Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos delegacija sužlugdė derybas su Gruzija

Derybos
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Derybos
Šaltinis: BNS
0
A A

Tarptautinių tarpininkų remiamos derybos dėl Rusijos ir Gruzijos santykių sureguliavimo po pernai rugpjūtį vykusio karo konflikto pirmadienį žlugo, kai iš jų pasitraukė Rusijos atstovai, kuriuos Tbilisis apkaltino šantažu.

Rusijos derybininkai pasitraukė iš susitikimo Ženevoje skųsdamiesi, kad jame nėra atstovų iš Gruzijos separatistinio Abchazijos regiono, kuris boikotavo susitikimą, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatinis šaltinis.

„Įpusėjus deryboms rusai pasitraukė kartu su osetinais“, – sakė šaltinis, paminėdamas delegatus iš kito Gruzijos separatistinio regiono – Pietų Osetijos, kuri išprovokavo pernai rugpjūtį konfliktą tarp Tbilisio ir Maskvos.

„Jie nusprendė, kad nėra prasmės diskutuoti apie saugumą Kaukaze nedalyvaujant Abchazijai“, – pridūrė diplomatinis šaltinis.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Maskvoje sakė, kad jo delegacija nusprendė padaryti pertrauką iki antradienio.

„Nebuvo paisoma pagrindinių sąlygų dėl šio derybų raundo“, – sakė jis Rusijos naujienų agentūroms.

Tarpininkai nurodė, kad pamėgins antradienį pratęsti dviejų dienų susitikimą.

Gruzijos užsienio reikalų viceministras Giga Bokerija piktai reagavo į Rusijos delegacijos pasitraukimą ir apkaltino Maskvą mėginimu „šantažuoti tarptautinę bendriją“.

„Šis gėdingas žingsnis yra dar vienas susitarimų dėl ugnies nutraukimo, kurie buvo pasiekti tarpininkaujant Europos Sąjungai, ir naujausių Jungtinių Tautų rezoliucijų pažeidimas“, – pareiškė jis agentūrai AFP.

Jungtinės Valstijos išreiškė nusivylimą dėl Rusijos sprendimo pasitraukti iš susitikimo.

„Tai, kad iš susitikimo pasitraukta dar neprasidėjus diskusijoms esminiais klausimais, aiškiai rodo suderintas pastangas sužlugdyti Ženevos derybas“, – Vašingtone žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Ianas Kelly.

Nuo 2008 metų spalio tarpininkaujant JT, ES ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) buvo surengta virtinė susitikimų dėl Gruzijos ir Rusijos santykių normalizavimo.

Tarpininkai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame išreiškė „didelį apgailestavimą“ dėl Rusijos ir Pietų Osetijos delegacijų pasitraukimo.

„Tarpininkai stengiasi, kad antradienį ryte, kaip planuota, diskusijos būtų pratęstos, ir ragina dalyvauti visas suinteresuotas šalis“, – pažymima pirmadienį išplatintame bendrame ES, JT ir ESBO pareiškime.

Prancūzija taip pat paragino pratęsti derybas.

„Raginame visas suinteresuotas šalis gegužės 19 dieną vėl prisidėti prie tarptautinių diskusijų Ženevoje, kurios yra svarbiausias padėties regione stabilizavimo ir humanitarinių klausimų sprendimo veiksnys“, teigiama Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pareiškime.

Diplomatai kiek anksčiau sakė, jog viliasi, kad Abchazijos pareigūnai vis dėlto nuspręs dalyvauti antradienį numatytose diskusijose. Tačiau dabar tokia galimybė atrodo mažai tikėtina.

Abchazija sekmadienį pagrasino boikotuoti derybas, protestuodama dėl to, kaip Jungtinės Tautos apibrėžė regiono statusą. Jos pareigūnai įgyvendino šį grasinimą ir pirmadienį nepasirodė derybose.

JT ataskaitose šis regionas įvardijamas Abchazija, Gruzija. Tai suerzino Maskvos remiamos respublikos atstovus, nes toks įvardijimas reiškia, kad separatistinis regionas yra Gruzijos dalis.

Pirmadienį vėlai vakare JT turėjo paskelbti naują ataskaitą ir S.Lavrovas sakė nekantraujantis ją pamatyti.

Vasarį Ženevoje vykusiose derybose Rusija ir Gruzija ėmėsi pirmųjų konkrečių žingsnių, kad užkirstų kelią naujiems susirėmimams, sutikdamos su tarpininkų pasiūlymais įsteigti spartesnės karinės komunikacijos kanalų.

Tačiau liko neišspręstos kitos saugumo problemos, įskaitant svarbius klausimus, susijusius su kariškių judėjimu ir karinio kontingento padidinimu. Taip pat nebuvo susitarta dėl humanitarinės pagalbos teikimo gruzinams Pietų Osetijoje ir pabėgėlių sugrįžimo.

2008 metų rugpjūčio pradžioje Rusijos kariškiai ir tankai įsiveržė į Gruziją, kad atremtų gruzinų pajėgų puolimą separatistiniame Pietų Osetijos regione, kurį ne vienus metus visapusiškai rėmė Maskva.

Rusų pajėgos užėmė nemažą dalį šalies teritorijos, bet vėliau atsitraukė į Pietų Osetiją ir kitą maištingą Abchazijos regioną, kurį Maskva, kaip ir Pietų Osetiją, pripažįsta nepriklausomomis valstybėmis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Rusija Gruzija
Parašykite atsiliepimą apie 15min