Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 rugpjūčio 18d. 23:30

Rusijos ateitis: mažėjantis gimstamumas, ekonominis liūnas ir diktatoriška valdžia

Angliakasiai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Angliakasiai
Rusijos ateities perspektyvos apaugusios įvairiausiomis spėlionėmis. Tačiau, kaip rašoma „Wall Street Journal“ publikacijoje, daugybė faktorių rodo, kad dabartinė situacija bus ne trumpalaikė, o ves prie ilgalaikių geopolitinių pokyčių.

Kaip teigiama šiame leidinyje, Rusija neabejotinai ateityje tik silpnės, tačiau nei Vakarų Europai, nei JAV tai neturėtų būti nusiraminimas. Mat esant nepavydėtinai situacijai visose srityse, Rusijos valdžiai beliks tik tęsti dabartinį pasirinktą kursą. O rimtų problemų Rusija turi.

Demografinė krizė

„Wall Street Journal“ rašo, kad sudėtingiausia situacija Rusijoje dabar yra demografinė. Nors pastaruosius kelis metus Rusijos gyventojų skaičius nustojo mažėti, o gimstamumas viršijo mirštamumą, šis sąlyginis stabilizavimasis turbūt bus neilgas. 

Griuvus Sovietų Sąjungai karu su ja krito ir gimstamumo augimas Rusijoje. Viena to pasekmių bus akivaizdi artimiausioje ateityje. Pasaulio banko duomenimis, vyrų nuo 15 iki 29 metų amžiaus Rusijoje daugiausiai buvo 1979 metais – tuomet jų čia gyveno apie 19 milijonų. 2012 metais jų skaičius sumažėjo iki 16 milijonų, o 2020 metais, manoma, jų bus apie 11,5 milijono. 

Sprendžiant pagal Rusijos gyventojų struktūrą, pastaruoju metu pastebimas gimstamumo išaugimas šios tendencijos nepakeis. Kaip rašo knygos „The Accidental Superpower“ autorius Peteris Zeihanas, Rusijoje sąlyginai daug moterų nuo 25 iki 34 metų amžiaus, t.y., gimusių paskutiniais Sovietų Sąjungos metais. 

Praėjusiais metais Rusijoje buvo 100 mln. darbingo amžiaus žmonių. Pasaulio banko skaičiavimais, kito dešimtmečio viduryje tokių žmonių čia liks tik apie 90 mln, ir šis skaičius vis kris

Netrukus šią kartą pakeis dešimtajame dešimtmetyje, t.y. metais, kuomet gimstamumas Rusijoje nuolatos krito, gimusi karta. Tyrinėtojo teigimu, tuomet šalyje ims staiga kristi pastaruoju metu pradėjęs augti gimstamumas. 

Yra ir kita tendencija – Pasaulio banko duomenimis, rusų vyrų gyvenimo trukmė išlieka maža. Vidutinė rusų vyrų gyvenimo trukmė siekia 65 metus, kai tuo tarpu amerikiečių – 76 metai. 

Jeigu kalbėtume iš karinės pusės, kas pastaruoju metu yra aktualu, tai Rusijai yra pavojingas signalas, nes šauktinių šalyje nuolatos mažės, tad ir karinę galią demonstruoti, ką dabar Rusija su pasimėgavimu daro, bus vis sudėtingiau. 

Be to, tai mažina Rusijos galią ir darbo srityje. Praėjusiais metais Rusijoje buvo 100 mln. darbingo amžiaus žmonių. Pasaulio banko skaičiavimais, kito dešimtmečio viduryje tokių žmonių čia liks tik apie 90 mln, ir šis skaičius vis kris. 

Ekonominės problemos

Tačiau demografinės problemos – ne vienintelė pažeidžiama Rusijos vieta. 

Rusijos ekonomika remiasi gamtinių išteklių eksportu. JAV Energetikos ministerijos duomenimis, praėjusiais metais nafta ir dujos sudarė 68 proc. Rusijos eksporto. Energetika taip pat aprūpina apie pusę šalies biudžeto. 

Ilgus metus Rusijos akcijų birža buvo aiškiai priklausoma nuo naftos kainų. Tačiau 2012 metų pradžioje ši tendencija ėmė mažėti, ir net naftos kainos nebeišlaiko aukšto akcijų kurso. „Brent“ naftos kainos per pastaruosius trejus metus buvo sąlyginai stabilios, tačiau Rusijos akcijos krito beveik trečdaliu. 

Rusijos ekonomika akivaizdžiai sulėtėjo. Šiais metais jos augimas, kaip prognozuoja Tarptautinis Valiutos Fondas, bus mažiausias iš visų BRIKS šalių

Rusijos ekonomika akivaizdžiai sulėtėjo. Šiais metais jos augimas, kaip prognozuoja Tarptautinis Valiutos Fondas, bus mažiausias iš visų BRIKS šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos. 

Be viso to, prognozuojamas Šiaurės Amerikos skalūninių dujų bumas – žinoma, jeigu jis įvyks – sumažins pasaulio energetinių išteklių kainas, kurios yra tokios esminės Rusijos ekonomikai. Energetinės investicijos gali būti nukreiptos į Šiaurės Ameriką, kuri vilios stabilumu ir naujais resursais. 

Norės susigrąžinti įtakos zonas

Turint galvoje šias ekonomines tendencijas ir mažėjantį darbo jėgos kiekį, Rusijai būtina didinti darbo našumą. Tačiau 2012 metų duomenys rodo, kad Rusijoje darbo našumas yra maždaug du kartus mažesnis nei vidutinis lygis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančiose šalyse. 

Plačios reformos galėtų padėti, tačiau sunku įsivaizduoti, kas joms dabar galėtų duoti postūmį. Vladimiro Putino reitingai dabar yra rekordinėse aukštumose, tad jokių kardinalių pokyčių jam, žinoma, nereikia. 

Net mintis, kad Ukrainoje kada nors gali atsirasti NATO bazės, Maskvai yra absoliučiai nepriimtina

Veikiamas demografinių ir ekonominių bėdų, Kremlius, suprantantis, kad visuomenė palaiko jo užsienio politikos kursą, susiduria su pagunda dar labiau griežtinti politiką ir taip dar labiausi keisti geopolitinę padėtį. Net mintis, kad Ukrainoje kada nors gali atsirasti NATO bazės, Maskvai yra absoliučiai nepriimtina. 

P.Zeihanas mano, kad per artimiausius dešimt metų Rusija ne tik tęs spaudimą Ukrainai, bet ir pasistengs susigrąžinti įtakos zonas Baltarusijoje, Kaukaze ir galbūt netgi Baltijos šalyse. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

14:52
00:26
00:21

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min