Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 3d. 15:40

Rusų milijardierius Olegas Deripaska nusipirko ES pilietybę

Olegas Deripaska
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / Olegas Deripaska

Garsus Rusijos pramonės magnatas Olegas Deripaska apsipirko iš peties. Jo pirkinys – ne „Ferrari“, jachta ar koks prabangus žaisliukas. Rusijos oligarchas pasinaudojo prieštaringai vertinama galimybe į pirkinių sąrašą įsidėti kitos šalies pilietybę.

15min partneriai, žurnalistinių tyrimų centras „Organized Crime and Corruption Reporting project“ (OCCRP) bei „The Guardian“ atskleidžia, kad O.Deripaska – vienas iš daugybės trečiųjų šalių turtuolių, už pinigus įsigijusių teisę be vargo keliauti ir veikti bet kurioje ES šalyje.

Šis tyrimas - dalis tarptautinės OCCRP ir partnerių komandos darbo, kelis mėnesius nagrinėjant trečiųjų šalių piliečių srautus į ES ir kitas šalis.

Kokia padėtis Lietuvoje, sužinosite perskaitę 15min publikaciją.

Apie padėtį kitose ES valstybėse, kur taip pat netrūksta abejotinų sprendimų suteikti pilietybes ar leidimus gyventi šalyje, skaitykite čia.

Visus OCCRP partnerių tyrimus apie „auksines vizas“ (anglų k.) rasite specialiame polapyje.

OCCRP ir „The Guardian“ duomenimis, O.Deripaska ES piliečio pasą įsigijo po ilgos nesėkmingų bandymų ir problemų keliaujant po Vakarų šalis istorijos. Dabar Rusijos milijardieriui visa ES yra atvira – mainais į didelius pinigus. Tiesa, galbūt ne tokius ir didelius pačiam O.Deripaskai – jo turtas vertinamas 6,6 mlrd. dolerių (apie 5,3 mlrd. eurų).

O.Deripaska ne vienas. Galimybe „nusipirkti“ ES pilietybę pasinaudojo šimtai trečiųjų šalių piliečių.

Oligarcho bėdas Maskva sprendė diplomatiniu pasu

O.Deripaska turi nemenką nesėkmingų bandymų patekti į Vakarų valstybes istoriją. Kaip skelbė „The Guardian“, dar 1998 m. jam atsisakyta išduoti JAV vizą. Dvejais metais vėliau jis vis dėlto pateko į Jungtines Valstijas, padedamas JAV senatoriaus Bobo Dole'o. Vis dėlto O.Deripaskos vizitas paženklintas ir pokalbiu su FTB agentais, po kurio milijardieriui vėl uždrausta patekti į JAV.

Nepaisant to, O.Deripaska Jungtinėse valstijose po to lankėsi sąlyginai sėkmingai. Kaip skelbė „The New York Times“, 2011–2014 m. Rusijos milijardierius Jungtinėse Valstijose lankėsi aštuonis kartus – tada jis keliavo kaip Rusijos diplomatas, su oficialiu Maskvos leidimu.

O.Deripaska taip pat atsidūrė neseniai JAV paskelbtame Vladimirui Putinui artimų asmenų sąraše, kartu su Ramūno Karbauskio prekybos partneriu Viačeslavu Kantoru ir kitais gerai žinomais Rusijos turtuoliais.

Kodėl O.Deripaska yra taip atsargiai vertinamas Vakarų šalių tarnybose? Ne tik dėl turtų ar ryšių Kremliuje. Milijardierių taip pat slegia informacija apie galimas pinigų plovimo schemas ir ryšius su nusikalstamu pasauliu. Bet O.Deripaskos problemos išspręstos bent jau Europos Sąjungos mastu. O sprendimą davė (tiksliau – pardavė) viena nedidukė ES valstybė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska

Pilietybė už pinigus

Daugiau nei 20 valstybių visame pasaulyje taiko vadinamąją „auksinių vizų“ politiką. Tai mechanizmas, kuris leidžia turtingiems kitų šalių piliečiams įgyti valstybės pilietybę, šalyje investavus tam tikrą sumą pinigų. Tarp tų dvidešimties šalių – ir ES priklausantis Kipras, kurio pilietybė atveria duris į bet kurią ES šalį.

Galimybė gauti Kipro pilietybę atsiveria tokiu atveju, jei prašytojas yra investavęs mažiausiai 2 mln. eurų į turtą Kipre. Kitas variantas – investuoti bent 2,5 mln. eurų į verslą ar vyriausybės vertybinius popierius.

4,5 mlrd. eurų: tiek, Kipro valdžios skaičiavimais, šalis uždirbo iš „parduotų“ pilietybių.

Kipro parlamento neseniai paskelbtais duomenimis, taip šalies pasus nuo 2008 m. nusipirko 1 685 užsienio investuotojai. Dar beveik antra tiek pasų išduota „auksinių vizų“ savininkų šeimos nariams. Pilietybės pirkėjai – tai turtuoliai iš buvusios Sovietų Sąjungos šalių, o taip pat Kinijos bei turtingų arabų šalių piliečiai.

Kipro valdžios skaičiavimais, tokia prekyba pilietybėmis šaliai atnešė daugiau nei 4,5 mlrd. eurų pajamų. Tiesa, O.Deripaskai taip apsipirkti pavyko tik antruoju bandymu.

Dėmės ant munduro nesukliudė

OCCRP ir „The Guardian“ duomenimis, O.Deripaska Kipro pilietybės pasiprašė dar 2016, su grupe kitų investuotojų. Būtent O.Deripaskos prašymas buvo atmestas.

Kremliui artimas milijardierius Kipro paso tada negavo dėl problemų vienoje iš ES šalių. Belgijos pareigūnai tyrė galimą pinigų plovimą savo šalyje, jie įtarė, kad su nešvariais pinigais tiesiogiai susijęs O.Deripaska.

Milijardierius ginčijo sprendimą atmesti jo prašymą „auksinei vizai“, pateikdamas oficialų raštą, liudijantį, jog belgų tyrimas nebetęsiamas dėl įrodymų trūkumo. Pernai kovą O.Deripaska pateikė naują prašymą Kipro pilietybei gauti. Tąsyk apsipirkimas pavyko – Rusijos milijardierius jau yra ES pilietis.

Gali užsukti ir į Lietuvą

Įsigijęs Kipro pasą, O.Deripaska gali nevaržomai keliauti po visą ES. Tiesa, jo problemų Amerikoje tai neišsprendė – bent jau kol kas. Mat Kipras dar neįtrauktas tarp šalių, kurių piliečiai į JAV gali keliauti be vizų. Viduržemio jūros sala laukia JAV sprendimo šiuo klausimu.

Tuo tarpu O.Deripaskos atstovai Rusijos žiniasklaidai patvirtino, jog milijardierius įgijo Kipro pilietybę. Be to, atvirai deklaruojama, kad tai padaryta siekiant palengvinti Kremliui artimo veikėjo keliones.

„Platūs O.Deripaskos verslo interesai sąlygoja būtinybę nuolat keliauti po pasaulį. Tai ir tapo papildomo paso gavimo priežastimi“, - teigia O.Deripaskos atstovai, pažymėdami, esą Kipro pilietybę milijardieriaus mokamiems mokesčiams niekaip neatsilieps.

Beje, jei manote, kad Lietuva O.Deripaskos nedomina – klystate. Rusijos oligarchui priklausanti kompanija „Strabag“ 2014 m. pretendavo tapti naujos Vilniaus gatvių apšvietimo sistemos valdytoja. Tada „Strabag“ iš konkurso pašalinta dėl keistos priežasties – O.Deripaskos verslas parengė pasiūlymą, tačiau dėl „techninių priežasčių“ jis nebuvo priimtas elektroninėje sistemoje. Taigi formaliai įvertinta, jog „Strabag“ pasiūlymo laiku nepateikė.

Dabar O.Deripaska galėtų be vargo atskristi į Vilnių ir pasiaiškinti su Remigijumi Šimašiumi ar jo pirmtaku Artūru Zuoku, kuriam valdant ir įvyko kurioziškas „Strabag“ pašalinimas iš konkurso.

Kitas milijardierius atsisakė dovanotos pilietybės?

Ne prastesnis, o gal net įdomesnis atvejis – kito Rusijos milijardieriaus Viktoro Vekselbergo meilė Kiprui. Tiksliau, Kipro meilė jam.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos verslininkas Viktoras Vekselbergas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos verslininkas Viktoras Vekselbergas

Kipro paso V.Vekselbergui net nereikėjo prašyti. Kipro vidaus reikalų ministras pasiūlė jam suteikti šalies pilietybę per procedūrą, pavadintą „garbės natūralizacija“. Pernai kovą ši iniciatyva patvirtinta – V.Vekselbergui pačios Kipro vyriausybės iniciatyva suteikta pilietybė, atverianti visas ES šalių sienas. Natūralizacija – puikiai žinomas procesas. Tiesa, turbūt daugeliui labiau girdėtas iš sporto naujienų ar tarptautinių krepšinio turnyrų, kuriuose Lietuvos rinktinė ne kartą grūmėsi su kitų šalių pilietybes įgijusiais amerikiečiais.

Suprantama, V.Vekselbergas nebuvo natūralizuotas kaip Kipro viltis žiemos olimpinėse žaidynėse. Kipro vyriausybės meilę oligarchas užsitarnavo investuodamas į šalies bankininkystės sektorių.

Tiesa, čia situacija kiek kurioziška. V.Vekselbergo atstovai žurnalistams oficialiai nurodė, kad jis turi tik Rusijos pilietybę, o „jokia kita pilietybė jam niekada nebuvo suteikta“.

Ryšiai su D.Trumpo komanda

Tiek O.Deripaska, tiek V.Vekselbergas turi ryšių su žmonėmis, artimais JAV prezidentui Donaldui Trumpui.

O.Deripaska JAV įgijo naują šlovę po to, kai paaiškėjo, kad jis samdė D.Trumpo rinkimų kampanijos vadovą Paulą Manafortą.

Savo ruožtu, V.Vekselbergas – vienas pagrindinių investuotojų banke „Bank of Cyprus“. Jo viceprezidentu 2014 m. paskirtas Wilburas Rossas – dabartinis JAV prekybos sekretorius. W.Rossas V.Vekselbergo banko vadovybėje darbavosi kartu su Vladimiru Stržalkovskiu – buvusiu KGB karininku ir V.Putino aplinkai priskiriamu žmogumi.

Visą OCCRP ir „The Guardian“ tyrimą (anglų k.) rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Pasaulis kišenėje

Iš itin uždaros šalies grįžęs lietuvis: žmonės puola vykdyti bet kokį prezidento leptelėjimą

24sek

Europos taurėje kitą sezoną žais tik viena Lietuvos komanda

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

Naujienos

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Pasaulis kišenėje

Iš itin uždaros šalies grįžęs lietuvis: žmonės puola vykdyti bet kokį prezidento leptelėjimą

24sek

Europos taurėje kitą sezoną žais tik viena Lietuvos komanda

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie 15min