Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Rusijos saugumo tarnybos vėl pradėjo vartoti žodį „čekistai“

Rusijos nacionalinis antiteroristinis komitetas paskelbė pranešimą, kuriame FSB pareigūnai vadinami čekistais. Tai tikriausiai pirmas toks saugumo tarnybų pavartotas žodis dabartinių darbuotojų atžvilgiu. Prieš tai šis žodis nebuvo vartojamas oficialiuose šaltiniuose ir dėl asociacijų su raudonuoju teroru, kuris prasidėjo po 1917 m. ir buvo lydimas daugybės egzekucijų, skelbia nepriklausomas portalas „Agenstvo“.
Rusijos FST pareigūnai
Rusijos FST pareigūnai / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Naujiena „Altajaus čekistai užkirto kelią teroristiniam išpuoliui Barnaule“ paskelbta sausio 22 d. komiteto interneto svetainėje. Iš teksto matyti, kad autoriai „čekistais“ vadina FSB pareigūnus.

Atlikus paiešką komitetto ir FSB interneto svetainėse per „Yandex“ ir „Google“ paieškos sistemas paaiškėjo, kad žodis „čekistas“ anksčiau nebuvo vartojamas kalbant apie šiuolaikinės FSB darbuotojus. Jis buvo taikomas tik sovietų specialiosioms tarnyboms.

Pats žodis „čekistas“ kilęs iš santrumpos VČK, kuri apibūdino Visos Rusijos ypatingąją komisiją kovai su kontrrevoliucija ir sabotažu. Ši organizacija egzistavo pirmaisiais Sovietų Sąjungos gyvavimo metais, jai vadovavo Feliksas Dzeržinskis. Čekistai pasižymėjo tuo, kad vienu metu atliko tyrėjų, teisėjų ir egzekutorių funkcijas.

Vėliau VČK patyrė daugybę transformacijų ir ne kartą keitė pavadinimus, tapdama GPU, NKVD ir KGB. Šiuolaikinė FSB taip pat susijusi su VČK istorija, rašoma saugumo tarnybos interneto svetainėje. Plačiąja prasme čekistais gali būti vadinami ir kitų specialiųjų tarnybų darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius