Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos atomininkai perspėja prezidentą Dmitrijų Medvedevą: bręsta rusiškas Fukušimos-1 variantas

Gamybinis susivienijimas MAJAK
NTV stopkadras / Gamybinis susivienijimas MAJAK
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos atominės pramonės darbuotojai parašė atvirą laišką prezidentui Dmitrijui Medvedevui.

Tuo metu, kai viso pasaulio akys nukreiptos į Japonijos Fukušimos-1 atominę elektrinę, Rusijos Uralo regione kilo atomininkų maištas.

Radioaktyvių produktų gamybinio susivienijimo „Majak“ darbuotojai tvirtina, kad čia bręsta „atominis Armagedonas“. Kitaip tariant, rusiškas Fukušimos-1 variantas.

Asmenys, nusprendę nuslėpti savo vardus (kad nebūtų atleisti iš darbo), išsiuntinėjo vietinei žiniasklaidai, Rusijos atominės  energetikos agentūrai ir prezidentui D.Medvedevui laišką, kuriame tiesiai šviesiai teigiama: net ir be žemės drebėjimo ateis atominė katastrofa.

Įmonės „Majak“ darbuotojai teigia, kad jau nebegali tylėti, nes skubiai reikia imtis visų atsargumo priemonių, rašo Uralo laikraštis „Novyj region“.

Aplaidumas ir korupcija – kirtis saugumui

Laiško autoriai tvirtina, kad Rusijos atominiuose objektuose įsivyravo aplaidumas ir vagystės. Dešimtys milijonų rublių, skirtų saugumui ir modernizavimui, „nusėda suinteresuotų asmenų kišenėse“. Tuo pat metu įmonės vadovai bando nuslėpti realią padėtį ir bando užčiaupti kritikus, norinčius atkreipti dėmesį į grubius saugumo reikalavimų pažeidimus...

Įmonės darbuotojai tikina, kad susidarė kritinė situacija: atominių objektų aušinimo sistema ir kanalizacija beveik susidėvėjusi. Darbuotojai primena, kad dar 2009 m. spaudoje rašyta apie netinkamus naudojimui kiniškus vamzdynus, kurie neatlaikytų ir paprastų buitinių srautų. O ką jau kalbėti apie pavojingus atominius objektus!

„Labai preliminariais skaičiavimais, šiame objekte suinteresuoti asmenys uždirbo bent 16 mln. rublių. Ir tik nedidelė jų dalis kažkam sumokėta už tylą“, – teigia susivienijimo „Majak“ darbuotojai.Labai preliminariais skaičiavimais, šiame objekte suinteresuoti asmenys uždirbo bent 16 mln. rublių. Ir tik nedidelė jų dalis kažkam sumokėta už tylą.

Jie pasibaisėję: aušinimo sistema „griūva akyse“, dar statybos metu buvo aišku, jog vamzdžiai neišlaikys ilgiau nei 2 metus.

Laiško autorių teigimu, vidinių patikrinimų metu rasta daugybė pažeidimų, tačiau teisėtvarka net bylos nekėlė. Kitais atvejai bylos jei ir būdavo pradedamos, netrukus jas nutraukdavo.

Laiškas baigiamas sielos šauksmu: „Šiandien mūsų planetai grasina ne tik Japonijos, bet ir Rusijos atominiai objektai. Gamtos kataklizmai ir technologinės problemos – jau praeitis. Dabar laukia tikras atominis Armagedonas. Skubiai galvokime, ką galime nuveikti, kad taip nenutiktų“.

Gamybinis susivienijimas „Majak“: paslaptys ir nelaimės

Susivienijimas „Majak“ yra Čeliabinsko srityje, šalia Ozersko miestelio. Sovietmečiu tai buvo slaptas objektas. Įkurtas 1948 m., iki 1990 m. jis nebuvo net žemėlapiuose pažymėtas.

Šis susivienijimas – vienas didžiausių pasaulyje radionuklidų preparatų tiekėjas. Čia surenkami urano-plutonio rinkiniai atominėms elektrinėms. Gaminamas ir plutonis karo pramonei.

1957 m. rugsėjį čia įvyko pirmoji didelė avarija. Susivienijimo chemijos gamykloje įvyko vadinamoji „Kyštymo tragedija“ (miestelis prie Ozersko). Tąkart, pažeidus aušinimo sistemas, nugriaudėjo sprogimas. Jis visiškai sugriovė skyrių, kuriame buvo dešimtys tonų radioaktyvių atliekų.

Radioaktyvus debesis užteršė maždaug šimtą kvadratinių kilometrų teritorijos. Tragedijos metu nuo spinduliuotės žuvo apie 200 žmonių. Bendras nukentėjusių skaičius siekė 250 tūkst.

Ši avarija buvo įvertinta šešiais balais iš septynių pagal tarptautinę sistemą. Nukentėjusius ir žuvusius „Majak“ darbuotojus norėjo lyginti su Černobylio didvyriais, suteikti socialines garantijas. Tačiau iki šiol pasiaukoję ir nukentėję žmonės neįvertinti.

Nuo 1950 m. iki šiol šiame komplekse įvyko daugybė incidentų. Jų metu buvo nutekėję dideli radiacijos kiekiai. 2005 m. vadovybė buvo paduota į teismą už tai, kad 2001–2004 m. į upę Teča išleido radioaktyvų vandenį. Buvo užkrėsta 200 km pakrantės, grėsė pavojus 12 tūkst. žmonių gyvybei.

Tačiau 2006 m. baudžiamoji byla prieš įmonės generalinį direktorių Vitalijų Sadovnikovą buvo nutraukta. Jį išgelbėjo amnestija, paskelbta Valstybės Dūmos 100 metų proga.

2007 m. direktorius išėjo į pensiją. Ir, žinoma, gavo padėką „Už ilgametį sąžiningą darbą atominėje energetikoje“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min