Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 27d. 21:46

Rusijos šnipų Niujorke taikiniai – nuo lėktuvų iki ambicingų gražuolių

Jevgenijus Buriakovas teisme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jevgenijus Buriakovas teisme

Niujorke pirmadienį suimtas Rusijos pilietis 39 metų Jevgenijus Buriakovas įtariamas rinkęs slaptą informaciją Rusijos užsienio žvalgybai (SVR). Naujo rusų šnipų tinklo demaskavimas atskleidė, kad Kremliaus pasiuntiniai yra itin geros nuomonės apie save, bet įkliūva lyg maži vaikai.

Kaltinamajame akte nurodyta, jog Rusijos šnipas, kuris oficialiai dirbo vieno Rusijos banko JAV skyriuje, verbavo amerikietes finansininkes, gaudavo riboto naudojimo vyriausybinius dokumentus iš lošimo namų savininko ir net spaudė profesines sąjungas trečioje šalyje, kad gautų Rusijai reikalingą kontraktą. J.Buriakovas savo kaltę neigia.

Diplomatai spėjo pabėgti

J.Buriakovas buvo atvestas į teismą, kur jam pareikšti kaltinimai. Be jo, šnipinėjimu įtariami Rusijos diplomatai – 40 metų Igoris Sporyševas iš Rusijos prekybos atstovybės ir 27 metų Viktoras Podubnyjus, dirbęs Rusijos misijoje Jungtinėse Tautose. Abu jie spėjo palikti JAV ir bus teisiami už akių.

J.Buriakovas buvo atsakingas už informacijos rinkimą, o I.Sporyševas ir V.Podubnyjus buvo atsakingi už ryšius su kuratoriais, gautos informacijos analizę ir jos persiuntimą į Rusiją.

Pasak JAV prokurorų, J.Buriakovas 2012 metais pradėjo dirbti kaip Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) slaptasis agentas, apsimesdamas vieno Rusijos banko padalinio Manhetene darbuotoju.

Nuotr. iš FTB vaizdo įrašų/Anna Chapman
Nuotr. iš FTB vaizdo įrašų/Anna Chapman

Istorija, panaši į A.Chapman

Šis Rusijos šnipo demaskavimas buvo pirmasis po to, kai 10 slaptųjų agentų, įskaitant sekso simboliu vėliau virtusią Aną Chapman, buvo suimti Niujorko apylinkėse 2010 metais. Jie pripažino savo kaltę ir buvo perduoti Rusijai per apsikeitimą sučiuptais agentais.

Tačiau JAV pareigūnai teigia, kad dabar demaskuotas Rusijos šnipų tinklas niekuo nesusijęs su 2010 m. išardytu tinklu, kuriame veikė A.Chapman.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Statomas naujasis Pasaulio prekybos centro dangoraižis Niujorke
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Manhetenas

I.Sporyševas ir J.Buriakovas, be kita ko, savo tikslams išnaudojo ir Rusijos žurnalistus, kurių prašydavo užduoti reikiamus klausimus per interviu su Niujorko prekių biržos darbuotojais.

Dirbo „Vnešekonombank“ filiale Niujorke

Federalinis teismas kaltinimus J.Biriukovui pareikš vasario 9 d. Jam gresia iki 10 metų nelaisvės. Rusijos valdžia kol kas nieko nekomentuoja.

Rusijos portalas gazeta ru. cituoja Manheteno prokurorą Preetą Bhararą, kuris pareiškė, kad J.Buriakovo areštas rodo, kad „rusų šnipai ir toliau neršia tarp amerikiečių“.

Tyrimo duomenimis, J.Buriakovas, turėjęs slapyvardį Ženia, dirbo vieno Rusijos bankų ofiso Niujorke skyriuje, o iš tiesų buvo Rusijos Užsienio žvalgybos darbuotojas.

Rusijos „Vnešekonombank“ jau pripažino, kad J.Buriakovas iš tiesų dirbo banko skyriaus JAV atstovo pavaduotoju.

J.Buriakovui pareikšti iškart keli kaltinimai. Tarp jų – neteisėtas mėginimas užsiimti lobizmu užsienio valstybės naudai. Be to, J.Buriakovas kaltinamas mėginęs užverbuoti JAV piliečius. Dokumentuose minimos dvi moterys, viena jų dirbo neįvardijamoje Niujorko finansinėje kompanijoje.

„Huffington Post“ rašo, kad I.Sporyševas ir J.Buriakovas, be kita ko, savo tikslams išnaudojo ir Rusijos žurnalistus, kurių prašydavo pateikti reikiamus klausimus per interviu su Niujorko prekių biržos darbuotojais.

Tyrimo duomenimis, J.Buriakovas ir jo bendras I.Sporyševas daugybę kartų susitiko nuo 2012 m. kovo iki 2014 m. rugsėjo. Šių susitikimų tikslas buvo perduoti žvalgybinę informaciją. Jie visuomet susitikdavo gatvėje, prieš tai kodiniais žodžiais pabendravę telefonu. Įtariami Rusijos šnipai dokumentus vadino „bilietais“.

Užduotis – į Rusiją atvesti „Bombardier“ lėktuvų gamintoją

Dirbdamas Niujorke J.Buriakovas bandė vienai neįvardijamai kompanijai iš trečios šalies padėti Rusijoje sukurti lėktuvų gamybos bendrovę. Šiam sandėriui priešinosi tos šalies profesinės sąjungos, nes bijojo prarasti darbo vietas. J.Buriakovo užduotis buvo įtikinti profesines sąjungas pritarti sandėriui.

Airbaltic.com nuotr./„Airbaltic“ lėktuvas „Bombardier Q400 NextGen“
Airbaltic.com nuotr./„Airbaltic“ lėktuvas „Bombardier Q400 NextGen“

Gazeta.ru spėja, kad kalbama apie Rusijos bendrovės „Rostech“ ir Kanados lėktuvų gamintojo „Bombardier“ mėginimą sudaryti kontraktą dėl turbosraigtinių lėktuvų surinkimo Rusijoje. Praėjusių metų lapkritį buvo nutarta atidėti šį projektą dėl sudėtingos geopolitinės situacijos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra viešai pareiškęs, kad „viena žvalgybos užduočių yra Rusijos kompanijų ekonominių interesų gynyba“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra viešai pareiškęs, kad „viena žvalgybos užduočių yra Rusijos bendrovių ekonominių interesų gynyba“.

Šnipas užkibo ant agento kabliuko

J.Buriakovas Atlantik Sityje taip pat susitikinėdavo su verslininku, kuris Rusijoje planavo atidaryti lošimo namus.

Verslininkas įtariamam šnipui papasakojo, kad turi ryšių vyriausybiniuose sluoksniuose ir gali jam perduoti dokumentų apie aukštus postus užimančius Rusijos piliečius, kuriems JAV įvedė sankcijas.

Neįvardijamas verslininkas J.Buriakovui perdavė ir riboto naudojimo dokumentų apie Rusijos bankus, kuriems taip pat buvo paskelbtos sankcijos, tačiau ant tų dokumentų nebuvo žymos „Slapta“.

Teisme paaiškėjo, kad minimas verslininkas buvo JAV slaptųjų tarnybų agentas, „konfidencialus informatorius, slapyvardžiu CS-1“.

„J.Buriakovas išreiškė didelį norą gauti informacijos temomis, kurios buvo labai tolimos nuo jo, banko tarnautojo, darbo sferos ir interesų. Per šiuos susitikimus J.Buriakovas taip pat sutiko paimti dokumentus, kuriuos CS-1 sakė gavęs iš JAV vyriausybinės įstaigos ir kuriuose yra Rusijai potencialiai naudingos informacijos, taip pat ir apie JAV sankcijas Rusijai“, – teigiama kaltinamajame akte, kurį cituoja „Newsweek“.

Verbavo ambicingas studentes

„Ar iš studenčių išeina geros šnipės? Panašu, kad Rusija manė, jog taip“, – rašo „Newsweek“.

Kai tu man kalbi apie mergaites, tai, pagal mano patirtį, iš to labai retai pavyksta išgauti tai, su kuo galima dirbti.

Pagal kaltinamąjį aktą du Rusijos šnipai bandė „keletą jaunų moterų, turėjusių ryšių su vienu dideliu universitetu Niujorke, paversti žvalgybos duomenų šaltiniais“. Universiteto pavadinimas neminimas.

FTB ilgą laiką klausėsi I.Sporyševo ir V.Podubnyjaus pokalbių, iš kurių aiškėja, kad „abonentai aptarinėjo potencialias šių šaltinių galimybes ir svarstė kitų agentų bandymus užverbuoti kitus rusų kilmės asmenis, susijusius su universitetu“.

Kaltinamajame akte taip pat teigiama, jog šie du įtariami rusų šnipai taip pat bandė užverbuoti moteris, dirbusias finansinių konsultacijų bendrovėse. I.Sporyševas net pasiguodė V.Podubnyjui dėl kylančių sunkumų

„Dėl šių merginų aš turiu daug idėjų, bet jų neįgyvendinsi praktikoje, nes jos neleis prie jų prisiartinti tiek, kiek reikia, – pareiškė I.Sporyševas. – O kad suartėtum, reikia arba jas dulkinti, arba naudoti kitus įtakos svertus, kad jos pildytų mano prašymus. Kai tu man kalbi apie mergaites, tai, pagal mano patirtį, iš to labai retai pavyksta išgauti tai, su kuo galima dirbti.“

Rusų mačo trūko romantikos

Iš užfiksuotų įtariamų Rusijos šnipų pokalbių aiškėja, kad abu jie buvo nepatenkinti tuo, jog informacijos JAV rinkimas mažai kuo primena tikrą šnipinėjimo romantiką.

Pasak šaltinių, I.Sporyševas atrodė kaip tikras mačo, o jo eisena priminė legendinį kultūristą, kino žvaigždę ir JAV politiką Arnoldą Schwarzeneggerį.

„Aš maniau, kad važiuosiu į užsienį su svetimu pasu“, – sakė I.Sporyševas, svajojęs apie žvalgo nelegalo karjerą.

Pasak šaltinių, I.Sporyševas atrodė kaip tikras mačo, o jo eisena priminė legendinį kultūristą, kino žvaigždę ir JAV politiką Arnoldą Schwarzeneggerį.

I.Sporyševas savo vyresnįjį sūnų skatino domėtis kariniais žaidimais: 9 metų berniukas gerai mokėsi, bet buvo agresyvus. Vieno jo klasės draugo motina prisimena, kad Sporyševas jaunesnysis, supykęs ant klasės draugų, grasino „pagaminti bombą ir susprogdinti mokyklą“.

Iki Krymo aneksijos Sporyševų šeima draugavo su Ukrainos diplomatais, bet po to nustojo juos kviestis į svečius. Teigiama, kad po Krymo aneksijos Sporyševai pradėjo demonstruoti „agresyvų patriotizmą“.

FTB sekė ketverius metus

Federalinis tyrimų biuras (FTB) tirti šią bylą pradėjo 2010 m., netrukus po to, kai JAV buvo demaskuota ankstesnis rusų šnipų tinklas, kuriam priklausė ir raudonplaukė Ana Chapman, dabar Rusijoje tapusi tikra žvaigžde.

Nuotr. iš „Maxim“ interneto puslapio/Naujasis „Maxim“ numeris su Anna Chapman jau intensyviai reklamuojamas internete
Nuotr. iš „Maxim“ interneto puslapio/Naujasis „Maxim“ numeris su Anna Chapman jau intensyviai reklamuojamas internete

JAV sulaikyti rusų šnipai vėliau buvo iškeisti į Vašingtonui šnipinėjusius rusus ir sugrįžo į tėvynę.

Šnipų tinklą, kuriam priklausė ir A.Chapman, išdavė dvigubas agentas – SVR darbuotojas Viktoras Potejevas, dirbęs ir Centrinei žvalgybos valdybai (CŽV).

FTB užfiksavo, kad I.Sporyševas ir J.Buriakovas kalbėjosi apie demaskuotą rusų šnipų tinklą: „Jie nieko nedarė, galbūt, jų ir buvo tokia užduotis – nieko nedaryti. Jie JAV buvo „miegantys“ agentai“.

Miegančiais vadina tuos agentus, kurie kartais daug metų gyvena savo gyvenimus kitoje šalyje, bet žvalgyba, kuriai jie dirba, gali paprašyti jų paslaugų bet kuriuo metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kauno policija atskleidė plataus masto tarptautinės operacijos detalių: sulaikyta 10 asmenų

Aktualu

„Trapus“ susitarimas: mokytojai trečiadienį paliks ministeriją, stabdomas streikas, pradedamas auditas

Kultūra

Prezidentė paskyrė Mindaugą Kvietkauską kultūros ministru

Aktualu

VRK balsavimą dėl R.Karbauskio tautinių kostiumų dalybų atidėjo

15min eksperimentas Gazas

Nežymėtas Kalėdų Senelio „Porsche“ tikrina kelininkų darbą ir „matuoja greitį“

Verslas

Seimas palaimino „Independence“ pirkimą

Aktualu

Už smurtą prieš sūnų teisiama 7 vaikų mama E.Geležiūnienė: „Žaidžia, susižeidžia – nefiksuoji tų mėlynių“

Aktualu

Vilniaus verslininkai pasisavino milijoną: neegzistuojantis 30 ha sklypas ir „verslo partneris“ medkirtys

Sportas

„Man Utd“ vadovų kantrybė baigėsi: Jose Mourinho – atleistas

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ rekomenduoja: 5 patarimai, kaip pasipuošti per šventes

Pasaulis kišenėje

Šiaurės Lietuvoje įsikūrė kalėdinių žaisliukų muziejus: kai kuriems – daugiau nei šimtas metų

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Mokslas.IT

NASA inžinierius sukūrė karmos ranką ir pamokė siuntinių vagis

Vardai

Atlikėja Berneen: „Iš dainavimo Katare, kuriame manęs niekas nežino, uždirbu daugiau“

Maistas

Išskirtinis leidinys: R.Daskevičius pristatė maisto ir fotografijos idėjų knygą „52 kartai“

24sek

Apie latvio viliones prakalbęs Dainius Adomaitis įvertino situaciją rinkoje

Vardai

55-ąjį gimtadienį švenčiančio Brado Pitto virsmas: ar vis dar galima vadinti svajonių jaunikiu?

Aktualu

Rygos miesto taryba balsuos dėl nepasitikėjimo meru N.Ušakovu

Vardai

Sėkmingiausi Lietuvos ir pasaulio dainininkai, karjerą pradėję muzikiniuose TV projektuose

Gazas

Kelininkai perspėja dėl vis dar sudėtingų eismo sąlygų rytų Lietuvoje

Naujienos

Aktualu

Kauno policija atskleidė plataus masto tarptautinės operacijos detalių: sulaikyta 10 asmenų

Aktualu

„Trapus“ susitarimas: mokytojai trečiadienį paliks ministeriją, stabdomas streikas, pradedamas auditas

Kultūra

Prezidentė paskyrė Mindaugą Kvietkauską kultūros ministru

Aktualu

VRK balsavimą dėl R.Karbauskio tautinių kostiumų dalybų atidėjo

15min eksperimentas Gazas

Nežymėtas Kalėdų Senelio „Porsche“ tikrina kelininkų darbą ir „matuoja greitį“

Verslas

Seimas palaimino „Independence“ pirkimą

Aktualu

Už smurtą prieš sūnų teisiama 7 vaikų mama E.Geležiūnienė: „Žaidžia, susižeidžia – nefiksuoji tų mėlynių“

Aktualu

Vilniaus verslininkai pasisavino milijoną: neegzistuojantis 30 ha sklypas ir „verslo partneris“ medkirtys

Sportas

„Man Utd“ vadovų kantrybė baigėsi: Jose Mourinho – atleistas

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ rekomenduoja: 5 patarimai, kaip pasipuošti per šventes

Pasaulis kišenėje

Šiaurės Lietuvoje įsikūrė kalėdinių žaisliukų muziejus: kai kuriems – daugiau nei šimtas metų

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Mokslas.IT

NASA inžinierius sukūrė karmos ranką ir pamokė siuntinių vagis

Vardai

Atlikėja Berneen: „Iš dainavimo Katare, kuriame manęs niekas nežino, uždirbu daugiau“

Maistas

Išskirtinis leidinys: R.Daskevičius pristatė maisto ir fotografijos idėjų knygą „52 kartai“

24sek

Apie latvio viliones prakalbęs Dainius Adomaitis įvertino situaciją rinkoje

Vardai

55-ąjį gimtadienį švenčiančio Brado Pitto virsmas: ar vis dar galima vadinti svajonių jaunikiu?

Aktualu

Rygos miesto taryba balsuos dėl nepasitikėjimo meru N.Ušakovu

Vardai

Sėkmingiausi Lietuvos ir pasaulio dainininkai, karjerą pradėję muzikiniuose TV projektuose

Gazas

Kelininkai perspėja dėl vis dar sudėtingų eismo sąlygų rytų Lietuvoje

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min