Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 26d. 21:01

Rusijos žurnalistų žudikai į CAR atvyko iš Donbaso?

Trys rusai žurnalistai CAR buvo nužudyti 2018 metų vasarą
„Scanpix“ nuotr. / Trys rusai žurnalistai CAR buvo nužudyti 2018 metų vasarą

Tiriamosios žurnalistikos tinklalapio „MediaZona“ leidėjas Piotras Verzilovas, priklausantis aktyvistų grupei „Pussy Riot“, pareiškė, kad tris rusų žurnalistus Centrinės Afrikos Respublikoje (CAR) nužudyti galėjo iš prorusiškų separatistų valdomų teritorijų Rytų Ukrainoje atvykę smogikai, rašo „Meduza“.

Portalą „MediaZona“ yra įkūrusios „Pussy Riot“ narės Marija Aliochina ir Nadežda Tolokonikova, o P.Verzilovas yra pastarosios vyras.

P.Verzilovas anksčiau skelbė pradedantis išsamų trijų rusų žurnalistų – Orchano Džemalio, Aleksandro Rastorgujevo ir Kirilo Radčenkos – nužudymo tyrimą.

Žurnalistai CAR, kur rinko medžiagą apie privačius kontraktininkus, buvo nužudyti praėjusių metų liepos 30 dieną, o P.Verzilovas dabar pareiškė, kad jų žudikai į Afriką galėjo atvykti iš Donbaso.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Verzilovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Verzilovas

Apnuodijo dėl atkaklumo?

Rytų Ukrainoje karas tai liepsnoja, tai rusena jau nuo 2014 metų pavasario. Maskvos remiamos prorusiškos grupuotės ten paskelbė apsišaukėliškas Donecko ir Luhansko liaudies respublikas, regione aktyviai veikai Rusijos reguliariosios pajėgos.

Duodamas interviu rusiškai, bet nuo Kremliaus nepriklausomai televizijai RTVI, žurnalistas sakė: „Žmonės, kurie įvykdė šią operaciją, atskrido iš Donbaso ir tada išskrido atgal.“

P.Verzilovas konkrečių pavardžių neįvardijo, bet pridūrė manantis, kad „su šia visa istorija yra susijusios Prigožino struktūros“. Jis žada tęsti tyrimą tol, kol paaiškės, kas susidorojo su žurnalistais.

Jevgenijus Prigožinas yra su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu siejamas verslininkas, kaip manoma, finansuojantis privačių karo samdinių grupuotę „Wagner“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas

P.Verzilovo ir „MediaZona“ tyrimai, regis, erzina Kremlių. Pernai rugsėjį vyras staiga atsidūrė ligoninėje – jis nebegalėjo matyti ir kalbėti. Vėliau dar dvi savaites jis praleido vienoje Berlyno klinikoje.

Pastarosios specialistai ir P.Verzilovo giminaičiai mano, kad žurnalistas galėjo būti apnuodytas. Ir pats aktyvistas įtaria, kad taikiniu tapo dėl nusikaltimo CAR tyrimo.

Kremlius pernai teigė, kad žurnalistai CAR buvo nužudyti įnirtingai besipriešindami ginkluotiems vyrams, norėjusiems atimti iš jų filmavimo įrangą.

Tačiau žiniasklaidos atstovus rėmusi organizacija MBK skelbia, kad jie buvo užpulti iš pasalos. Esą nusikaltėliai laukė būtent to automobilio, kuriuo važiavo O.Džemalis, A.Rastorgujevas ir K.Radčenka.

Samdiniai Afrikoje

Kad šioje skurdžioje Afrikos šalyje yra samdinių iš Rusijos, įrodymų daugėja. Negana to, greičiausiai ten veikia ir Rusijos kariai.

Maskvos įtaka CAR didėja nuo 2017 metų, kai JT remiama šalies vyriausybė paprašė pagalbos kovoje su šalyje siaučiančiais kovotojais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CAR prezidentas Faustinas-Archange'as Touadera
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CAR prezidentas Faustinas-Archange'as Touadera

Rusija jau parūpino ginklų, karininkų, mažiausiai 170 karinių „instruktorių“ ir vieną patarėją saugumo klausimais prezidentui Faustinui-Archange'ui Touaderai.

Remiantis Rusijos ir Vakarų žiniasklaidos pranešimais, šie kariniai instruktoriai yra samdiniai, palaikantys glaudžius ryšius su rusų kasybos bendrovėmis, o dislokuotos pajėgos gali būti daug gausesnės, nei pranešama oficialiai.

„Facebook“ nuotr./„Wagner“ samdiniai
„Facebook“ nuotr./„Wagner“ samdiniai

Praėjusį mėnesį Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas kritikavo sprendimą dislokuoti CAR Rusijos privačios karinės kompanijos „Wagner“ samdinius.

O vasarį Junginės Tautos ėmėsi nagrinėti įtariamus kankinimo atvejus CAR, už kuriuos galimai atsakingi rusų kariai ar samdiniai.

Remiantis JT ataskaita, rusai penkioms dienoms sulaikė vieną Bambari miesto gyventoją ir nuolat prieš jį smurtavo, pavyzdžiui, nupjovė jam pirštą ir peiliu išraižė jam nugarą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min