Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos finansų ministro Aleksejaus Kudrino demaršas atgaivino Rusijos rinkimų intrigą

Aleksejus Kudrinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksejus Kudrinas.
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos finansų ministro Aleksejaus Kudrino atsisakymas dirbti vyriausybėje po valdančiojo tandemo rokiruotės atgaivino rinkimų kampanijos intrigą: ekonomistai ministro demaršą įvertino kaip grėsmę ir taip nelabai tvirtam stabilumui ir teigia, kad tai turbūt tik prologas prieš susirėmimą dėl įtakos būsimosios vyriausybės ekonomikos politikai.

A.Kudrinas sekmadienį pareiškė, kad jo pažiūros nesutampa su prezidento Dmitrijaus Medvedevo pažiūromis ir kad jis nedirbs naujojoje vyriausybėje, kuriai, kaip šeštadienį pažadėjo dabartinis premjeras Vladimiras Putinas, po rinkimų vadovaus dabartinis valstybės vadovas. Pats V.Putinas tikisi 2012 metų pavasarį grįžti į Kremlių.

Ekonomistai galimą A.Kudrino pasitraukimą vieningai pavadino smūgiu Rusijos patrauklumui investicijų srityje, kurio Rusija turbūt negali sau leisti, kai pasaulio rinkose tvyro audros nuojauta, „nuteka“ kapitalas, išparduodamos Rusijos akcijos.

Be to, ekonomistai mano, kad A.Kudrino – V.Putino komandos sunkiasvorio su ilgu nuopelnų sąrašu – ir D.Medvedevo – tik vietininko be komandos ir pasiekimų – akistatos baigtis dar toli gražu nėra aiški.

„Kudrinas įkūnija makroekonominį ir biudžetinį Rusijos stabilumą. Jo pasitraukimas būtų rimtas smūgis Rusijos patrauklumui investicijų srityje“, – sakė fondo „Verno Capital“ partneris Rolandas Nashas.

„Tačiau manau, kad kol kas neverta jo nurašyti. Jis taip pat artimas Putinui, kaip ir Medvedevas. Galbūt tai paraiška premjero postui“, – pridūrė jis.

V.Putinas premjero postą D.Medvedevui susiejo su valdančiosios partijos rezultatais Valstybės Dūmos rinkimuose gruodžio mėnesį – įrašė savo jaunesniojo partnerio pavardę vietoje savosios pirmojoje „Vieningosios Rusijos“ kandidatų sąrašo pozicijoje.

Prieš paskelbiant apie valdančiojo tandemo rokiruotę, A.Kudrinas buvo laikomas vienu pagrindinių pretendentų į premjero postą

Ne taip kaip prieš ketverius metus, kai pagal konstituciją Kremlių palikęs V.Putinas paskelbė D.Medvedevą politiniu įpėdiniu ir mainais gavo tvirtą pažadą dėl premjero posto, šiemetinėje situacijoje yra palikta erdvės traktuotėms, o tai, komentatorių nuomone, didina A.Kudrino šansus.

„Reikia suprasti, kad Putinas savo kėdėje liks mažiausiai iki 2018 metų rinkimų, o galbūt – net ir iki 2024 metų, o štai kiek laiko išsėdės Medvedevas, niekas nežino“, – sakė ekonomistas Sergejus Aleksašenka.

Dar pusmetis neapibrėžtumo

„Iki galo viskas nėra aišku, todėl kad visa tai – ketinimai. Visa tai – pageidavimai. Viskas gali pasikeisti. Maža ką, procesas sudėtingas, politinis“, – taip pat skeptiškai kalbėjo buvęs centrinio banko vadovas Olegas Vjuginas, kuris dabar vadovauja banko MDM direktorių tarybai.

„Trusted Sources“ analitiko Christopherio Granville'o nuomone, A.Kudrinas per visus V.Putino valdymo metus neprarado vilties tapti premjeru.

„Akivaizdu, jog jis pajuto, kad vėl pasitaikė proga, ir suprato, kad tai – jo paskutinė proga. Jeigu jam tos pareigybės nedavė, jis įgijo priežastį išeiti. Tačiau pareiškimu jis neperžengė diplomatinių tonų: vietoje atviros konfrontacijos su aukščiausiuoju lyderiu išreikė nesutikimą su jo jaunesniojo partnerio politika“, – sakė Ch.Granville'as.

V.Putinas ne kartą viešai gyrė A.Kudriną už makroekonominį stabilumą ir polinkį į griežtą biudžetinę politiką, dėl kurios finansų ministras įgijo galybę priešų tarp politikų ir valdininkų. Toje priešų armijoje yra ir D.Medvedevas, kurio dosnumas jau seniai kelia V.Kudrinui alergiją – ir net nedangstomą.

Prieš paskelbiant apie valdančiojo tandemo rokiruotę, A.Kudrinas buvo laikomas vienu pagrindinių pretendentų į premjero postą, ir net sekmadienio demaršas jo iš šito sąrašo neišbraukė.

„Rinka gyvens viltimi, kad Medvedevą iš premjero (posto) atleis labai greitai, tarkime, vasarą, o po to Putinas atnaujins reformas, kas yra neišvengiama“, – sakė vienas liberalių pažiūrų ekonomistas rusas, nenorėjęs skelbti savo pavardės. Jo nuomone, D.Medvedevas neturi politinio svorio tokiai konfrontacijai.

„Valdžios pasikeitimas praėjo taip žeminamai, jog tai – Medvedevo galas“, – sakė jis ir pridūrė, kad ministrų būsimajai vyriausybei parinkimas bus „Putino, o ne Medvedevo sprendimas“.

„Klausimas dėl to, kas bus kitas premjeras, kas užims svarbiausius postus vyriausybėje, bus neatsakytas iki kovo rinkimų“, – sako “ Troika Dialog ” strategas Chrisas Weaferi.

„Visa tai beprasmiška aptarinėti. Yra du žmonės, kurie dėl visko susitarė. Dėl ko jie susitarė, mes nežinome“, – sakė S.Aleksašenka.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min