Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos politikos ekspertai: „Šio Putino versijos 2.0 nebus, bet gali būti naujas Putinas“

Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį Vilniuje vykusiame intelektualų forume Rusijos politikos ekspertai malė į miltus kalbas apie galimybę atsisakyti Vakarų taikomų sankcijų Rusijos prezidento Vladimiro Putino šutvei. Jie ragino atsisakyti bet kokių iliuzijų apie V.Putino pasikeitimą ir imtis drąsinti Rusijos pilietinę visuomenę eiti į gatves.

Pasak buvusio Rusijos premjero Michailo Kasjanovo, Rusijos režimas jau baigia savo dainą ir Vakarams būtina pasirengti tam, kas bus, kai V.Putinas neteks valdžios.

M.Kasjanovas akcentavo, kad Vakarai jokiu būdu neturi patikėti V.Putino melu, jei jis pradėtų postringauti neva linksta į kompromisą, kad gali pats pasikeisti ir gali atsirasti kokia nors atnaujinta jo versija „Putinas 2.0”.

Rusija ir V.Putinas – tai du skirtingi dalykai, – sakė M.Kasjanovas.

Taip pat jis ragino nelaikyti V.Putino pamišėliu, nes tokiu jis tik apsimeta tikėdamasis, kad tuomet su juo bus elgiamasi lyg su nepakaltinamuoju.

„Ciniškas V.Putinas, žvelgiant plačiau, tikrai norėtų būti Europos civilizacijos dalimi, tačiau tik su viena sąlyga. Jis nori, kad jūs, Vakarai, priimtumėte jo režimą, kaip normalų su vadinamąja rusiška demokratijos ir laisvų rinkimų interpretacija. Ten nėra jokios ideologijos, jokių vertybių. Ten svarbiausias valdžios išlaikymas. Bet kokia kaina“, – sakė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./M.Kasjanovas (kairėje) dažnai bendrauja su Europos politikais.
AFP/„Scanpix“ nuotr./M.Kasjanovas (kairėje) dažnai bendrauja su Europos politikais.

Opozicijai reikia Vakarų palaikymo

M.Kasjanovas pareiškė, kad dabar Rusijai Vakarų taikomos sankcijos yra puikios ir veikia, nes jomis smogiama būtent V.Putinui ir jo aplinkai, bet ne visai šaliai, ne tautai.

„Rusija ir V.Putinas – tai du skirtingi dalykai. V.Putinas absoliučiai neatstovauja Rusijos valstybės interesams. Jei tai suprasite ir to laikysitės, ateityje viskas bus gerai“, – sakė jis.

V.Putinas nėra nei Stalinas, nei karo generolas, kuris būtų nusiteikęs kautis iki mirties. Jis tik KGB provokatorius, o provokatoriai, surengę provokacijas, mėgsta gauti naudos ir pabėgti, – sakė M.Kasjanovas.

Taip pat M.Kasjanovas ragino Vakarus nebijoti labiau spausti V.Putiną tiek per opoziciją šalies viduje, tiek tarptautinėje bendruomenėje.

„Drąsinkite žmones Rusijoje eiti į gatves protestuoti prieš V.Putino politiką, o išorėje baikite kalbėti apie sankcijų naikinimą ir laikykitės savo vertybių. Tvirtai laikykitės pozicijos Krymo atžvilgiu. Baikite jaustis kalti dėl NATO plėtros. Tai visiškai neteisinga. Ir aiškinkite Rusijos žmonėms, kad siekiate stiprios, integruotos į Europą ir demokratiškos Rusijos“, – patarė jis.

Paklaustas, ar įsivaizduoja, kad išėję į gatves Rusijos žmonės galėtų sukelti revoliuciją, M.Kasjanovas pareiškė, kad tai įmanoma, bet tai sukeltų katastrofą. Todėl jis siūlo rasti kelią, kuriuo V.Putinas galėtų atsitraukti.

„V.Putinas nėra nei Stalinas, nei karo generolas, kuris būtų nusiteikęs kautis iki mirties. Jis tik KGB provokatorius, o provokatoriai, surengę provokacijas, mėgsta gauti naudos ir pabėgti“, – sakė jis.

L.Ševcova: būkite pasiruošę naujam Putinui

Rusijos politikos apžvalgininkė Lilija Ševcova tvirtino, kad V.Putino režimas tikrai ilgai netvers.

„Pacientas jau miršta“, – sakė ji ir pridūrė, kad V.Putino sistemai dar galima taikyti kosmetiką – plastinę chirurgiją ar botuliną – bet tai nieko nepakeis. Tačiau ji skatino Vakarus neapsigauti, kad, jei neliks V.Putino, tai neliks ir jo sistemos.

L.Ševcova neatmetė, kad V.Putino aplinka jau dabar ruošia naują lyderį, kuris vaidins demokratą, tačiau iš tiesų bus tik naujas V.Putinas.

Tai pirmas kartas Rusijos istorijoje, kai jos ekonomika negali išgyventi pati. Kai net „Gazprom“ negali gyvuoti be Vakarų, – teigė L.Ševcova.

„Ir nustebtumėte, kaip stipriai jis gali būti palaikomas Rusijoje ir užsienyje“, – sakė ji.

Kai kurių Vakarų lyderių kalbas apie tai, kad su Rusija įmanoma susitarti ir susitaikyti, kad reikia V.Putinui leisti išsaugoti gražų veidą, L.Ševcova pavadino savotišku sadomazochizmu, kuris tik prailgins Rusijos žmonių kančias ir sukels dar daugiau grėsmių tarptautinėje erdvėje.

Pati L.Ševcova siūlė Vakarams toliau stipriai remti Rusiją prie sienos ekonomiškai, kad galiausiai pati ji suprastų, kad turi ieškoti kelių suartėti su Europa.

„Tai pirmas kartas Rusijos istorijoje, kai jos ekonomika negali išgyventi pati. Kai net „Gazprom“ negali gyvuoti be Vakarų. Kai visoms sritims reikia ryšių Vakaruose, kad galėtų prekiauti. Kai visiems reikia bankų sąskaitų užsienyje. Kai reikia kokybiško išsilavinimo. Ir tai ta sritis, kur Vakarai gali turėti lemiamus svertus“, – teigė ji.

Jei Vakarai to nesupras ir nepradės taikyti savo taisyklių V.Putinui ir jo bendrams, korumpuotoms Rusijos įmonėms ir oligarchams, pasak L.Ševcovos, XXI amžius visam pasauliui gali būti labai sunkus ir dramatiškas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min