2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Rusijos žurnalistas jam iškeltą bylą dėl tėvynės išdavimo vadina „parodija“

Prieš teismą pirmadienį stojęs valstybės išdavimu kaltinamas Rusijos žurnalistas Ivanas Safronovas pareiškė esąs nekaltas ir pasmerkė bylą, kurioje jam gali grėsti iki 20 metų laisvės atėmimo bausmė.
Ivanas Safronovas
Ivanas Safronovas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

I.Safronovas, kuris yra kaltinamas „valstybės išdavimu tam tikra šnipinėjimo forma“, ilgus metus dirbo verslo laikraščiuose „Kommersant“ ir „Vedomosti“ ir buvo vienas gerbiamiausių Rusijos žurnalistų, rašančių apie gynybą.

Sėdėdamas stikliniame aptvare Maskvos miesto teisme, I.Safronovas, kuriam dabar yra 31-eri, atrodė išblyškęs, bet vis tiek šypsojosi, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Žurnalistai į teismą buvo įleisti tik posėdžio pradžioje; toliau teismas vyksta už uždarų durų.

Rusijos žiniasklaida pastaraisiais metais patiria vis didesnį spaudimą. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje jau užsidarė kelios nepriklausomos žiniasklaidos priemonės.

I.Safronovas buvo suimtas 2020 metų liepą, kai pasitraukė iš žurnalistikos ir nuėjo dirbti valstybinės kosmoso agentūros vadovo patarėju.

„Jau metus ir devynis mėnesius esu verčiamas sakyti, kad esu kaltas dėl valstybės išdavimo“, – sakoma jo pareiškime, paskelbtame prieš vėliau pirmadienį Maskvoje prasidėjusį teismą.

„Bet aš kartoju ir kartosiu: aš esu nekaltas“, – sakoma pareiškime.

Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai kaltina I.Safronovą rinkus konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir perdavus ją vienos NATO šalies žvalgybai.

I.Safronovo teigimu, jo reportažai buvo pagrįsti atvirų šaltinių analize ir pokalbiais su pareigūnais. Be to, jam iki šiol nepaaiškinta, kas konkrečiai jam inkriminuojama kaip valstybės išdavimas.

„Tiesiog įsivaizduokite save mano vietoje – jums sakoma, kad jūs įvykdėte nusikaltimą, bet nesakoma, kokį konkrečiai“, – sakė jis.

„Kaip jūs apsiginsite nuo tokio absurdo?.. Tai visiška teisingumo ir sveiko proto parodija!“ – parašė I.Safronovas.

Advokatas Ivanas Pavlovas, dalyvavęs ginant I.Safronovą, sakė, kad jis teisiamas už uždarų durų norint apriboti visuomenę pasiekiančią informaciją apie bylą.

„Labai patogu teisti nekaltą žmogų, kai žurnalistai negali dalyvauti posėdyje ir pasakyti visai Rusijai, kad visi kaltinimai ištraukti iš niekur“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė jis.

I.Safronovo areštas išprovokavo šalininkų pasipiktinimą, kai kurie jų išėjo į Maskvos gatves protestuoti.

I.Safronovo advokatai sako, kad jo suėmimas yra pirmas atvejis per beveik du dešimtmečius, kai žurnalistas yra suimamas ir apkaltinamas valstybės išdavimu.

Pastaraisiais metais vis daugiau kitų profesijų rusų sulaukia kaltinimų dėl valstybės išdavimo ir valstybės paslapčių paviešinimo.

I.Safronovas sekė savo tėvo žurnalisto, taip pat rašiusio apie gynybą laikraščiui „Kommersant“, pėdomis.

Ivanas Safronovas vyresnysis žuvo 2007 metais iškritęs pro langą. Prieš mirtį jis rengė straipsnį apie Rusijos sprendimą nusiųsti oro gynybos sistemą ir lėktuvų į Iraną ir Siriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min