa, naujai paskirtas generolas išsiskyrė savo entuziazmu pademonstruoti meilę Rusijai ir V.Putinui. „Jis nuolat stengėsi išsiskirti kaip patriotiškiausias kadras ministerijoje. Mes jį vadinome bulterjeru ant pavadžio“, – pasakojo buvęs gynybos ministerijos darbuotojas.

Kremlius tai pastebėjo, ir A.Antonovas neliko neapdovanotas. Kalbama, kad jo paskyrimui į JAV buvo ruošiamasi dar tada, kai prezidente, kaip manoma, turėjo būti Hillary Clinton. Generolas buvo sugrąžintas į užsienio reikalų ministeriją ir ten gavo viceministro postą.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Anatolijus Antonovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Anatolijus Antonovas

Vienas reikšmingiausių postų

Specialus dėmesys ambasadai Vašingtone nėra atsitiktinumas. Nuo pat Kubos karinės krizės 1962 metais ambasadorius JAV yra viena aukščiausių Rusijos užsienio politikos pareigybių.

Tik užsienio reikalų ministras ir, pastaruoju metu, prezidento patarėjas užsienio reikalų klausimais turi didesnę galią šalies diplomatinėje tarnyboje.

Šią tradiciją sukūrė legendinis sovietų diplomatas Anatolijus Dobryninas, kuris veikė kaip sovietų-amerikiečių diplomatijos tarpininkas dar prieš tiesioginės lyderių linijos, vadinamos „karštąja“, sukūrimą.

Būtent A.Dobrynino dėka buvo suvaldyta Kubos krizė. 1982 metais baigdamas savo diplomatinę karjerą JAV jis jau raportuodavo ne tik užsienio reikalų ministrui, bet ir komunistų partijos vadovybei.

Dabartinė Rusijos politika dar labiau suasmeninta. Čia visi sprendimai priimami už Kremliaus sienų. Užsienio reikalų ministerijos dažnai net nesiteiraujama patarimo. Sklinda gandai, kad ministras Sergejus Lavrovas netgi nėra artimiausio V.Putino rato žmogus.

A.Antonovui teks užmegzti asmeninį ryšį su V.Putinu, o tai gali būti nelengva. Bendraudamas su S.Lavrovu ar prezidento patarėju užsienio politikos klausimais Jurijumi Ušakovu, jis didelės įtakos neturės.

„Kūrybingumo niekas nereikalaus“, – konstatavo buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje ir nusiginklavimo derybų ekspertas Stevenas Piferis.

„Kūrybingumo niekas nereikalaus“, – konstatavo buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje ir nusiginklavimo derybų ekspertas Stevenas Piferis.

„Antonovas yra profesionalus diplomatas. Kaip ir dabartinis ambasadorius Sergejus Kisliakas, jis ištikimai vykdys instrukcijas iš Maskvos“, – teigė S.Piferis.

V.Putinas ieško naujų žmonių

Ekspertų teigimu, A.Antonovo paskyrimas žymi naują periodą Rusijos užsienio politikos kadrų parinkime. S.Kisliakas paliks Vašingtoną, o 70-metis prezidento patarėjas J.Ušakovas taip pat greitai trauksis iš pareigų.

A.Antonovo paskyrimas taip pat parodys Maskvos prioritetus bendraujant su D.Trumpo Baltųjų rūmų administracija. Jis buvo vienas iš derybininkų Sirijos karo klausimu, o būtent dėl šios geopolitinės problemos labiausiai sutarimo ieško D.Trumpas ir V.Putinas.

Generolas A.Antonovas itin patyręs ir derybų dėl nusiginklavimo klausimu. O būtent derybas dėl branduolinės ginkluotės D.Trumpas įvardijo kaip vieną iš sankcijų Rusijai naikinimo galimybių.

Buvę rusų diplomatai mano, kad Kremlius ieško bendrų klausimų su D.Trumpu, kad galėtų pradėti susitarimų virtinę.

„Problema ta, kad amerikiečiai nemano, jog tai labai svarbu – niekas nebesitiki branduolinio karo“, – teigė vienas Rusijos diplomatijos atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius