Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos pareigūnai atidarys stačiatikių katedrą Paryžiuje: V.Putinas nedalyvaus

cerkve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Naujoji stačiatikių cerkvė Paryžiuje
Šaltinis: BNS
3
A A

Rusijos finansuotas naujas stačiatikių katedros kompleksas Paryžiuje šalia Eifelio bokšto trečiadienį bus atidarytas be planuoto garbės svečio – prezidento Vladimiro Putino.

V.Putinas praėjusią savaitę atšaukė vizitą, per kurį turėjo dalyvauti soboro komplekso, taip pat apimančio dvasinį centrą ir mokyklą, iškilmingoje atidarymo ceremonijoje, kai Prancūzija griežtai sukritikavo Maskvos vykdomą bombardavimą Sirijoje.

Daugelį stebina naujasis statinys prie Senos upės Paryžiaus centre: penkiais didžiuliais paauksuotais kupolais papuoštas soboras, aiškiai matomas Šviesų miesto istorinėje širdyje.

Kaip pranešama, šis projektas taip pat kelia susirūpinimą Prancūzijos žvalgybos agentūroms, nes yra arti vyriausybinių pastatų, įskaitant Užsienio reikalų ministeriją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujoji ortodoksų cerkvė Paryžiuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujoji stačiatikių cerkvė Paryžiuje

V.Putinas užtikrino šiam projektui, kainavusiam per 100 mln. eurų, tvirtą finansinį ir politinį palaikymą.

Soboras buvo pastatyta buvusiame valstybinės žemės sklype, kurį Maskva išpirko 2010 metais, kai Prancūzijai vadovavo prezidentas Nicolas Sarkozy.

Naujasis soboras atidaromas Prancūzijos ir Rusijos santykiams ne pačiu geriausiu metu.

„Šį projektą galima sieti su tikinčiųjų poreikiais, bet jis tikriausiai įgyvendina Rusijos troškimą atidaryti kultūrinį ir religinį centrą Paryžiuje, nesusijusį su jos ambasada“, – naujienų agentūrai AFP sakė rašytojas ir stačiatikių dvasininkas Christophe'as Levalois.

V.Putinas palaiko glaudžius ryšius su įtakinga Rusijos stačiatikių bažnyčia, o jos lyderis, patriarchas Kirilas, reikšdavo asmeninį palaikymą Kremliaus politikai – pavyzdžiui, karinei intervencijai Sirijoje.

Kirilas planuoja aplankyti Paryžių gruodžio 4 dieną ir pašventinti Šv.Trejybės soborą. Jo interjerą planuojama baigti įrengti ateinančiais metais.

Kadangi V.Putinas nedalyvaus, atidarymo ceremonijai trečiadienį vadovaus Rusijos kultūros ministras Vladimiras Medinskis.

„Keistas neaiškumas“

Vis dėlto Prancūzijoje didėjanti stčiatikių bendruomenė, stiprinama imigracijos iš Rusijos, taip pat Artimųjų Rytų ir Balkanų, Kremliaus remiamą projektą vertina prieštaringai.

Paryžiuje jau yra viena ortodoksų katedra – Šv.Aleksandro Neviškio soboras – pastatytas rusų bendruomenės dar 1861 metais. Tačiau jis yra pavaldus Stambulo, o ne Maskvos patriarchatui. Pastarasis yra laikomas labiau politizuotu.

Su Šv.Aleksandro Neviškio soboru susijęs istorikas Antoine'as Arjakovsky pabrėžė naujojo projekto „keistą ir problemišką neaiškumą“: jį finansuoja teoriškai sekuliari Rusijos valstybė, „supainiojanti religiją ir politiką už poros žingsnių nuo Eliziejaus rūmų (Prancūzijos prezidentūros) ir Užsienio reikalų ministerijos“.

Naujasis soboras atidaromas Prancūzijos ir Rusijos santykiams ne pačiu geriausiu metu.

Šis projektas taip pat kelia rūpesčių prezidentui Francois Hollande'ui, Prancūzijoje vykstant įtemptiems nacionaliniams debatams dėl religijos vaidmens viešajame gyvenime – ypač po virtinės islamo ekstremistų atakų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujoji ortodoksų cerkvė Paryžiuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujoji ortodoksų cerkvė Paryžiuje

Praėjusią savaitę išleistoje vienoje knygoje cituojami F.Hollande'o žodžiai, kad Prancūzijoje yra „problema dėl islamo“, nes musulmonų bendruomenei reikalingi savi maldos namai ir pripažinimas.

„Islamas kelia problemą ne todėl, kad savaime yra pavojinga religija, o dėl to, kad jis nori įsitvirtinti kaip religija respublikoje“, – valstybės vadovo pareiškimas cituojamas knygoje „Prezidentas neturėtų to sakyti“ („Un president ne devrait pas dire ca“).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Rusija Prancūzija
Parašykite atsiliepimą apie 15min