Dabar populiaru
Tiesiogiai
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 07, 23:26

Rusijos teismas nurodė konfiskuoti „Memorial“ biurus Maskvoje

Maskvos teismas penktadienį nurodė konfiskuoti Rusijos teisių gynimo grupės „Memorial“ būstinę Maskvoje, pranešė Rusijos naujienų agentūros.
Olegas Orlovas ir Janas Račinskis
Olegas Orlovas ir Janas Račinskis / „Scanpix“/AP nuotr.

Sprendimą teismas priėmė praėjus kelioms valandoms po to, kai gerbiamiausiai Rusijos teisių gynimo grupei buvo skirta šių metų Nobelio taikos premija.

Tverės rajono teismas nurodė „valstybės naudai“ konfiskuoti grupės centrinę būstinę Maskvoje, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

„Memorial“, gerbiamiausia Rusijos teisių gynimo grupė, kuriai valdžia pernai liepė užsidaryti, Nobelio taikos premiją gavo kartu su Baltarusijos įkalintu aktyvistu Alesiumi Bialiackiu ir Kyjive įsikūrusiu „Pilietinių laisvių centru“.

Generalinės prokuratūros atstovas teisme apkaltino „Memorial“ „reabilituojant nacių nusikaltėlius, diskredituojant valdžią ir kuriant melagingą SSRS įvaizdį“

Rusijos valdžia yra vaizdavusi „Memorial“ kaip grupę, juodinančią šalies praeitį.

Rusijos teisių gynimo grupė „Memorial“ penktadienį pareiškė, kad organizacijai skirta Nobelio taikos premija suteikia „moralinės stiprybės niūriais laikais“ ir kad jai yra „didžiulė garbė“ dalytis šiuo apdovanojimu su ukrainiečių teisių gynėjais.

„Ši premija suteikia moralinės stiprybės“, – pareiškė „Memorial“ vadovas Janas Račinskis ir pridūrė, kad šiais „niūriais laikais“ tai yra „labai svarbu“.

„Memorial“ atstovas Olegas Orlovas pareiškė, jog dalytis šiuo prestižiniu apdovanojimu su Ukrainos žmogaus teisių organizacija „Pilietinių laisvių centras“ yra „didžiulė garbė“.

„Memorial“ vadovas ir atstovas kalbėjo stovėdami prie teismo, kur jiedu dalyvavo posėdyje dėl vieno iš organizacijos biurų konfiskavimo.

J.Račinskis sakė, kad premijos jie nesitikėjo, ir tvirtino, kad šis apdovanojimas visiems Rusijos teisių gynėjams suteiks „naujų jėgų ir įkvėpimo“.

Jis gyrė Rusijos režimo kalinius, įskaitant opozicijos lyderį Aleksejų Navalną ir Kremliaus kritiką Ilją Jašiną bei „daugelį kitų“.

„Visi tie žmonės [šios premijos] nusipelnė labiau negu mes“, – pareiškė jis.

Po teismo posėdžio su žurnalistais kalbėję „Memorial“ atstovai sakė, kad nors Nobelio taikos premija yra svarbus pripažinimas, ji „neapgins“ jų nuo valdžios.

„Ar tai padės sumažinti mums daromą spaudimą? Bijau, kad ne“, – pažymėjo O.Orlovas.

Anot jo, „tai nepadėjo“ kitiems Nobelio premijos laureatams Rusijoje: nei Andrejui Sacharovui, disidentui mokslininkui, kuris padėjo įkurti „Memorial“ ir kuris buvo suimtas, kai jam jau buvo paskirta Nobelio premija, nei Dmitrijui Muratovui, kurio nepriklausomas laikraštis „Novaja Gazeta“ buvo priverstas sustabdyti savo veiklą Rusijoje, kai jis jau buvo pelnęs premiją.

„Premija suteikia mums galimybę dirbti, bet ji mūsų negina.“

„Memorial“ nuo pat įkūrimo 1989 metais nenuilstamai dokumentavo sovietų valdžios nusikaltimus prieš savo žmones ir sukaupė didžiulį istorinį archyvą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min