Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pradeda rinkti naują patriarchą

Pirmasis posovietinis patriarchas Aleksijus II mirė praėjusį mėnesį.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Pirmasis posovietinis patriarchas Aleksijus II mirė praėjusį mėnesį.
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia sekmadienį pradeda naujo patriarcho, kuris jai vadovaus tokiu metu, kai jos populiarumas padidėjęs, o santykiai su Kremliumi artimi, rinkimo procesą.

Maždaug 200 Rusų Ortodoksų Bažnyčios aukščiausių dvasininkų sekmadienį ryte meldžiasi Kristaus Išganytojo šventovėje prieš prasidedant Archijerėjų ir Vietiniam Susirinkimams

„Meldžiamės už tai, kad vieningai išrinktume savo Bažnyčios vadovą“, – tokią specialią maldą perskaitė per Liturgiją vienas diakonų.

Jis taip pat paragino visus susirinkusiuosius drauge prašyti Dievą duoti Susirinkimų dalyviams „didžios išminties, proto ir dievobaimingumo, apsaugoti nuo visų pagundų, nuodėmių ir susiskaldymo“.

Pirmasis Archijerėjų Susirinkimo posėdis prasidės Bažnyčios susirinkimų salėje maždaug 14 val. Maskvos (13 val. Lietuvos) laiku.

Archijerėjų Susirinkimas, kuriame dalyvauja tik vyskupai, pasiūlys tris kandidatus vadovauti Bažnyčiai, kurios galva, pirmasis posovietinis patriarchas Aleksijus II, mirė praėjusį mėnesį.

Kitą savaitę bus surengtas Vietinis Susirinkimas, kuris iki ketvirtadienio turi išrinkti naująjį patriarchą. Intronizacijos – naujo išrinkto patriarcho pasodinimo į sosto – iškilmės jau paskirtos kitą sekmadienį, vasario 1 dieną.

Vietiniame Susirinkime dalyvaus ne tik aukščiausi Bažnyčios vadovai, bet ir pasauliečių, parapijų ir vienuolynų dvasininkijos atstovai.

Pagrindinis pretendentas į patriarchus yra dabartinis laikinasis Bažnyčios vadovas, Smolensko ir Kaliningrado metropolitas Kirilas.

Šis įtakingas hierarchas, kuris vadovauja Bažnyčios užsienio ryšiams, milijonams rusų yra pažįstamas iš savaitinės televizijos laidos „Ganytojo žodžiai“, kurioje jis aiškina įvairius Bažnyčios klausimus ir pataria žiūrovams, kaip spręsti savo dvasines problemas.

Jo pagrindinis varžovas yra Kalugos ir Borovsko metropolitas Klimentas, kuris vadovauja Bažnyčios administracijai ir yra beveik nežinomas plačiajai visuomenei, bet turi daug šalininkų tarp dvasininkų.

62 metų Kirilas kai kuriose sferose apibūdinamas kaip reformuotojas, o 59 metų Klimentas – kaip konservatyvesnis hierarchas, bet analitikai perspėja, kad tokių politinių būdvardžių priskyrimas Bažnyčios lyderiams gali klaidinti.

Kai kurie Rusijos laikraščiai rašė, kad pagrindinis skirtumas yra ne ideologinis, o tas, kad Kirilas džiaugiasi dideliu Bažnyčios vaidmeniu politiniame gyvenime, kai Klimentas tuo tarpu nori susitelkti ties jos dvasiniu vaidmeniu.

Kirilas buvo kaltinamas tuo, kad yra pernelyg artimas katalikams ir net dalykais, susijusiais su jo asmeniniu gyvenimu. Abu pretendentai yra siejami su senais skundais dėl Bažnyčios piktnaudžiavimo mokestinėmis lengvatomis.

„Jei Kirilo ir Klimento varžymasis bus pernelyg didelis ir kels grėsmę Bažnyčios vienybei, gali būti, kad bus išrinktas trečias kandidatas“, – sakė Borisas Falikovas iš Maskvoje įsikūrusio valstybinio filologijos universiteto religinių studijų centro.

Dėl to galėtų būti išrinktas pagyvenęs, „laikinas“ hierarchas, toks kaip Kruticų ir Kolomnos metropolitas Juvenalijus ar Minsko ir Slucko metropolitas Filaretas, kuriems abiem gerokai per septyniasdešimt.

Kad ir kas perimtų vadovavimą Bažnyčiai, jis vadovaus institucijai, kuri posovietiniais laikais vis stiprėjo. Aleksijus II patriarchu tapo 1990 metais, prieš pat Sovietų Sąjungos žlugimą, tad naujasis lyderis bus pirmasis, išrinktas posovietiniais laikais.

Valdant Aleksijui II, kuris, kaip buvo įtariama, sovietiniu periodu buvo susijęs su KGB, Bažnyčia tapo Kremliaus sąjungininke ir dabar politiniai lyderiai, tokie kaip premjeras Vladimiras Putinas, nuolat matomi pamaldose.

„Bažnyčios ir valstybės santykiai yra artimi, ir valdžia visada ras būdą daryti įtaką naujajam patriarchui, jei to reikės“, – sakė B.Falikovas.

„Bažnyčia vaidina svarbų vaidmenį nestabilumo laikais. Ekonominės krizės metu valstybei reikia daryti įtaką žmonėms ir vaidinti raminamą vaidmenį“, – sakė jis.

Pastarasis Vietinis Susirinkimas vyko prieš 18 metų. Jame Maskvos ir visos Rusijos metropolitu buvo išrinktas velionis Aleksijus II, pasaulietiškame gyvenime Aleksejus Ridigeris. Jis buvo penkioliktasis Rusijos ortodoksų vadovas nuo patriarcho institucijos įvedimo 1589 metais.

Sprendimai Vietiniame Susirinkime priimami balsų dauguma.

Pasak patriarchato atstovų, kandidatas į aukščiausią Bažnyčios postą turi būti ne jaunesnis kaip 40 metų, turėti vadovavimo vyskupijai patyrimą ir autoritetą rusų ortodoksų bendrijoje bei už jos ribų.

Patriarcho institucija, kurią Rusų ortodoksų Bažnyčioje panaikino Petras I, buvo atkurta 1917 metais, likus nedaug laiko iki bolševikų valdžios atėjimo.

Trys patriarchai, vadovavę Bažnyčiai, esant komunistų valdžiai, – Sergijus, Aleksijus II ir Pimenas – buvo išrinkti per balsavimą be alternatyvos, pritarus sovietinei valdžiai, o tai rodė, kad valstybė kontroliuoja Bažnyčią.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min