Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 7d. 23:07

Rusijos opozicijos ateitis: režimo pokyčiai greitu metu neįmanomi, A.Navalną pakeis P.Durovas?

Aleksejus Navalnas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Aleksejus Navalnas

Šeštadienį į Rusijos miestų gatves išėjo tūkstančiai jaunų žmonių, besipriešinančių dar vienai Vladimiro Putino kadencijai prezidento poste. Politologai ir disidentai „Jis mums ne caras“ skanduojantį jaunimą giria, vis dėlto jų prognozės – liūdnos: šioje diktatūroje pokyčiai kol kas neįmanomi, o protestų organizatorius Aleksejus Navalnas praranda populiarumą.

„Jei į Pasaulio futbolo čempionatą Rusijoje atvyksite su vaikais, pasakykite jiems, kad pasiklydę sušuktų „Putinas – vagis“. Policija juos iškart suras“, – tviteryje karčiai juokavo rusų opozicionierius ir pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas.

Ir iš tiesų: pasaulį šokiravo nuotraukos, kuriose užfiksuota, kaip policijos pareigūnai šiurkščiai suima jaunuosius protestuotojus, tarp kurių – akivaizdžiai nepilnamečiai asmenys.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Rusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Rusijoje

Vien Maskvoje buvo suimta daugiau nei tūkstantis protestuotojų, kituose miestuose – apie 500. Užfiksuota daugybė pareigūnų smurto atvejų: pavyzdžiui, kaip sukarintos kazokų grupės nariai rimbais čaižo taikius demonstracijų dalyvius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kazokai puola protestuotojus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kazokai puola protestuotojus

Būtent jaunimas tapo varomąja protestų jėga. Pilietinio judėjimo „Solidarumas“ politinės tarybos pirmininkas Ilja Jašinas džiaugėsi, kad į demonstracijas susirenka vis jaunesni asmenys.

I.Jašinas: „Pamenu laikus, kai tokiose akcijose būdavo sunku sutikti žmogų, jaunesnį nei 50 metų amžiaus, o šiandien pirmose mitinguojančiųjų eilėse stovi tie, kuriems tikrąja to žodžio prasme priklauso Rusijos ateitis.“

„Pamenu laikus, kai tokiose akcijose būdavo sunku sutikti žmogų, jaunesnį nei 50 metų amžiaus, o šiandien pirmose mitinguojančiųjų eilėse stovi tie, kuriems tikrąja to žodžio prasme priklauso Rusijos ateitis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“

Valdžia, žinoma, iš naujo pradeda dainelę apie vaikų įpainiojimą į politiką. Tačiau realybėje valdžia pati juos įpainioja. Paaugliai turi stiprų teisingumo jausmą. Tai – normalu: jie mato ir jaučia sistemos veidmainiškumą, aktyviai reiškia, kad su tuo nesutinka. Nenorite, kad paaugliai protestuotų? Leiskite vykti pokyčiams valdžioje, suteikite normalią ekonomiką ir laisvės atmosferą“, – feisbuke I.Jašinas.

Silpstantis A.Navalno populiarumas

Vis dėlto politologai ir aktyvistai į jaunimą daug vilčių nededa. Ne visi giria ir į gatves protestuotojus sukvietusį Aleksejų Navalną. Pats opozicionierius buvo sulaikytas nepraėjus nė dešimčiai minučių po to, kai pasirodė tarp mitingo dalyvių.

„Problema yra ta, kad Navalnas vis labiau virsta revoliucionieriumi ir disidentu. O protestuojantys 2011−2012 m. norėjo būti opozicija. Tai – didelis skirtumas“, – organizacijos „Atviroji Rusija“ portalui teigė politologas Dmitrijus Oreškinas, omeny turėdamas tais metais vykusius masinius protestus, nukreiptus prieš valdančiąją partiją „Vieningoji Rusija“ ir V.Putiną.

Anot politologo, tie, kurie kurie palaikė A.Navalną 2011—2012 m., „nenori daužyti langų ir grumtis su policija“ – esą jie nenori revoliucijos.

„Racionalus, patyręs elektoratas laikosi nuo jo kuo toliau. Navalną palaiko visai kita socialinė grupė – jaunimas, kuris emocingai reaguoja. Aš labai prijaučiu šiam jaunimui, deja, dauguma rusų jam nepriklauso“, – teigė D.Oreškinas.

D.Oreškinas: „Tai reiškia du dalykus: arba valdžia geriau supranta situaciją nei Navalnas, arba jo lozungai nepasiekia gyvybiškai svarbių interesų, kuriuos žmonės yra pasiruošę ginti.“

Politologo teigimu, A.Navalno populiarumas mažėja, nes protestai ne auga, o priešingai – silpsta.

„Tai reiškia du dalykus: arba valdžia geriau supranta situaciją nei Navalnas, arba jo lozungai nepaliečia gyvybiškai svarbių interesų, kuriuos žmonės yra pasiruošę ginti“, – sakė D.Oreškinas ir pridūrė, kad „Navalnas ima erzinti“ net ir anksčiau jį rėmusius asmenis

Rusų disidentas, „Laisvosios Rusijos forumo“ įkūrėjas Ivanas Tiutrinas taip pat pastebi, kad gerokai pasikeitė protestuotojų amžius. Į A.Navalno raginimus daugiausia atsiliepia 15-40 metų žmonės – vadinamoji „interneto karta“.

Aktyvisto manymu, augančios kritikos A.Navalnui priežastis – gerai apgalvoti režimo metodai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ivanas Tiutrinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ivanas Tiutrinas

„Taip, dalis opozicijos nuo Navalno nusigręžė, tačiau būtina paminėti, kad valdžia Navalną specialiai nustūmė į politikos paraštes: neregistravo jo kaip dalyvio prezidento rinkimuose, neregistravo jo partijos. (Režimas – red.) palieka jam vienintelę galimybę – eiti į gatves.

Tada jie patį Navalną paleidžia, o jaunus žmones kuriam laikui įkalina. Taip ima atrodyti, kad Navalnas – provokatorius: esą jis sukviečia žmones į gatves, pats sėdi laisvėje, kelia vaizdo įrašus į „Youtube“, o tie jauni, niekam nežinomi žmonės sėdi kalėjime“, – 15min sakė I.Tiutrinas.

I.Tiutrinas: „Tada jie patį Navalną paleidžia, o jaunus žmones kuriam laikui įkalina. Taip ima atrodyti, kad Navalnas – provokatoriaus: esą jis sukviečia žmones į gatves, pats sėdi laisvėje, kelia vaizdo įrašus į Youtube, o tie jauni, niekam nežinomi žmonės sėdi kalėjime.“

Galimybių opozicijai nėra

D.Oreškinas mano, kad silpstant A.Navalno populiarumui nesisteminėje opozicijoje gali atsirasti vietos naujiems lyderiams. Vienas iš kandidatų – „Telegram“ įkūrėjas Pavelas Durovas.

Balandį, kai teismas leido Rusijos federalinei ryšių rinkos priežiūros tarnybai (Roskomnadzor) užblokuoti programėlę „Telegram“, atsisakiusią saugumo tarnyboms suteikti duomenų šifravimo kodus, į Maskvos gatves išėjo virš 10 tūkst. žmonių.

Tiesa, programėlė, nors ir draudžiama, Rusijoje vis dar sėkmingai veikia.

„Dabar jo (P.Durovo – red.) pozicija geresnė nei Navalno, nes Navalnas jau pradėjo erzinti. Tuo tarpu Durovas, visų pirma, yra naujas. Antra, jis – sėkmingas, žino, kaip daryti verslą. Visų trečia, jis – konkretus. Laisvė arba korupcija suvokiamos kaip abstrakcija, o šiuo atveju žmonės ginasi nuo tiesioginės grėsmės, kylančios įprastoms teisėms“, – mano D.Oreškinas.

Anot politologo, tokiomis aplinkybėmis kiti verslininkai būtų nutraukę veiklą Rusijoje, o P.Durovas pasielgė priešingai – negaili pinigų kovai su valdžia.

Vk.com nuotr./„VKontakte“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Pavelas Durovas
Vk.com nuotr./„VKontakte“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Pavelas Durovas

„Taip atsiranda naujas politinis lyderis, naujas opozicionierius. Jo negalima vadinti disidentu – jis veikia teisiniame lauke, gina savo nuosavybę. Jis (tarnyboms – red.) neperduoda šifravimo kodų, ir tai sužadina simpatiją, supratimą bei didėjantį populiarumą – palaikyti „Telegram“ atėjo dvigubai daugiau žmonių nei pas Navalną“, – teigė D.Oreškinas.

I.Tiutrinas pripažįsta, kad A.Navalnas susiduria su problemomis. „Jis nežino, ką daryti po to. Toliau vesti žmones į gatves? Neefektyvu. Registruoti partiją – neįmanoma, veikti teisiniame lauke taip pat, kadangi jį dabartinis režimas specialiai nustumia į paraštes“, – 15min sakė aktyvistas.

Vis dėlto I.Tiutrinas teigia, kad nei P.Durovas, nei bet kuris kitas į gatves žmones išvesti sugebantis lyderis greitu metu neatneš didelių pokyčių.

I.Tiutrinas: „Deja, manau, kad pilietinei visuomenei Rusijoje artimiausiu metu jokių perspektyvų nėra. Prie tokio lygio autoritarinės diktatūros, egzistuojančios šiandienos Rusijoje, efektyvios opozicijos ir organizuotos pilietinės jėgos negali būti.“

„Nematau jokios galimybės transformuoti protestą, kuris įvyko šeštadienį, į ką nors rimtesnio. Labai palaikau protestuotojus, tačiau jų – labai mažai. Šiandien situacija tokia, kad neįmanoma padidinti protestuotojų skaičiaus, neįmanoma iškovoti daugiau pilietinių teisių“, – teigė I.Tiutrinas.

„Deja, manau, kad pilietinei visuomenei Rusijoje artimiausiu metu jokių perspektyvų nėra. Prie tokio lygio autoritarinės diktatūros, egzistuojančios šiandienos Rusijoje, efektyvios opozicijos ir organizuotos pilietinės jėgos negali būti. Nes teismai, įstatymų leidyba ir represinis aparatas yra sukurtas sunaikinti bet kokias nepriklausomybės apraiškas“, – prognozavo aktyvistas.

Tuo tarpu I.Jašinas siūlo nenutraukti protestų.

„Pagrindinis klausimas: pamitingavome, išreiškėme nepasitenkinimą, ką daryti toliau? Mano atsakymas – priešintis ir laikytis savo linijos. Gatvė buvo ir išlieka svarbi kovos už šalies ateitį dalis. Svarbi, bet ne vienintelė.

Dar yra švietimas: padėkite viešinti nepriklausomus pranešimus apie korupciją, vaizdo medžiagą ir tyrimus, kuriuos parengia opozicija. Nuneškite žmonėms tiesą, įtikinkite valdžios rėmėjus. Dalyvaukite rinkimuose: kaip savanoriai, kandidatai stebėtojai. Visa tai atneš pokyčius“, – I.Jašinas rašė socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vadovo uošvio įmonei už šilumą Pravieniškių kolonija permokėjo 126 tūkst. eurų

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Pasiduodu, apėmė „negatyvas“

Pasaulis kišenėje

9 dažnos turistų klaidos Islandijoje, kurių geriau nedaryti

Aktualu

Orai.lt: pasiruoškite audrai, vėtroms, lietui

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Kultūra

Artūras Tereškinas: Pirmyn į chronišką ateitį

Aktualu

Į Europos Parlamentą kandidatuosiantis prof. L.Mažylis: ten – ne politikos dramblių kapinės

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Aktualu

Peru į upę nukritus autobusui žuvo mažiausiai 21 žmogus

Gazas

Pokalbis 15min studijoje apie projektą „Kito kailyje“: kaip gatvėje sutaria pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Aktualu

Raseinių rajono savivaldybė sieks išieškoti 23 tūkst. patirtos žalos

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Naujienos

Aktualu

Buvusi 100-metį irgi mininčios Latvijos prezidentė V.Vykė-Freiberga: „Ekstremistų buvo tarp žmonių, kurie pianinu skambino Schubertą“

Verslas

Infliacija Venesueloje pasiekė 13,779 tūkst. proc.

Verslas

Gyvenimas be grynųjų: su kokiomis problemomis susiduria šalys, einančios to link?

15min recenzija Kultūra

„Keršytojai. Begalybės karas“ ir kino ribų paieškos

Gazas

Klubo „Porsche classic“ sezono atidaryme svečiavosi ir 469 AG išvystantis „Porsche 911 GT3“

Pasaulis kišenėje

Neatrasta ar pamiršta Italijos dalis – Kalabrija?

Aktualu

V.Bakas: visuomenei bus atskleista visa 10 metų kaupta informacija, sąrašas įspūdingas ir jis neapsiriboja viena įmone

Nusivylimas Toronte: „Raptors“ žaidėjų ir LeBrono emocijų kontrastai

Aktualu

Donaldas Trumpas ketina paskelbti, ar grąžins sankcijas Iranui

Aktualu

Sirijoje sudužo karinis rusų sraigtasparnis, abu pilotai žuvo

Aktualu

Ką Šiaurės ir Pietų Korėjų lyderių susitikimo metu slėpė Kim Jong Uno batai?

Vardai

Meghan Markle įrodė savo pranašumą prieš hercogienę Catherine

Aktualu

Darbo užkulisiai iš arti: policijos pareigūnų šūviai aidi prekybos centruose ir miškuose

Aktualu

Šiauliuose aptikti XVII a. namo pamatai

Gazas

Rygoje prasidėjo Lietuvos šonaslydžio čempionatas, lietuviai svilino asfaltą su latviais ir estais

Gyvenimas

Pilvinio tipo nutukimas glaudžiai susijęs su depresija

Verslas

S.Eidrigevičiaus vardo menų centrui architektai pasiūlė 19 idėjų: išrinkite geriausią!

Sportas

Pasaulio ledo ritulio čempionate Rusija ir Kanada varžovų nepagailėjo

24sek

Šansą gavęs „Žalgirio“ jaunimas įrodė vertę prieš „Juventus“

Aktualu

Išslaptinta VSD pažyma: „MG Baltic“ bandė valdyti valstybę, D.Mockus sako, kad koncernas dirbo gerai

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

09:06
00:29
01:11

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min