TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos ekspertas perspėjo: Maskvą gali bombarduoti kas tik nori – iš jos PRG liko tik griuvėsiai

Vienas iš sovietinių Maskvos PRG sistemos objektų – dabar čia liko tik plikos sienos.
Kadras iš televizijos kanalo „Vesti“ reportažo / Vienas iš sovietinių Maskvos PRG sistemos objektų – dabar čia liko tik plikos sienos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Maskvos priešraketinės gynybos sistema (PRG) nebegina Rusijos sostinės nuo priešų raketų arba bombų: ligšiolinė karinė technika beviltiškai paseno, o naujos kariškiai kol kas negavo.

Tokį pareiškimą, sulaukusį audringos reakcijos savo šalyje, padarė vienas iš Rusijos nežinybinės oro ir kosmoso gynybos ekspertų tarybos pirmininkų Igoris Ašurbeilis. Kitų ekspertų nuomone, I.Ašurbeilis, kuris dešimtmetį iki 2011-ųjų vadovavo tokias sistemas kuriančiam konstruktorių biurui „Almaz-Antei“, griauna politines prezidento Dmitrijaus Medvedevo pastangas ir atskleidžia valstybės paslaptį.

AFP/Scanpix nuotr./Mobilioji Rusijos PRG sistema S-300
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mobilioji Rusijos PRG sistema S-300

Tačiau, kaip rašo newsru.com, jokios paslapties čia nebėra. Informaciją apie griuvėsiais pavirtusį Maskvos PRG skydą Rusijos žiniasklaida skelbė jau anksčiau.

I.Ašurbeilis tvirtina, kad Maskvos zoną nuo 1978 metų sauganti PRG sistema A-35 nenumaldomai sensta. Joje naudojamos dviejų tipų raketos, „iš kurių vienas tipas praktiškai jau nebėra kovinės parengties“. „Kalbant apie antrąjį raketų tipą, tai jų koviniai elementai saugomi atskirai nuo pačių raketų. Tad jų parengimo naudojimui laikas ne visada gali būti adekvatus galimo priešininko puolimo įrenginių priartėjimo laikui“, – pabrėžė konstruktorius. 

Todėl, pasak jo, ir buvo nuspręsta kurti mobilią PRG sistemą S-500. „Kad būtų galima ją naudoti ne tik Maskvos, bet ir bet kurios kitos teritorijos, kuriai gali grėsti pavojus, gynybai, ar tai būtų Kaliningradas, ar Tolimieji Rytai“, – sakė I.Ašurbeilis Rusijos naujienų agentūrai „RIA Novosti“.

PRG sistemos S-300, kurios naudojamos Maskvos gynybai, paseno ir bus nurašytos, o naujesnės sistemos S-400 kūrėjai taip ir nesulaukė valstybės užsakymų, kariškiams perduotas tik ribotas šių įrenginių skaičius. Priimti užsakymus iš užsienio valstybių S-400 gamintojams uždrausta, tad PRG sistemų kūrėjai liko ir be lėšų, ir be tolimesnių perspektyvų, pažymi specialistas.

Priimti užsakymus iš užsienio valstybių S-400 gamintojams uždrausta, tad PRG sistemų kūrėjai liko ir be lėšų, ir be tolimesnių perspektyvų.Anksčiau skelbta, kad iki 2016 metų virš Maskvos bus sukurtas keturių sektorių PRG „skėtis“. Vėliau tokį „skėtį“ ketinama išskleisti virš visos Rusijos teritorijos. Apie tai kalbėjo Rusijos karinės-kosminės gynybos operatyvinės-strateginės vadovybės viršininkas generolas leitenantas Valerijus Ivanovas. Tačiau ar tokie planai taps realybe, parodys tik laikas.

Kas tarsis su šalimi, kuri negali apginti savo sostinės?

Žurnalo „Nacionalnaja oborona“ vyriausiasis redaktorius Igoris Korotčenka mano, kad I.Ašurbeilio pareiškimai „daro didžiulę politinę žalą prezidento D.Medvedevo užsienio politikos kursui ir griauna jo pastangas pasiekti susitarimą su NATO dėl bendros PRG sistemos kūrimo“. „Kas tarsis su šalimi, kuri nesugeba užtikrinti savo sostinės saugumo?“ – pabrėžė I.Korotčenka.

Jeigu I.Ašurbeilio žodžiai apie nepakankamas PRG priemones Maskvos gynybai atitinka tiesą, tai tada reikia kalbėti apie buvusio „Almaz-Antei“ generalinio direktoriaus įvykdytą nusikaltimą, įsitikinęs šis ekspertas. „Reikia suprasti, kad jis atskleidė valstybės paslaptį. Dabar visi žino, kad bet kuri šalis gali smogti sostinei bet kuriuo metu“, – pasipiktinimo neslepia I.Korotčenka.

Visuomeninių ir politinių tyrimų centro direktorius ir karinis ekspertas Vladimiras Jevsejevas paaiškino, kad I.Ašurbeilio žodžius reikia suprasti kaip konstatavimą to fakto, kad Maskvos niekas neapgintų nuo strateginės tarpžemyninės raketos atakos, kadangi kita dabartinė sistema A-135, veikianti nuo 1995 metų, taip pat jau išnaudojo savo resursus.

AFP/Scanpix nuotr./Mobilioji Rusijos PRG sistema S-400
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mobilioji Rusijos PRG sistema S-400

Tačiau, jo nuomone, dabar tiesioginės grėsmės, kad kas nors smogtų raketomis į Maskvą, nėra: Irano raketos Maskvos nesugebėtų pasiekti, Vakarai nebėra laikomi potencialiais Rusijos priešais, o Kinija savo raketas naudoja tik kaip branduolinio sulaikymo priemonę.

Be to, V.Jevsejevo nuomone, naujosios mobiliosios sistemos S-400 ir S-500 neužtikrintų Maskvos saugumo tarpžemyninės raketos atakos atveju. „Tam būtina sukurti kitokio tipo PRG priemonių, kurios sugebėtų „pagauti“ priešo raketas 200–300 km aukštyje. Rusija turi visas galimybes sukurti tokią raketą“, – optimistiškai įsitikinęs V.Jevsejevas.

Sovietinė gynybos sistema virto griuvėsiais

Jau anksčiau Rusijos žiniasklaida ne kartą skelbė, kad daugelis sovietiniais laikais kurtos Maskvos PRG sistemos objektų pavirto griuvėsiais. Anksčiau daugelio šių karinių objektų nebuvo nė viename viešai prieinamame žemėlapyje, o dabar jie nebeteko bet kokios gynybinės reikšmės.

Televizijos kanalo „Vesti“ žurnalistai apsilankė viename tokiame objekte, esančiame maždaug už 100 km nuo Maskvos. „Po žeme – tambūrų sistema, kabo instrukcijos, kokią dezinfekciją reikia praeiti vieno ar kito tipo užteršimo pavojingomis medžiagomis atveju. Hermetiškas duris kažkas jau išvogė, o paini kambarių sistema galiausiai išveda į tokį pat milžinišką angarą kitoje kalvos pusėje“, – savo įspūdžius aprašė žurnalistai.

Sprendžiant iš senų laikraščių ir užrašų buvusio karinio objekto kanceliarijoje, gyvenimas čia nutrūko devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Poilsio kambaryje iki šiol kabo lenta su Sovietų Sąjungos Komunistų partijos politinio biuro narių portretais.

Apie tai, kad čia ne paprasti griuvėsiai, rodo tik tas faktas, kad arti tokių objektų iki šiol draudžiamos naujos statybos. O tokių apleistų objektų aplink Rusijos sostinę – visas žiedas. Juos jungia dabar jau apleistas ir nebenaudojamas, o kažkada buvęs slaptas betoninis kelias.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min