Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 30d. 15:50

Rusijos programišiai taikėsi į rinkėjų registravimo sistemas JAV valstijose

Amerikietė atiduoda balsą balsavimo mašinoje 2012 metų prezidento rinkimuose
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Amerikietė atiduoda balsą balsavimo mašinoje 2012 metų prezidento rinkimuose

Šių metų vasaros pradžioje programišiai buvo sukėlę grėsmę rinkėjų registravimo sistemoms JAV Arizonos ir Ilinojaus valstijose, o Federalinis tyrimų biuras (FTB) birželį informavo Arizonos pareigūnus, kad ataką surengė rusai, rašo „The Washington Post“.

Arizonos valstybės sekretorės Michele Reagan atstovo Matto Robertso teigimu, FTB kilusią grėsmę apibūdino kaip „didelę ir neabejotiną“ bei ją įvertino 8 balais iš 10. Reaguodama valstija beveik savaitei uždarė rinkėjų registravimo sistemą.

Tiesa, netrukus paaiškėjo, kad programišiai nesugebėjo įsibrauti į Arizonos valstijos ir net atskirų jos apygardų sistemas, nors ir nugvelbė vienintelio rinkimų komisijos pareigūno Hilos apygardoje vartotojo vardą bei slaptažodį.

Kad programišiai buvo rusai, FTB pateikė kaip faktą, tiesa, nepatikslino, ar jie – nusikaltėliai, ar Rusijos valdžios samdiniai.

Apie panašų įsibrovimą į rinkimų organizavimo sistemas liepą pastebėjo Ilinojaus valstijos pareigūnai. Programišiai žalos nepadarė ir neperėmė jokių duomenų, tačiau tai irgi buvo sėkmingas įsibrovimas.

Kitaip tariant, jei nebus skubiai imamasi saugumo stiprinimo priemonių, programišiai, kurie vasarą galbūt tik žvalgėsi po rinkimų organizavimo kompiuterines sistemas, lapkritį, amerikiečiams balsuojant JAV prezidento rinkimuose, jau gali imtis realių veiksmų ir taip padaryti įtaką rinkimų rezultatams.

Šie incidentai – naujausi ženklai, kad Rusija valstybiniu mastu domisi JAV rinkimais ir pagrindinių partijų kampanijomis. 2015-aisiais ir šiemet kelis kartus įsibrauta į Demokatų nacionalinio komiteto (DNK) serverius, o perimti laiškai vasarą buvo paviešinti.

Dėl kilusio skandalo turėjo atsistatydinti DNK pirmininkė Debbie Wasserman Schultz.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Debbie Wasserman Schultz
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Debbie Wasserman Schultz

Analitikai jau skambina pavojaus varpais dėl šių metų rinkimų saugumo. FTB rugpjūčio pradžioje įspėjo pareigūnus ypač budriai saugoti rinkimų organizavimo sistemas, į kurias gali būti įsibrauta.

FTB rugpjūčio pradžioje įspėjo pareigūnus ypač budriai saugoti rinkimų organizavimo sistemas, į kurias gali būti įsibrauta.

Skelbiama, kad programišiai galėjo įsibrauti į sistemas ir dar dviejose valstijose, o kibernetinio saugumo specialistai visose JAV jau skuba užtikrinti, kad balsavimas lapkritį būtų saugus.

Ką programišiai gali padaryti? Įsibrovę į sistemas jie gali taisyti duomenis apie rinkėjus, trinti įrašus apie jų užsiregistravimą balsavimui, o visu tuo – sukelti abejonių rinkimų teisėtumu.

„Manęs pernelyg negąsdina galimybė, kad užpuolikai pasisavins informaciją. Kur kas baisiau būtų, jei jie duomenis koreguotų ar ištrintų. Štai čia slypi tikroji galimybė paveikti šių metų rinkimus“, – teigė Interneto saugumo centro viceprezidentas Brianas Kalkinas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min