TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos analitikas I.Nikolajevas: „Rusai jau pradėjo save laikyti galybe, nors niekas kitas pasaulyje taip nemano“

Rusijos su kariai su karinė technika dalyvavo parado repeticijoje Maskvoje
„Scanpix“ nuotr. / Rusijos su kariai su karinė technika dalyvavo parado repeticijoje Maskvoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos gyventojų apklausos rodo, kad dauguma jų po Krymo aneksijos savo šalį vėl mato kaip didžiąją galybę. Tačiau tokia emocinga reakcija į svetimos teritorijos užėmimą yra nors ir tikra, tačiau nei atitinkanti situaciją, nei ilgalaikė, rašo FBK Strateginės analizės instituto direktorius Igoris Nikolajevas savo komentare „Gazeta“ portale.

Pasak jo, tai, kad Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį pusiasalį, dar toli gražu nereiškia, kad grįžo Rusijos galybė – vien šio fakto tiesiog nepakanka. Taip pat labai realu, kad karinė intervencija į kitą šalį Vladimiro Putino reitingus pakels tik trumpam – kaip ir buvo per Sočio žiemos olimpinės žaidynes.

Rusai savo visuomenėje keičia apibrėžimą, kas tai yra galinga valstybė

Finansų analitikas teigia, kad labiausiai neraminantis Rusijos valdžios populiarumo aspektas – rusai savo visuomenėje keičia apibrėžimą, kas tai yra galinga valstybė. 2002 metais dauguma jų teigė, kad jeigu Rusija nori tokia būti, ji privalo sukurti klestinčią ekonomiką ir pakelti pragyvenimo lygį.

Bet Rusija to nepadarė. Jos ekonomika ritasi į recesiją, o kitos po pasaulinės krizės atsigaunančios valstybės žengia klestėjimo keliu. Tačiau vietoj to, kad reikalautų pokyčių, rusams vis labiau priimtina tampa idėja, kad jie gali būti galingi net ir būdami silpni ekonomiškai – svarbu tik tai, kad kitos valstybės bijotų Rusijos karinės galios.

Igoris Nikolajevas
Igoris Nikolajevas

Anot I.Nikolajevo, kai gyventojų gerovė nustoja būti svarbiu kriterijumi sprendžiant apie valstybės statusą, šalis žengia į kitą vystymosi etapą. Prioritetai biudžete keičiasi – išlaidos gynybai ir teisėsaugai auga kaip ant mielių. Labai natūralu, kad tai išprovokuoja geopolitinį aktyvumą, kuris dažnai net negali būti pateisinamas.

Tokie prioritetų pokyčiai kartu ir pakenkia demokratinių institucijų tobulėjimui – tą rusai jau gali matyti kelerius metus. Dėl šių pokyčių taip pat vis mažėja rusų, kurie mano, kad norėdama tapti tikra galybe Rusija turi skleisti „aukšto lygio rusišką kultūrą“.

Otto von Bismarckas: „Neįmanoma nugalėti rusų – turėjome ne vieną galimybę tuo įsitikinti. Tačiau įmanoma jiems įdiegti klaidingas vertybes, ir jie patys save sunaikins“

I.Nikolajevas cituoja Otto von Bismarcką: „Neįmanoma nugalėti rusų – turėjome ne vieną galimybę tuo įsitikinti. Tačiau įmanoma jiems įdiegti klaidingas vertybes, ir jie patys save sunaikins“.

Finansų analitikas rašo, kad, be jokios abejonės, yra sunku sukurti galingą ekonomiką ir aukštą pragyvenimo lygį. Tačiau taip pat pavojinga save apgaudinėti, kad pastarųjų metų pasiekimai įvairiose srityse yra dabartinės Rusijos nuopelnas, kai didžiąja dauguma atvejų jie yra Sovietų Sąjungos palikimas.

Toks mąstymas veda prie didingų spektaklių – pavyzdžiui, Sočio olimpiados. Ji tikrai padarė įspūdį pasauliui, tačiau tas įspūdis staigiai išblėso – vos per kelias savaites nebeliko jokio teigiamo poveikio. Jokio, išskyrus vieną: rusai pradėjo save laikyti pasauline galybe, nors niekas kitas planetoje taip nemano. 

I.Nikolajevas savo komentarą pabaigia perspėjimu, kad Rusija gal ir virs galybe, tačiau šį statusą pasiekti jai bus žymiai sunkiau nei daugelis galvoja. Tą suvokia ir Rusijos valdžia, kuri suprato, kad žymiai paprasčiau yra tiesiog keisti Rusijos žmonių mąstymą ir tikėtis, kad jėgos demonstravimo pakaks. Juk žymiai lengviau ne realiai veikti, o tiesiog nuolat skanduoti „RU-SI-JA“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min